reklama

1. měsíc těhotenství

1. měsíc těhotenství zahrnuje 1. až 4. týden těhotenství. Na konci 1. měsíce těhotenství měří embryo 1 mm a váží necelý 1 gram.

1. měsíc těhotenství - vývoj dítěte

1. až 2. týden těhotenství

Lékaři počítají délku těhotenství od prvního dne poslední menstruace. Žena přitom první dva týdny cyklu ještě těhotná není, protože k oplodnění dochází až při ovulaci okolo 14. dne cyklu. 

1. a 2. týden těhotenství a 1. měsíc těhotenstvíPři menstruačním krvácení dojde během několika dní k odloučení převážné části vnitřní sliznice dělohy (endometria). Poté se začíná endometrium znovu obnovovat, aby se v něm mohlo uhnízdit oplodněné vajíčko. Souběžně s růstem endometria se ve vaječníku vyvíjí několik folikulů. Každý folikul se skládá z jedné vaječné buňky a obalu, který vaječnou buňku vyživuje a chrání. Z několika folikulů, které začaly růst, obvykle pouze jeden pokračuje ve svém zrání, zatímco ostatní zanikají. Zhruba 14 dní po začátku menstruačního cyklu dochází k ovulaci – folikul a k němu přiléhající stěna vaječníku praskají a uvolňuje se vaječná buňka, které se přes břišní dutinu dostane do vejcovodu. Obal folikulu zůstává ve vaječníku, kde dále roste a vytváří tzv. žluté tělísko, které vylučuje estrogeny a progesteron, který na počátku těhotenství udržuje vysokou děložní sliznici.

Vajíčko ve vejcovodu čeká zhruba 12 až 24 hodin na příchod spermií. V ejakulátu je v průměru 250 milionů spermií, z toho pouze zhruba 400 se dostane až k vajíčku ve vejcovodu, přičemž cesta z pochvy do vejcovodu trvá spermiím až 10 hodin. Obvykle pouze jedna spermie uspěje a pronikne po zhruba 20 minutách snahy do vajíčka. Tím dojde ke vzniku oplodněného vajíčka, tzv. zygoty. V příštích 10 až 30 hodinách dochází ke splynutí genetických informací vajíčka a spermie. Pohlaví dítěte je určeno již v této chvíli – pokud spermie nese chromozom Y, narodí se chlapec, pokud chromozom X, narodí se dívka.

3. týden těhotenství

3. týden těhotenství a 1. měsíc těhotenstvíSpojením vajíčka a spermie ve vejcovodu vzniká tzv. zygota, která se 24 hodin po spojení začíná procesem zvaným rýhování dělit na více buněk. Cesta z vejcovodu do dělohy trvá buňkám 3 až 4 dny, během kterých se původní jednobuněčná zygota mění na shluk buněk. Zhruba týden po oplodnění se rýhováním ze shluku buněk vytvoří buněčná koule zvaná blastocysta. Blastocysta se skládá z dutiny vyplněné tekutinou, vnitřních buněk, ze kterých vznikne samotné embryo, a vnějšího obalu, ze kterého se zformuje placenta. Blastocysta se během několika dní zahnízdí v děložní sliznici (endometriu). Endometrium poté přeroste přes blastocystu a vyživuje ji po 2 až 4 týdny než tuto funkci převezme placenta.

Ta část blastocysty, ze které se zformuje placenta, začíná produkovat těhotenský hormon HCG (choriogonadotropin), který blokuje uvolňování vajíček z vaječníků a vyvolává zvýšenou produkci estrogenu a progesteronu, což jsou hormony, které udržují vysokou děložní sliznici  a podporují růst placenty. Hladina hormonu HCG v těle je v těhotenství tak vysoká, že je z těla vylučován močí a je zjistitelný těhotenskými testy. Domácí těhotenské testy však nejsou dostatečně citlivé, aby odhalily počáteční malá množství HCG v moči, a na pozitivní výsledek testu je nutné počkat minimálně do konce 1. měsíce těhotenství.

Již na konci 3. týdne těhotenství měří budoucí embryo zhruba půl milimetru a je tedy viditelné pouhým okem.

4. týden těhotenství

Na konci 1. měsíce těhotenství začíná vlastní vývoj tělesných orgánů, tzv. organogeneze. Lidský zárodek je od tohoto týdne nazýván embryem. V 10. týdnu těhotenství již budou v primitivní formě přítomny všechny hlavní struktury lidského těla.

