Menstruace v těhotenství

V těhotenství je menstruační cyklus hormonálně zablokovaný a k menstruaci v pravém slova smyslu nedochází. Často se však objevuje krvácení z jiných příčin.

Menstruace v těhotenství

Během menstruačního cyklu se děloha připravuje na uhnízdění vajíčka, děložní sliznice se zvyšuje. Pokud k oplodnění nedojde, odchází sliznice s krví z těla ven. Tento jev se nazývá menstruace. Mnoho žen v těhotenství špiní nebo krvácí, u některých se krvácení objevuje v pravidelných či nepravidelných intervalech, přesto však nelze říci, že u nich dochází k menstruaci.

Jak rozlišit mezi menstruací a krvácením v těhotenství

Krvácení je menstruační, pokud nedošlo k oplodnění vajíčka a jeho uhnízdění v děloze. Případné těhotenství je možné snadno ověřit pomocí těhotenského testu. Pokud krvácíte v termínu menstruace a výsledek těhotenského testu je negativní, je jen velmi málo pravděpodobné, že jste těhotná. Při pochybnostech můžete navštívit svého gynekologa, který může provést ultrazvukové vyšetření, příp. odběr krve a dát spolehlivou odpověď.

Jak rozlišit mezi menstruací a implantačním krvácením

Jako implantační krvácení se označuje krvácení nebo špinění na počátku těhotenství, které je způsobené tím, že se oplodněné vajíčko zahnizďuje v silně prokrvené děložní sliznici. K tomu dochází obvykle v průběhu 4. týdne těhotenství. Týdny těhotenství se počítají od poslední menstruace a k uhnízdění vajíčka tedy dochází obvykle již pár dní před termínem menstruace. Většina těhotných žen však na sobě žádné krvácení v tomto termínu nepozoruje, nelze ho tedy považovat za spolehlivý příznak těhotenství. Rozdíl oproti menstruaci je navíc v tom, že implantační krvácení je mnohem slabší než menstruační, jedná se obvykle spíše o špinění, které trvá pouze jeden, maximálně dva dny.

Jiné příčiny krvácení na počátku těhotenství

  • rozkolísanost hormonů na počátku těhotenství - většina případů špinění a krvácení na počátku těhotenství nemá zjistitelnou příčinu. Má se za to, že důvodem takového krvácení je rozkolísaná hladina hormonů,
  • probíhající potrat - krvácení a špinění na začátku těhotenství je hlavním příznakem probíhajícího potratu. Doprovodným příznakem jsou především křečovité bolesti v podbřišku,
  • mimoděložní těhotenství - mimoděložní těhotenství vyvolává silné krvácení doprovázené velkou bolestí v malé pánvi, nejčastěji jen na jedné straně,
  • ostatní příčiny - molární těhotenství, záněty děložního hrdla nebo dělohy, podráždění děložního čípku pohlavním stykem nebo vyšetřením, myomy dělohy a další.

Více viz náš článek Krvácení a špinění v těhotenství.

Kdy kontaktovat lékaře

Jakékoli krvácení nebo špinění v těhotenství může být závažným příznakem, lékaře proto kontaktujte vždy co nejdříve. Důvodem pro okamžitou návštěvu lékařské pohotovosti je jakékoli krvácení doprovázené bolestí, křečemi, horečkou, zimnicí nebo děložními kontrakcemi.

Zeptejte se na menstruaci v těhotenství v diskuzním fóru.

Zdroje:
http://www.babycenter.com/404_can-you-get-your-period-while-youre-pregnant_7102.bc
http://www.babycenter.com/404_is-this-my-period-or-implantation-bleeding_4244.bc

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Velké vlny co vydrží

Ostatní

Poslední příspěvek: 22.2.2024 v 13:13

Problémy při sexu

Zdraví a nemoc

Poslední příspěvek: 22.2.2024 v 19:31

Mám nárok na OZZ?

Zdraví a nemoc

Poslední příspěvek: 21.2.2024 v 00:40

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.