První příznaky těhotenství

Příznaky těhotenství v prvních dnech - od prvních nejistých příznaků až po ty téměř jisté.

5. týden těhotenství

Kalkulačka pravděpodobnosti otěhotnění
Ano Ne


Ano Ne


Ano Ne


Ano Ne


Ano Ne Jen slabě


Ano Ne Test jsem si zatím nedělala


Ano Ne Bazální teplotu nesleduji

Pociťujete některý z příznaků těhotenství?


Nepociťuji Pociťuji jen slabě Pociťuji silně


Nepociťuji Pociťuji jen slabě Pociťuji silně


Nepociťuji Pociťuji jen slabě Pociťuji silně


Nepociťuji Pociťuji jen slabě Pociťuji silně


Nepociťuji Pociťuji jen slabě Pociťuji silně


Nepociťuji Pociťuji jen slabě Pociťuji silně

Váš výsledek:V prvních dnech se těhotenství u většiny žen nijak neprojevuje, první příznaky přicházejí obvykle nejdříve 14 dní po oplodňujícím styku. Příznaky těhotenství mohou být následující:

1. Citlivé, nateklé prsy

Citlivé a bolestivě nateklé prsy jsou jedním z prvních příznaků těhotenství. Důvodem je rostoucí hladina těhotenských hormonů v těle. Citlivost a bolestivost prsů je zpravidla větší než ta, kterou žena obvykle cítí před menstruací. Tento problém se obvykle hodně zmírní na konci 1. trimestru, ale některé ženy pociťují výraznou bolest prsů po celou dobu těhotenství. Více v článku Bolest prsů v těhotenství.
Jiné důvody pro tento příznak – hormonální nerovnováha, užívání hormonální antikoncepce, blížící se menstruace.

2. Únava

Důvodem únavy a pocitu vyčerpání na počátku těhotenství je zřejmě rychle rostoucí hladina hormonu progesteronu. Ve 2. trimestru únava obvykle ustupuje, ale na konci těhotenství se u většiny žen objevuje znovu kvůli rostoucí váze a nepohodlí při spánku.
Jiné důvody pro tento příznak – stres, vyčerpání, deprese, běžná onemocnění (nachlazení, chřipka).

3. Implantační krvácení

U některých žen se zhruba 11 až 12 den po početí objevuje drobné vaginální krvácení. Toto krvácení může být způsobeno uhnízděním oplodněného vajíčka v silně prokrvené děložní tkáni. Krvácení je velmi slabé (obvykle pouze zašpinění prádla) a trvá pouze 1 až 2 dny. Pokud u sebe během těhotenství pozorujete jakékoli krvácení či špinění, poraďte se o tom s lékařem (zvláště, pokud je krvácení provázeno bolestmi). Více viz náš článek Implantační krvácení.
Jiné důvody pro tento příznak – hormonální nerovnováha, blížící se menstruace, užívání hormonální antikoncepce, oděrka při pohlavním styku.

4. Nevolnost nebo zvracení

Většina žen začne pociťovat nevolnost až zhruba měsíc po početí, ale u některých žen se nevolnost a pocity na zvracení objevují o něco dříve. Nevolnost nemusí být pouze ranní, i když ta je nejčastější, ale může se objevovat kdykoli během dne. Na začátku 2. trimestru se potíže obvykle zmírňují a během následujícího měsíce u většiny žen zcela vymizí. Více v článku Nevolnost v těhotenství.
Jiné důvody pro tento příznak – otrava jídlem, stres, střevní onemocněn, užívání některých léků.

5. Zvýšená vnímavost pachů a změny chutí

Na začátku těhotenství je docela obvyklé, že ženy citlivěji vnímají různé pachy. Někdy se stane, že vůně, která byla dříve příjemná, v těhotenství odpuzuje. Jako důvod bývá obvykle uváděna rychle rostoucí hladina estrogenů v těle. Stejně tak se může stát, že dříve oblíbené jídlo vyvolává náhle u ženy odpor.
Jiné důvody pro tento příznak – blížící se menstruace, stres, deprese.

6. Nafouklé břicho

Hormonální změny na počátku těhotenství mohou způsobovat, že se žena cítí jakoby nafouknutá. A není to jen pocit, podobně jako těsně před menstruací vám budou kalhoty trochu těsnější už na počátku těhotenství, i když děloha je v této fázi ještě docela malá.
Jiné důvody pro tento příznak – blížící se menstruace, užívání hormonální antikoncepce, užívání některých léků.

7. Časté močení

Krátce pro otěhotnění si možná všimnete, že navštěvujete toaletu častěji než dřív. Důvodem je především rostoucí množství krve a dalších tekutin v těle. Tento problém se objevuje poměrně záhy na počátku těhotenství a zhoršuje se s postupujícím těhotenstvím, kdy zvětšující se děloha začíná utlačovat močový měchýř.
Jiné důvody pro tento příznak – infekce močových cest, cukrovka, zvýšený příjem tekutin, užívání diuretik.

8. Vynechání menstruace

Pokud máte obvykle pravidelnou menstruaci a nyní se opozdila, pravděpodobně je čas udělat si těhotenský test.
Jiné důvody pro tento příznak – velké přibírání na váze nebo naopak rychlé hubnutí, únava, hormonální nerovnováha, stres, vysazení hormonální antikoncepce, kojení.

9. Bazální teplota zůstává vysoká

Pokud jste si zanášely do grafu svou bazální teplotu a vidíte, že teplota zůstává zvýšená 18 a více dnů v řadě, jste pravděpodobně těhotná. Více o bazální teplotě si můžete přečíst v našem článku Bazální teplota před otěhotněním a v těhotenství.

10. Pozitivní těhotenský test

Těhotenské testy dostupné v lékárnách nebo drogeriích jsou v dnešní době velmi spolehlivé. Pokud tedy test ukazuje pozitivní výsledek, je velmi pravděpodobné, že jste těhotná. Na druhou stranu negativní výsledek s vysokou pravděpodobností znamená, že těhotná nejste. Toto však platí až při provádění testu alespoň týden po vynechání menstruace. I když výrobci slibují vysokou citlivost testu, nejsou výsledky získané dříve než týden po vynechání menstruace příliš spolehlivé a často jsou falešně negativní.

Pokud těhotenský test ukazuje pozitivní výsledek, kontaktujte svého lékaře a domluvte si s ním první těhotenskou preventivní prohlídku.

Příznaky těhotenství

Sledujte své těhotenství den po dni v naší těhotenské kalkulačce.

Těhotenská kalkulačka

 V těhotenském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření vás v těhotenství čekají.

 Zeptejte se na příznaky těhotenství v diskuzním fóru.

 

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Velké vlny co vydrží

Ostatní

Poslední příspěvek: 22.2.2024 v 13:13

Problémy při sexu

Zdraví a nemoc

Poslední příspěvek: 22.2.2024 v 19:31

Mám nárok na OZZ?

Zdraví a nemoc

Poslední příspěvek: 21.2.2024 v 00:40

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.