reklama

Jak poznat, že má dítě dostatek mateřského mléka

Ženy mají v průběhu kojení často pocit, že mají málo mléka a pochybují o svých schopnostech kojit. Často je to jen jejich pocit vyplývající např. z nespokojenosti dítěte po kojení či pocitu nenaplněnosti prsů.

Existují dva spolehlivé ukazatele toho, že dítě dostává potřebné množství mléka:
- dostatečné přírůstky na váze,
- dostatečný počet počůraných plen za den.

Přírůstky na váze u kojených dětí

V prvních dnech po porodu ztratí dítě 5 až 10 % váhy. Zpět na svou porodní váhu by se dítě mělo dostat do 10 až 14 dní po porodu. Poté by mělo dítě přibírat zhruba 150 až 200 gramů týdně, od 3. měsíce pak min. 100 gramů týdně. Pokud jsou přírůstky na váze nižší, poraďte se o tom s lékařem. Přibírání a růst dítěte si můžete zapisovat do růstových grafů ve zdravotním průkazu. V grafech by si dítě mělo držet svou růstovou křivku. Pokud hodnoty klesnou o více než jedno pásmo, měli byste společně s lékařem hledat příčinu. S kojením při neprospívání dítěte vám může pomoci náš článek Kojení při neprospívání dítěte.

Pro sledování prospívání dítěte obvykle stačí běžné preventivní prohlídky, které se v prvním půlroce konají velmi často. Při pochybnostech můžete dítě vážit doma (na speciální kojenecké váze) nebo kdykoli navštívit lékaře.

Počet počůraných plen za den

Plně kojené dítě, které má dostatečný příjem mléka, močí obvykle 6 - 8 krát denně, moč je světlá a není příliš cítit. Pokud dítě močí méně než 6 krát denně a moč je tmavě žlutá a je silně cítit, je pravděpodobné, že příjem mléka je nedostatečný. V takovém případě se poraďte s lékařem.

Jednou z nevýhod kojení je, že žena neví, kolik mléka dítě z prsu vypilo. V případě, že je dítě po kojení neklidné, pláče a nemůže usnout, směřují první myšlenky k příjmu mléka, i když ten nemusí být příčinou neklidu dítěte. Pokud dítě dobře prospívá, může být příčinou neklidu zvýšená dráždivost dítěte nebo bolení bříška způsobené např. přepíjením, refluxem nebo nesnášenlivostí některých potravin ve stravě matky. Pokud je dítě po kojení klidné a spokojeně usíná, je to obvykle známkou dostatečného příjmu mléka. Na druhou stranu kojenci s nedostatečnou výživou po delší dobu mohou být velmi spaví a mohou připadat okolí jako spokojená miminka.

Pokud si chcete ověřit, kolik mléka dítě z prsu vypije, můžete je zvážit před a po kojení, rozdíl odpovídá množství vypitého mléka. Množství mléka na jedno kojení se může v průběhu dne měnit, proto spíše než jen jedno kojení je lepší vážit dítě alespoň 24 hodin a porovnávat celkový denní příjem mléka s doporučeným množstvím, které najdete v článku Dávky mléka pro kojence.

Pokud dítě vyžaduje kojení velmi často, tzn. častěji než jednou za 2 hodiny, nebo kojení trvá velmi dlouho, tj. více než půl nebo třičtvrtě hodiny, poraďte se o tom s lékařem. Na vině může být špatná technika kojení. Pokud dítě vyžaduje kojení velmi často a přitom velmi dobře prospívá, můžete vyzkoušet nabídnout mu mezi kojením místo prsu dudlík. Ten se však doporučuje používat až po šestinedělí, kdy už má dítě techniku kojení dobře zažitou.

V určitém věku mívají kojenci tzv. růstové spurty, kdy se růst dítěte zrychluje a skokově se zvyšuje potřeba mléka. Děti v tomto období vyžadují častější kojení, často také v noci. Množství mléka v prsech se obvykle přizpůsobí zvýšeným potřebám dítěte během dvou až tří dnů. Růstové spurty se nejčastěji objevují ve 3 a v 6 týdnech a poté ve 3 měsících.

Kojící ženy jsou často znepokojené tím, že se jim prsy nenalévají mlékem tak, jako v počátcích kojení. Tento stav ale není spolehlivou známkou nedostatku mléka, mnoho žen má prsy nalité mlékem pouze v šestinedělí, později už se mléko tvoří až při sání dítěte. Stejně tak není známkou nedostatku mléka to, že po kojení není možné z prsů odstříkat (odsát) žádné mléko nebo je množství odstříkaného (odsátého) mléka velmi malé. Nejlépe vysaje mléko z prsu dítě, odsávačka bývá neúčinná u mnoha žen, které jinak kojí bez problémů.

Zeptejte se na kojení v diskuzním fóru Maminkám.cz nebo sdílejte své zkušenosti na blogu Maminkám.cz.

Zdroje:
http://www.babycenter.com/0_how-to-tell-whether-your-babys-getting-enough-breast-milk_617.bcM. Gregora, D. Zákostelecká, Jídelníček kojenců a malých dětí, Grada Publishing, a. s., 2009

Doporučit e-mailem

Polohy při kojení Kojení při neprospívání dítěte

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist