Mimoděložní těhotenství

V normálním těhotenství se vajíčko několik dní po oplodnění dostane z vejcovodu do dělohy, kde zahnízdí v děložní sliznici. Při mimoděložním těhotenství dojde k zahnízdění vajíčka jinde než v děloze.

Mimoděložní těhotenství

Ve většině případů (99 %1) k tomu dojde ve vejcovodu (vznikne tzv. tubární těhotenství), jen výjimečně dochází k zahnízdění vajíčka ve vaječníku, děložním hrdle nebo v dutině břišní. V Česku připadá 1 mimoděložní těhotenství na zhruba 150 až 200 porodů2.

Při mimoděložním těhotenství není možné plod donosit. Embryo obvykle brzy po zahnízdění odumírá nebo se vyvíjí nesprávně. V obou případech je největším rizikem pro ženu prasknutí vejcovodu s následným krvácením, které může být až život ohrožující.

Příznaky mimoděložního těhotenství

Na začátku těhotenství obvykle není vůbec poznat, že je těhotenství založeno mimo dělohu, protože se objevují typické příznaky těhotenství – vynechání, menstruace, napětí prsů nebo únava. Těhotenský test je pozitivní.
Příznaky mimoděložního těhotenství se objevují obvykle až okolo 6. týdne těhotenství. Prvními příznaky bývají vaginální krvácení a bolest v pánevní oblasti, nejčastěji jen na jedné straně. Pokud dojde až k prasknutí vejcovodu, jsou příznaky následující :

 • silné krvácení,
 • ostrá, bodavá bolest v pánvi,
 • bolest ramen – příčinou je vnitřní krvácení, při kterém krev utlačuje bránici,
 • zvracení, mdloby, šok,
 • slabý puls, bledost kůže.

Při příznacích prasknutí vejcovodu je nutné volat tísňovou linku 112. 

Příčiny mimoděložního těhotenství

Příčinou mimoděložního těhotenství je téměř vždy nějaká abnormálnost vejcovodu, která může být způsobena např.:

 • prodělanou infekcí nebo zánětem vejcovodu – následkem může být neprůchodnost nebo špatná průchodnost vejcovodu,
 • zjizvením tkáně vejcovodu např. po operaci nebo infekci,
 • srůsty po operacích v pánevní oblasti,
 • vrozenými vadami vejcovodu.

Riziko mimoděložního těhotenství zvyšuje:

 • předchozí mimoděložní těhotenství,
 • otěhotnění po podvázání vejcovodů,
 • prodělání operace vejcovodů nebo i jiné operace v pánevní oblasti,
 • prodělání zánětu vejcovodů nebo dělohy,
 • otěhotnění při zavedeném nitroděložním tělísku,
 • prodělání některých pohlavních chorob, např. kapavky nebo chlamydiózy,
 • vyšší věk ženy.

Diagnostika mimoděložního těhotenství

Krevní testy – při podezření na mimoděložní těhotenství lékař obvykle odebere krev a nechá vyšetřit hladinu hormonu HCG. Nízká hladina tohoto hormonu vzhledem k očekávané délce těhotenství je jedním z příznaků mimoděložního těhotenství.
Vaginální vyšetření – lékař při vaginálním vyšetření jednak lokalizuje místo, které je zdrojem bolesti, a jednak může nahmatat zduření vejcovodu v místě, kde došlo k uhnízdění vajíčka.
Ultrazvukové vyšetření – při ultrazvukovém vyšetření může být viditelné buď embryo nebo častěji pouze tkáně embrya, zduřelé místo ve vejcovodu, popř. krevní sraženina.

Léčba mimoděložního těhotenství

V Česku se provádí pouze operativní odstranění mimoděložního těhotenství, a to buď laparoskopicky (malým řezem) nebo velkou břišní operací. Obě operace se provádějí v celkové narkóze. Doba zotavení je po laparoskopické operaci zhruba 1 týden, po velké břišní operaci je to několik týdnů. V některých případech je nutné při operaci odstranit celý vejcovod.

Otěhotnění po mimoděložním těhotenství

Přirozené otěhotnění po prodělaném mimoděložním těhotenství je možné, pokud ženě zůstal funkční alespoň jeden vejcovod. Pravděpodobnost opakování mimoděložního těhotenství je bohužel poměrně vysoká (10 až 15 %3), proto, pokud otěhotníte po mimoděložním těhotenství, kontaktujte svého lékaře co nejdříve. Ženy, které nemohou otěhotnět z důvodu poškozených vejcovodů, mohou využít mimotělní oplodnění (IVF), při kterém je vajíčko oplodněno „ve zkumavce“ a následně vloženo přímo do dělohy. 

Zeptejte se na mimoděložní těhotenství v diskuzním fóru.

Zdroje:
1,2http://www.porodnice.cz/mimodelozni-tehotenstvi
3http://www.babycenter.com/0_ectopic-pregnancy_229.bc

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ectopic-pregnancy/basics/definition/con-20024262

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.