reklama

Implantační krvácení

Jako implantační krvácení se označuje krvácení nebo špinění, které je způsobeno zahnizďováním oplodněného vajíčka v silně prokrvené děložní sliznici.

Spojením vajíčka a spermie ve vejcovodu vzniká tzv. zygota, která se 24 hodin po spojení začíná dělit na více buněk. Cesta z vejcovodu do dělohy trvá buňkám 3 až 4 dny, během kterých se původní jednobuněčná zygota mění na shluk buněk. Zhruba týden po oplodnění se rýhováním ze shluku buněk vytvoří buněčná koule zvaná blastocysta. Blastocysta se skládá z dutiny vyplněné tekutinou, vnitřních buněk, ze kterých vznikne samotné embryo, a vnějšího obalu, ze kterého se zformuje placenta.

Kdy dochází k implantačnímu krvácení

Blastocysta se během několika dní zahnízdí v děložní sliznici (endometriu). K zahnízdění (implantaci) dochází zhruba 10. až 12. den po početí, tedy zhruba 2 až 4 dny před očekávanou menstruací. U některých žen je implantace doprovázena drobným vaginálním krvácením.

Jak silné je implantační krvácení

Krvácení je velmi slabé (obvykle pouze zašpinění prádla) a trvá pouze 1 až 2 dny.

Objevuje se implantační krvácení u všech žen?

Většina těhotných žen na sobě žádné krvácení v tomto termínu nepozoruje, nelze ho tedy považovat za spolehlivý příznak těhotenství.

Jiné příčiny krvácení

Krvácení a špinění během cyklu může mít mít mnoho jiných příčin, např. hormonální nerovnováhu, blížící se menstruaci, probíhající potrat, záněty děložního hrdla nebo dělohy, podráždění děložního čípku pohlavním stykem nebo vyšetřením, myomy dělohy a další.

Kdy kontaktovat lékaře

Pokud u sebe během těhotenství pozorujete jakékoli krvácení či špinění, poraďte se o tom s lékařem (zvláště, pokud je krvácení provázeno bolestmi).

Zeptejte se na implantační krvácení v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti na blogy Maminkám.cz.

Zdroje:
https://www.maminkam.cz/menstruace-v-tehotenstvi
https://www.maminkam.cz/3-tyden-tehotenstvi

Doporučit e-mailem

První příznaky těhotenství Pohlaví dítěte

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama

Reklamní články

reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist