Bezpečnost kojenců a batolat

Konkrétní příklady jsou někdy lepší než nudná teorie.

Bezpečnost kojenců a batolat

Následující příběhy jsou převzaty z věstníku americké Komise pro spotřebitelské výrobky.

Chlapec, 8 týdnů, byl uložen k spánku na sedací pytel (tvarovatelné křeslo naplněné polystyrenovými kuličkami). Právě dostal napít z lahve poté, co se probudil uprostřed noci. O několik hodin později ho otec našel obličejem dolů a bezvládného. Příčinou smrti bylo udušení.

  • Chlapec, 3 měsíce, byl otcem uložen do lehátka pro kojence. O něco později bylo dítě nalezeno bezvládné s obličejem dolů a hlavou visící přes horní okraj sedátka. Příčinou smrti byla polohová asfyxie (udušení z důvodu nefyziologické polohy těla).


Chlapec, 11 měsíců, spal v posteli se svými rodiči. Ráno byl nalezen bezvládný obličejem dolů v koši na prádlo vedle postele. Příčinou smrti byla polohová asfyxie (udušení z důvodu nefyziologické polohy těla).

  • Dívka, 20 měsíců, byla se svou matkou u babičky. Babička šla dívku zkontrolovat do pokoje a našla ji viset na šňůře od rolety. Babička uřezala šňůru z dívčina krku, ale pokusy o resuscitaci byly marné. Příčinou smrti bylo udušení.


Chlapec, 2 roky, byl se svými rodiči na zahradě. Matka odešlat vyměnit plenku mladšímu sourozenci a otec si šel s někým promluvit před dům. Chlapec byl později nalezen na dně rodinného bazénu. Příčinou smrti bylo utonutí.

  • Chlapec, 1 rok, se necítil dobře a proto ho matka zavezla do nemocnice. Byl vyšetřen a léčen, ale jeho stav se nezlepšil. O dva dny později ho matka znovu zavezla do nemocnice. Rentgen hrudníku ukázal cizí předmět v chlapcově jícnu. Cizím předmětem byla baterie z dálkového ovládání auta. Baterie byla odstraněna, ale chlapec o pět dní později zemřel. Příčinou smrti byla anoxická encefalopatie.


Dívka, 1 měsíc, byla uložena do kolébky k spánku na bříšku. Její matka ji našla chladnou a bezvládnou druhý den ráno. Dítě bylo zaklíněno mezi bokem kolébky a polštářem s obličejem proti polštáři. Příčinou smrti bylo udušení.

  • Dívka, 4 roky, si hrála na zahradě se svým mladším bratrem. Bratr přišel do domu sám a otec volal na dívku, aby přišla také. Neodpovídala a proto ji šel hledat. Našel ji bezvládnou s elastickým provazem kolem krku. Druhý konec provazu byl zavěšen na horní části kontrukce dětské skluzavky. Příčinou smrti bylo uškrcení.


Chlapec, 2 roky, začal při koupání silně kašlat. Tváře a rty mu zmodraly a přestal dýchat. Resuscitace byla neúspěšná. Při pitvě byl v chlapcových dýchacích cestách objeven plastový dílek z hračky. Hračka byla určena pro děti od 4 let. Příčinou smrti bylo udušení.

  • Dívka, 2 měsíce, byla u své babičky, která ji nakrmila z lahve. Poté uložila dívku a jejího dvouletého bratra k spánku do své postele. Dívka byla později nalezena bezvládná hlavou dolů na polštáři s rukou svého bratra položenou přes záda. Příčinou smrti bylo zalehnutí.


Dívka, 10 měsíců, se koupala se svou tříletou sestrou. Matka uslyšela domovní zvonek a šla otevřít, protože někoho čekala. Vrátila se o několik minut později a našla kojence plavat ve vodě hlavou dolů, zatímco starší sestra pokračovala ve hře. Příčinou smrti bylo utonutí.

