Péče o zuby u kojenců a batolat
I když je mléčný chrup jen dočasný, má pro dítě velký význam. Dítě se s ním učí kousat a postavení mléčných zubů ovlivňuje výslovnost a tvar čelistí a obličeje. Stav mléčných zubů má vliv také na vývoj trvalého chrupu. Proto je nutné o mléčné zuby pečovat stejně pečlivě jako později o stálé zuby.
Jak čistit zuby u kojenců a batolat
Rodiče by měli svým dětem čistit už první zoubky. Na začátku je pro dítě většinou příjemnější čištění gumovým kartáčkem, který se navléká na prst, nebo otření zoubků navlhčeným kouskem gázy, kapesníku nebo plenky. Pokud už dítěti rostou špičáky a stoličky, je vhodné začít čistit zoubky zubním kartáčkem. Vybírejte kartáček, který je určen pro nejmenší děti, s malou hlavou, měkkými štětinami a širší rukojetí pro pohodlné držení. Kartáček vyměňujte již při prvních známkách opotřebení, obvykle to bývá po 1 až 2 měsících používání.
První zoubky kojenců čistěte bez zubní pasty, zhruba v roce můžete začít používat zubní pastu určenou pro nejmenší děti, ovšem na začátku jen ve velmi malém množství. Zubní pasty obsahují fluor, který posiluje zubní sklovinu a působí jako prevence zubního kazu, ovšem děti pastu často polykají a nadměrný příjem fluoru by u nich mohl způsobit skvrny na mléčných i stálých zubech, které se již v tomto období vyvíjejí v dásni. Zcela v pořádku je proto i čištění zubů bez použití zubní pasty až do tří let věku. Množství pasty na kartáčku ve třech letech by nemělo být větší než kulička hrášku. Zuby čistěte dětem vždy ráno po snídani a večer po posledním jídle nebo nápoji, který obsahuje cukr (např. po vypití večerního mléka). Veďte děti k samostatnosti a ukažte jim, jak si mají zoubky samy čistit, ale zároveň jim zoubky vždy ještě dočistěte. Správné čištění zubů je náročné na koordinaci pohybů a děti ho nejsou schopny správně provést obvykle až do 6 let věku.
Preventivní prohlídky u zubního lékaře
Na první preventivní prohlídku u zubního lékaře byste měli dítě vzít již v jednom roce a poté pravidelně co půl roku. Prohlídky se zapisují do přílohy zdravotního průkazu dítěte. Při prohlídkách využijte příležitost zeptat se lékaře na vše, co se týká péče o dětské zuby, a nechte si také předvést správnou techniku čištění dětských zubů. Preventivní prohlídky jsou důležité, protože bohužel již v batolecím věku má část dětí první kazy, které je lepší řešit včas.
Co má vliv na kazivost zubů u kojenců a batolat
- Výživa - přemíra sladkostí ve výživě výrazně přispívá k tvorbě zubního kazu, protože cukr je hlavní potravou pro bakterie poškozující zubní sklovinu. Sladkostmi se rozumí nejen sladké potraviny, ale také slazené nápoje. U dětí byste se měli vyhnout častému pojídání sladkostí mezi jídly. Nápoje podávejte dětem pokud možno neslazené. Slazené nápoje podávejte raději z hrnku než z lahve a omezte dobu jejich konzumace.
- Péče o zuby - správné čištění zubů prokazatelně snižuje riziko vzniku zubního kazu. Do péče o zuby patří také pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře.
- Rodinné dispozice - pokud se u rodičů dítěte vyskytl zubní kaz v batolecím věku, má dítě mnohem vyšší pravděpodobnost, že u něj kaz vznikne, než ostatní děti. Pokud se to týká vás a vašeho dítěte, věnujte u dítěte zvýšenou pozornost péči o zuby a dodržujte zásady zdravé výživy.
Má dítě užívat fluoridové tablety?
O užívání fluoridových tablet pro dítě se poraďte s jeho zubním lékařem. Jejich potřeba závisí na množství fluoru v konzumované vodě, ale roli zde hrají i jiné faktory. Většina lékařů dnes užívání fluoridových tablet nedoporučuje s tím, že stačí čištění zubů zubní pastou s fluorem. Pokud dítě na radu lékaře užívá fluoridové tablety, nemělo by si čistit zuby pastou s fluorem, ani byste neměli doma používat fluoridovanou sůl. Tablety je nutné užívat pravidelně v dávkách podle pokynů lékaře, protože při chybách v užívání (nadměrné dávky, mezery v užívání) může dojít k poškození vývoje stálého chrupu.
Sledujte vývoj svého dítěte den po dni v naší dětské kalkulačce.
V dětském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření a povinná očkování ještě čekají vaše dítě.
Zeptejte se na péči o zuby v diskuzním fóru.
Zdroje:
http://www.babyonline.cz/pece-o-dite/chrup/pece-o-chrup.html
http://www.babycenter.com/0_how-to-care-for-your-babys-gums-and-emerging-teeth_126.bc
Související články
Nově založená témata v diskuzi
Sociální sítě a těhotenství
Poslední příspěvek: 2.12.2024 v 19:15
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53