reklama

Růst zubů u kojenců a batolat

Základy mléčných zubů jsou u dětí založeny již v těhotenství, výjimečně se dítě narodí s jedním nebo několika zoubky. Většině kojenců se první zoubky prořezávají mezi 4. a 7. měsícem věku, výjimkou ale nejsou ani děti, kterým první zoubky rostou o něco dříve nebo naopak později. Pokud se u dítěte neobjeví první zoubky do 1 roku, poraďte se o tom s lékařem.

Jako první se obvykle prořezávají dva dolní řezáky, následují dva horní řezáky a pak další zuby od středu k okrajům dásní. Celkem tvoří mléčný chrup 20 zubů - 4 horní a 4 dolní řezáky, 4 špičáky, 4 první stoličky a 4 druhé stoličky. Jako poslední rostou dětem druhé stoličky, a to obvykle mezi 2. a 3. rokem. Ve 3 letech by měl být vývoj mléčného chrupu dokončen. Obměna mléčných zubů za stálý chrup probíhá u dětí obvykle mezi 6. a 14. rokem, stálý chrup tvoří v dětském věku 28 zubů. Kompletní chrup má až 32 zubů, ale růst posledních stoliček (tzv. zubů moudrosti) je individuální, u někoho k němu nedojde vůbec nebo vyrostou jen některé.

Bolest při růstu zubů

Růst mléčných zubů je pro kojence a batolata často nepříjemný, může se projevovat zvýšeným sliněním, celkovou nespokojeností, dráždivostí, problémy se spánkem nebo odmítáním jídla. Dásně jsou často zarudlé a oteklé, dítě má velkou potřebu kousání a sání, může se přidat teplota. Rodiče často u dítěte při růstu zubů pozorují také vysoké horečky, průjmy či různé vyrážky, při těchto příznacích se však raději poraďte s lékařem, zda nemají jinou příčinu, která by vyžadovala léčbu.

Dítěti můžete od bolesti ulevit pomocí různých kousátek nebo masáží dásní vašimi prsty. Kousání stravy může být pro dítě nepříjemné, spíše mu prospěje studenější strava, která se nemusí kousat, např. jogurty nebo ovocné pyré. Bolest je možné tlumit také různými gely na dásně, u těch se však o správném podávání a dávkování poraďte s lékařem. Stejně tak se s lékařem poraďte před případným podáváním léků s paracetamolem (Paralen, Panadol v čípcích nebo suspenzi) na tlumení bolesti.

Péče o mléčné zuby

I když je mléčný chrup jen dočasný, má pro dítě velký význam. Dítě se s ním učí kousat a postavení mléčných zubů ovlivňuje výslovnost a tvar čelistí a obličeje. Stav mléčných zubů má vliv také na vývoj trvalého chrupu. Proto je nutné o mléčné zuby pečovat stejně pečlivě jako později o stálé zuby. Vše o péči o mléčné zuby se dočtete v následujícím článku Péče o zuby u kojenců a batolat.

Sledujte vývoj svého dítěte den po dni v naší dětské kalkulačce.

Dětská kalkulačka

 

dětském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření a povinná očkování ještě čekají vaše dítě.

Dětský kalendář

 

Poraďte se o růstu zubů u dětí v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Zdroje:
http://www.babyonline.cz/pece-o-dite/chrup/pece-o-chrup.html
http://www.babycenter.com/0_developmental-milestones-teething_6574.bc
Caring for your baby and young child, American Academy of Pediatrics, 2009

Doporučit e-mailem

Jak zmírnit separační úzkost Bezpečnost kojenců a batolat

reklama
reklama

Reklamní články

reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist