reklama

Kojení

Kojení je nejpřirozenější výživou dítěte, ale to neznamená, že vše půjde od začátku snadno. Připravte se na kojení již před porodem a vyřešte s námi problémy, které vás mohou při kojení potkat.

 • Kojení novorozence

  První přiložení dítěte k prsu by mělo proběhnout do půl hodiny nebo nejpozději do dvou hodin po porodu. Vsedě nebo vleže otočte dítě bříškem k sobě a dotkněte se bradavkou jeho úst. Dítě obvykle instinktivně otevře ústa a vy je můžete přiložit k prsu.

 • Přiložení dítěte k prsu a efektivní sání

  Aby dítě vypilo dostatečné množství mléka, je velmi důležité dodržovat správnou techniku kojení, tedy přiložit dítě správně k prsu a zkontrolovat, zda saje efektivně.

 • Polohy při kojení

  Poloha při kojení by měla být pohodlná pro matku i dítě. Matka může při kojení sedět nebo ležet, popř. i stát, pokud si to přeje.

 • Jak poznat, že má dítě dostatek mateřského mléka

  Ženy mají v průběhu kojení často pocit, že mají málo mléka a pochybují o svých schopnostech kojit. Často je to jen jejich pocit vyplývající např. z nespokojenosti dítěte po kojení či pocitu nenaplněnosti prsů.

 • Kojení při neprospívání dítěte

  Neprospíváním dítěte se rozumí nízké nebo žádné přírůstky na váze při alespoň dvou po sobě následujících váženích. Neprospívání je u nejmenších kojenců obvykle způsobeno nedostatečným příjmem mléka, spíše výjimečně je důvodem nějaké onemocnění dítěte.

 • Bolestivé nalití prsů

  Prsy se poprvé nalijí mlékem 3. až 5. den po porodu. Počátek laktace může být pro ženu nepříjemný, prsy bývají nateklé, bolestivé a citlivé na dotek, mohou se v nich objevit zatvrdlá místa.

 • Zánět prsu (mastitida)

  Zánět prsu neboli mastitida se nejčastěji objevuje v šestinedělí, ale může se objevit kdykoli v průběhu kojení.

 • Skladování mateřského mléka

  Návod, jak bezpečně uchovávat mateřské mléko.

 • Nutriční výhody kojení

  Mateřské mléko jednoznačně předčí všechny náhražky, včetně umělých mlék pro kojence. Složení mateřského mléka není konstantní, ale mění se v průběhu dne i v průběhu jednoho kojení, a také podle věku dítěte.

 • Kdy není možné kojit

  Většina žen může úspěšně kojit své dítě, ale v některých případech není kojení doporučeno, buď kvůli zdravotním problémům dítěte nebo matky.

1 2

Zeptejte se na kojení v diskuzním fóru Maminkám.cz nebo sdílejte své zkušenosti na blogu Maminkám.cz.

Doporučit e-mailem

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist