reklama

Růstové grafy

Růstové grafy jsou důležitým nástrojem pro posouzení prospívání dítěte. Používají se od narození dítěte až do jeho 18 let.

Křivky v grafech jsou výstupem antropologického výzkumu a zobrazují normální rozložení tělesných rozměrů u zdravých dětí daného pohlaví a věku. Největší význam mají grafy tělesné délky (výšky), grafy hmotnosti k délce (výšce) a grafy obvodu hlavy. Kvůli rozdílům v růstu jsou grafy vytvořeny zvlášť pro dívky a pro chlapce. 

Křivky v grafech znázorňují vybrané percentily (setiny) hodnot naměřených při antropologickém výzkumu. Pokud je dítě délkou např. na 25. percentilu, znamená to, že zhruba 25 procent dětí jeho pohlaví a věku má menší délku než ono a 75 procent má větší délku než ono. Většina dětí se svými rozměry pohybuje od 10. do 90. percentilu. Hodnoty pod 10. percentilem jsou považovány za velmi nízké, hodnoty nad 90. percentilem naopak za velmi vysoké1

Každé dítě je změřeno při narození a dále při pravidelných preventivních prohlídkách u pediatra, v případě potřeby i častěji. Při hodnocení není příliš důležitá aktuální hodnota, ale především vývoj ukazatele v čase. Většina dětí při růstu sleduje svůj percentil a odchyluje se od něj pouze krátkodobě např. při nemoci nebo při tzv. růstových spurtech (krátkých obdobích rychlého růstu). Problémy ve výživě se obvykle projeví nejprve propadem v grafu hmotnosti k délce (výšce), až později se u dítěte objeví zpomalení růstu2. Pokud se dítě výrazně odchyluje od své obvyklé křivky, ať již směrem nahoru nebo dolů, je to důvod pro lékaře, aby hledal příčinu. 

V prvním roce je preventivních prohlídek u lékaře dostatek, v dalších letech je už spíše na odpovědnosti rodičů, aby pravidelně sledovali růst dítěte. 

Růstové grafy ke stažení

Grafy můžete najít v textové příloze zdravotního a očkovacího průkazu, který jste dostali v porodnici nebo si je můžete stáhnout ze stránek Státního zdravotního ústavu:

Tělesná délka 0 – 24 měsíců – CHLAPCI DÍVKY

Tělesná výška 0 – 18 let – CHLAPCIDÍVKY

Hmotnost k délce 50 – 100 cm – CHLAPCIDÍVKY

Hmotnost k výšce 100 – 160 cm – CHLAPCIDÍVKY

Obvod hlavy 0 – 36 měsíců – CHLAPCIDÍVKY

Obvod hlavy 0 – 18 let – CHLAPCIDÍVKY

Státní zdravotní ústav také nabízí na svých stránkách ke stažení program Růst CZ, do kterého je možné zaznamenávat naměřené hodnoty a program vytváří příslušné růstové grafy. Program Růst cz je ke stažení zde

Růstové percentily si můžete vypočítat také v naší kalkulačce růstových percentilů. Výpočet je k dispozici pro výšku (délku) dítěte, jeho váhu a obvod hlavy.

Sledujte vývoj svého dítěte den po dni v naší dětské kalkulačce.

Dětská kalkulačka

 

dětském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření a povinná očkování ještě čekají vaše dítě.

Dětský kalendář

 

Zeptejte se na růstové grafy v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Zdroje:
1 Informace pro rodiče – příloha zdravotního a očkovacího průkazu dítěte a mladistvého
2 http://www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf

Doporučit e-mailem

Fontanela Bezpečnost kojenců a batolat

reklama
reklama

Reklamní články

reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist