reklama

10. týden těhotenství

V 10. týdnu těhotenství měří plod zhruba 3,1 cm a je tedy velký např. jako jahoda. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Váha plodu je nyní zhruba 4 gramy.

10. týden těhotenství: nehty na rukou a na nohou

Většina životně důležitých orgánů plodu (např. mozek, plíce, ledviny nebo játra) již plní svou funkci,  i když budou ještě růst a vyvíjet se po celý zbytek těhotenství.

Hlavička tvoří polovinu celkové délky plodu. Čelo je nyní výrazně vystouplé, uvnitř hlavičky se rychle vyvíjí mozek. Dítěti začínají růst nehty na rukou i na nohou a jemné vlásky.

Mezi prsty již není blána. Dítě polyká plodovou vodu a kope nohama. Končetiny jsou volně pohyblivé – ruce a nohy se mohou před tělem navzájem dotknout. Přes průhlednou kůži na zádech je možné vidět páteř. Míšní nervy začínají vystupovat z míchy.

Při ultrazvukovém vyšetření je možné nejen vidět, ale i slyšet tlukot srdce dítěte.

10. týden těhotenství: pocity nevolnosti

10. týden těhotenstvíV 10. týdnu těhotenství ještě obvykle těhotenství není na ženě navenek patrné, přesto vám již může být vaše oblečení poněkud těsné. Děloha má v tomto týdnu více než dvojnásobnou velikost ve srovnání s dobou před otěhotněním a zvětšují se také prsa. Zvyšující se hladina těhotenských hormonů v těle způsobuje změny v prsních tkáních, které po porodu umožní kojení.

Většina maminek v tomto týdnu již pociťuje některé potíže, které s sebou těhotenství obvykle přináší, jako je např. bolest prsounevolnost, zvracení, častější močení či změny nálad. Pocit nevolnosti po jídle či při jídle je nejsilnější právě v 1. trimestru, ve 2. trimestru by tyto obtíže měly pomalu ustupovat. Ve 3. trimestru se kvůli rostoucímu plodu potíže bohužel často znovu objevují, i když obvykle v jiné podobě (např. jako pálení žáhy).

Poměrně časté je v tomto období špinění či drobné krvácení. Zpravidla se nejedná o závažný příznak, přesto se v takovém případě vždy poraďte s lékařem. Více viz náš článek Krvácení a špinění v těhotenství.

První trimestr je z pohledu správného vývoje plodu nejdůležitější částí těhotenství. Vzhledem k rychlému růstu a vývoji je dítě v tomto období nejvíce ohroženo případnými negativními vnějšími vlivy (léky, zářením, vysokými teplotami apod.). Ženy by se měly v těhotenství vyvarovat kofeinu, alkoholu, drog a nikotinu. Důležitý je přiměřený pohyb a pestrá strava. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.

Sledujte své těhotenství den po dni v naší těhotenské kalkulačce.

Těhotenská kalkulačka

 

V těhotenském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření vás ještě čekají.

 

kalkulačce váhy v těhotenství si ověřte, kolik kg byste měla v těhotenství přibrat.

 

Zeptejte se na 10. týden těhotenství v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Doplňující informace

Obrázek plodu v 10. týdnu těhotenství (www.babycenter.com)
Video: Vývoj plodu v 10. až 14. týdnu těhotenství (www.babycenter.com) - na začátku je reklama, po chvíli začíná zajímavé video

Poslední aktualizace článku: 1. 7. 2021

Doporučit e-mailem

9. týden těhotenství 11. týden těhotenství

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist