reklama

Péče o dítě

Přečtěte si naše rady, jak pečovat o novorozence, kojence i batolata.

 • Koupání novorozenců a kojenců

  Pokožka novorozenců a kojenců má odlišné vlastnosti oproti pokožce starších dětí a dospělých. Jejich pokožka je jemnější a citlivější na vnější vlivy, obsahuje také více vody a je propustnější.

 • Péče o pupeční pahýl

  Po porodu je pupečník podvázán a přestřižen. Vzniklý pupeční pahýl se může stát vstupním místem pro infekci, proto je o něj třeba pečovat. K odpadnutí pupečního pahýlu dochází za různě dlouhou dobu, obvykle mezi 8. a 21. dnem po porodu.

 • Kojenecká kolika

  Kojenecká kolika postihuje okolo 20 % kojenců1. Vyznačuje se dlouhodobým pláčem a neklidem, který se objevuje často ve stejnou denní dobu, obvykle odpoledne a večer.

 • Polohování kojenců na bříško

  Dnešní kojenci tráví většinu času na zádech. Pediatři doporučují tuto polohu pro spánek, protože prokazatelně snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS). Častější než dříve je také používání různých sedátek a autosedaček, ve kterých jsou kojenci opřeni zády a temenem hlavy.

 • Učení na nočník

  Kdy začít? Univerzální odpověď neexistuje, vhodná doba záleží na fyzickém a psychickém vývoji dítěte a je u každého dítěte jiná.

 • Vznik a vývoj separační úzkosti u dítěte

  Separační úzkost je normální fází vývoje dítěte. Projevuje se především pláčem a rozrušením, a to ve chvíli, kdy je dítě odděleno od mateřské osoby nebo se nachází v neznámém prostředí či mezi neznámými lidmi.

 • Jak zmírnit separační úzkost

  Chování rodičů a ostatních osob kolem dítěte může podstatně zmírnit projevy separační úzkosti a také uspíšit překonání této fáze vývoje u dítěte.

 • Růst zubů u kojenců a batolat

  Základy mléčných zubů jsou u dětí založeny již v těhotenství, výjimečně se dítě narodí s jedním nebo několika zoubky. Většině kojenců se první zoubky prořezávají mezi 4. a 7. měsícem věku, výjimkou ale nejsou ani děti, kterým první zoubky rostou o něco dříve nebo naopak později. Pokud se u dítěte neobjeví první zoubky do 1 roku, poraďte se o tom s lékařem.

 • Fontanela

  Lebka novorozence není při narození zcela vyvinutá. Mezi lebečními kostmi zůstávají volná místa krytá vazivovou membránou, která usnadňují průchod hlavičky porodními cestami a umožňují rychlý růst mozku po narození. Těmto místům se říká fontanely.

 • Přetahování předkožky a péče o penis u chlapců

  Předkožka je kožní řasa, která obaluje žalud penisu. Oproti dřívějšku se dnes již nedoporučuje jakékoli násilné přetahování předkožky u malých chlapců.

1 2

 

Sledujte vývoj svého dítěte den po dni v naší dětské kalkulačce.

Dětská kalkulačka

 

dětském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření a povinná očkování ještě čekají vaše dítě.

Dětský kalendář

 

Zeptejte se na péči o dítě v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Doporučit e-mailem

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.



Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist