Jak se počítají týdny těhotenství

Lékaři počítají délku těhotenství od prvního dne poslední menstruace před otěhotněním.

Jak se počítají týdny těhotenství

Lékaři počítají délku těhotenství od prvního dne poslední menstruace před otěhotněním. Jedná se o určité zjednodušení, jehož důvodem je skutečnost, že počátek poslední menstruace je jediným spolehlivým datem, od kterého je možné začít těhotenství počítat. Cílem výpočtu není stanovení toho, kdy došlo k oplodnění (předpokládá se, že k němu došlo 14 dní po začátku menstruace), ale určení předpokládaného termínu porodu. Těhotenství počítané od prvního dne poslední menstruace trvá zhruba 40 týdnů, předpokládaným termínem porodu je poslední den 40. týdne těhotenství.

Pro výpočet týdne těhotenství a termínu porodu podle poslední menstruace využijte naši těhotenskou kalkulačku.

K ověření správnosti předpokládaného termínu porodu slouží odhad věku plodu podle měření délky plodu při ultrazvukovém vyšetření. Vychází se přitom z hodnoty CRL (Crown-Rump Length), tedy délky plodu od temene ke kostrči. K tomuto účelu je možné použít pouze měření prováděná v období od 8. do 15. týdne těhotenství, nejpřesnější výsledky přitom dávají měření v 11. až 15. týdnu těhotenství. V případě, že rozdíl mezi termínem podle data poslední menstruace a termínem podle ultrazvukového vyšetření není větší než 7 dní, zůstává v platnosti termín porodu podle data poslední menstruace. Pokud je rozdíl větší než 7 dní, použije se jako předpokládaný termín porodu datum určené podle hodnoty CRL.

Výpočet termínu porodu podle CRL

Kdy začínají a končí jednotlivé trimestry těhotenství?

1. trimestr – 1. až 13. týden těhotenství
2. trimestr – 14. až 27. týden těhotenství
3. trimestr – 28. až 40. týden těhotenství

Jedná se o tradiční rozdělení těhotenství, které nemá medicínský význam. Rozhraní trimestrů se může v různých pramenech lišit.

Ve kterém týdnu těhotenství je žena, pokud lékař zapíše např. 15+3?

Lékaři si při vyšetřeních zaznamenávají nejen týden těhotenství, ale také konkrétní den. Využívají k tomu např. zápisu 15+3, což znamená ukončený 15. týden těhotenství plus 3 dny a tedy probíhající 16. týden těhotenství.

Zdroj:
http://www.americanpregnancy.org/duringpregnancy/calculatingdates.html

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Velké vlny co vydrží

Ostatní

Poslední příspěvek: 22.2.2024 v 13:13

Problémy při sexu

Zdraví a nemoc

Poslední příspěvek: 22.2.2024 v 19:31

Mám nárok na OZZ?

Zdraví a nemoc

Poslední příspěvek: 21.2.2024 v 00:40

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.