  • Dívka, 18 měsíců, spala ve své postýlce. Rodina žila v novém domě zhruba týden. Dítě se probudilo a její šestiletý bratr ji vyndal z postýlky. Dívka chvíli pozorovala, jak bratr hraje videohry, a pak odešla pryč. Za několik minut se matka probudila a hledala dceru. Našla ji ve vnitřním bazénu, který sousedil s koupelnou. Dítě za týden zemřelo. Příčinou smrti byly následky tonutí.


Dívka, 3 roky, byla v obývacím pokoji se svou matkou. Matka, která byla v 8. měsíci těhotenství, seděla na gauči a dívala se na televizi. Dítě začlo otáčet stolek, na kterém stála televize. Matka řekla dítěti, aby přestalo, ale v té chvíli televize spadla na dítě. Dítě za krátkou době zemřelo v nemocnici. Příčinou smrti bylo zranění hlavy.

  • Dívka, 8 měsíců, byla uložena k spánku na postel svého staršího sourozence. Postel měla bezpečnostní zábradlí. Matka zkontrolovala dítě po asi 90 minutách a našla je zaklíněné hlavou dolů mezi zábradlím a matrací. Příčinou smrti byla polohová asfyxie (udušení z důvodu nefyziologické polohy těla).


Chlapec, 9 měsíců, se koupal se svou dvouletou sestrou. Matka nechala puštěnou vodu a otevřený odtok. Odešla zvednout telefon a vrátila se za 10 až 15 minut. Zjistila, že odtok byl ucpán kostkou mýdla a její syn plave ve vaně hlavou dolů. V nemocnici po dvou dnech zemřel. Příčinou smrti byly následky tonutí.

  • Dívka, 14 měsíců, byla uložena k spánku na gauč. Po probuzení vylezla po opěradle gauče nahoru a opřela se o okno. Okno se otevřelo a dítě vypadlo. Příčinou smrti bylo zranění hlavy.


Dívka, 7 měsíců, seděla v hracím lehátku a pila mléko z lahve. Její otec odešel na toaletu a nechal ji bez dozoru. Vrátil se za několik minut a našel dítě bezvládné. Dívka byla nakloněna přes lehátko. Její řetízek, dárek od příbuzných, se zamotal do vrchní části hracího lehátka. Přítel se snažil dítě zachránit do příjezdu sanitky. Poté dítě odvezli do nemocnice, kde zemřelo. Příčinou smrti bylo oběšení.

  • Chlapec, 7 měsíců, byl kojen svou matkou ve velké posteli. Oba usnuli. Matka se později probudila a držela chladné a bezvládné dítě. Snaha o resuscitaci byla marná. Příčinou smrti bylo udušení.


Dívka, 2 roky, si hrála v kuchyni, zatímco její matka uklízela. Dívka se začala dusit malou hrací kuličkou. Několik pokusů o vyndání kuličky bylo marných. Sanitka odvezla dítě do nemocnice, kde potvrdili úmrtí. Příčinou smrti bylo udušení.

  • Chlapec, 2 měsíce, byl nalezen bezvládný v sedacím pytli (tvarovatelné křeslo naplněné polystyrenovými kuličkami). Právě dosta napít z lahve a byl omotán dekou, aby byl v křesle ve vhodné poloze. Příčinou smrti byla polohová asfyxie (udušení z důvodu nefyziologické polohy těla).

Sledujte vývoj svého dítěte den po dni v naší dětské kalkulačce.

Dětská kalkulačka

dětském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření a povinná očkování ještě čekají vaše dítě.

Dětský kalendář

Zeptejte se na bezpečnost dítěte v diskuzním fóru.

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Svatební mini čokoláda

Ostatní

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 18:51

Prázdninové zážitky

Koníčky a volný čas

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 09:43

Květňátka 24

Těhotenství

Poslední příspěvek: 11.9.2023 v 16:47

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.