4. týden těhotenství a 1. měsíc těhotenstvíOrganogeneze začíná vytvořením tří zárodečných vrstev embrya - ektodermu, endodermu a mezodermu. Z těchto tří vrstev se postupně vytvoří všechny orgány a tkáně dítěte. Z ektodermu vznikne nervový systém, kůže (včetně smyslových receptorů), nehty, vlasy, prsní žlázy, potní žlázy, zubní sklovina, výstelka úst a konečníku a rohovka a čočka oka. Z endodermu vznikne výstelka trávicího traktu, výstelka dýchacího ústrojí, slinivka břišní, štítná žláza a sliznice močové trubice, močového měchýře a pohlavního ústrojí. Z mezodermu vznikne srdce a oběhový systém, lymfatický systém, kostra, svaly a vylučovací systém.

Na konci 1. měsíce těhotenství také začíná fungovat placentální oběh. Tkáně vyrůstající z vyvíjejícího se embrya v tomto období prorůstají děložní sliznicí a vytváří placentu, která obsahuje embryonální i mateřské krevní cévy. Placenta vyživuje embryo, zajišťuje výměnu dýchacích plynů a zneškodňuje metabolické odpady embrya.  

Na konci 1. měsíce těhotenství měří embryo zhruba 1 milimetr a váží necelý jeden gram. 

1. měsíc těhotenství - budoucí maminky

I když žena v tomto období ještě obvykle neví jistě, zda je těhotná, měla by se chovat tak, jako by těhotná byla, protože první trimestr je z pohledu správného vývoje plodu nejdůležitější částí těhotenství. Vzhledem k rychlému růstu a vývoji je dítě v tomto období nejvíce ohroženo případnými negativními vnějšími vlivy (léky, zářením, vysokými teplotami apod.). Ženy by se měly v těhotenství vyvarovat kofeinu, alkoholu, drog a nikotinu. Důležitý je přiměřený pohyb a pestrá strava. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.

Pokud ještě neužíváte kyselinu listovou, začněte s jejím užíváním co nejdříve.

4. týden těhotenství a 1. měsíc těhotenství​Na konci 3. týdne, ale spíše až v průběhu 4. týdne těhotenství, se u některých žen objeví tzv. implantační krvácení – drobné krvácení či špinění způsobené uhnizďováním blastocysty v silně prokrvené děložní sliznici.

Na konci 1. měsíce těhotenství již část maminek pociťuje některé příznaky těhotenství, jako je např. citlivost prsů, nevolnost nebo zvracení. Příznaky těhotenství jsou však v tomto týdnu často podobné příznakům blížící se menstruace. Jestliže jste si od počátku cyklu měřila bazální teplotu, může být graf bazální teploty spolehlivějším vodítkem.

Ve 4. týdnu těhotenství také rychle stoupá hladina těhotenského hormonu HCG v těle, takže je již zjistitelný některými těhotenskými testy. Testy však v tomto období ještě nebývají zcela spolehlivé, proto, pokud je výsledek negativní a zároveň se neobjevuje menstruační krvácení, zopakujte test po několika dnech znovu. Spolehlivost testů se výrazně zvyšuje zhruba týden po vynechání menstruace, tedy zhruba tři týdny po oplodnění.

Pokud je výsledek testu pozitivní, zavolejte svému gynekologovi nebo gynekoložce a domluvte si s ním nebo s ní první těhotenské vyšetření. První prohlídka v těhotenství se obvykle koná mezi 6. a 8. týdnem těhotenství, tzn. ve 2. měsíci těhotenství.

Kdy kontaktovat lékaře, když jste v 1. měsíci těhotenství:

  • při pozitivním výsledku těhotenského testu (první prohlídka se obvykle koná mezi 6. a 8. týdnem těhotenství),
  • při silném krvácení, zvláště pokud je doprovázeno silnou bolestí v podbřišku, horečkou nebo zimnicí,
  • při silné bolesti v podbřišku, která neustupuje ani po několika hodinách,
  • při častém zvracení, pokud stav neumožňuje jíst a pít,
  • při častém zvracení, které je doprovázeno horečkou nebo bolestí v podbřišku.

Sledujte své těhotenství den po dni v naší těhotenské kalkulačce.

Těhotenská kalkulačka

 

V těhotenském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření vás ještě čekají.

 

kalkulačce váhy v těhotenství si ověřte, kolik kg byste měla v těhotenství přibrat.

 

Zeptejte se na 1. měsíc těhotenství v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Doporučit e-mailem

Měsíce těhotenství Jak se počítají měsíce těhotenství

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist