reklama

11. týden těhotenství

V 11. týdnu těhotenství měří plod zhruba 4,0 cm a je tedy velký např. jako švestka. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Plod nyní váží zhruba 7 gramů.

11. týden těhotenství: aktivní pohyb

Hlavička tvoří téměř polovinu celkové délky plodu. Kostní tkáň u některých kostí začíná sílit, kůže je však stále hodně průhledná. Vnější genitálie mají téměř konečnou podobu, i když bude trvat ještě zhruba měsíc až dva než bude moci být pohlaví dítěte s jistotou určeno při ultrazvukovém vyšetření. 

Dítě je v děloze velmi aktivní – protahuje si nohy a ruce, kope nohama, přetáčí se na všechny strany. Dítě dokáže sevřít ruku v pěst nebo si cucat palec, ruce a nohy se mohou navzájem dotknout. Dítě je však stále velmi malé a má kolem sebe dostatek plodové vody, takže jeho pohyby ještě necítíte – tento okamžik přijde až zhruba za měsíc až dva.

11. týden těhotenství11. týden těhotenství: přírůstky váhy

I když plod v děloze rychle roste, není to obvykle na vzhledu budoucí maminky v 11. týdnu těhotenství příliš znát. Přírůstek váhy v 1. trimestru obvykle nepřekračuje 1 až 2 kg. Více viz náš článek Přibírání v těhotenství. Nízké přírůstky na váze v 1. trimestru  bývají často způsobeny nevolnostmi a zvracením na počátku těhotenství. Na konci 1. trimestru by tyto potíže měly pomalu začít ustupovat. Ve 3. trimestru se kvůli rostoucímu plodu potíže bohužel často znovu objevují, i když obvykle v jiné podobě (např. jako pálení žáhy nebo zácpa).

Poměrně časté je v tomto období špinění či drobné krvácení. Zpravidla se nejedná o závažný příznak, přesto se v takovém případě vždy poraďte s lékařem. Více viz náš článek Krvácení a špinění v těhotenství.

První trimestr je z pohledu správného vývoje plodu nejdůležitější částí těhotenství. Vzhledem k rychlému růstu a vývoji je dítě v tomto období nejvíce ohroženo případnými negativními vnějšími vlivy (léky, zářením, vysokými teplotami apod.). Ženy by se měly v těhotenství vyvarovat kofeinu, alkoholu, drog a nikotinu. Důležitý je přiměřený pohyb a pestrá strava. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.

Sledujte své těhotenství den po dni v naší těhotenské kalkulačce.

Těhotenská kalkulačka

 

V těhotenském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření vás ještě čekají.

 

kalkulačce váhy v těhotenství si ověřte, kolik kg byste měla v těhotenství přibrat.

 

Zeptejte se na 11. týden těhotenství v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Doplňující informace

Obrázek plodu v 11. týdnu těhotenství (www.babycenter.com)
Vysvětlivky k obrázku zleva doprava: bone – kost, hand – ruka, placenta – placenta, umbilical cord – pupeční šňůra, amniotic sac – plodová blána, skin - kůže
Fotografie z ultrazvuku (jednočetné těhotenství) v 11. týdnu (www.fertilityfriend.com)
3D fotografie z ultrazvuku – jednočetné těhotenství v 11. týdnu (www.fertilityfriend.com)
3D fotografie z ultrazvuku – dvojvaječná dvojčata v 11. týdnu (www.fertilityfriend.com)
Video: Vývoj plodu v 10. až 14. týdnu těhotenství (www.babycenter.com) - na začátku je reklama, po chvíli začíná zajímavé video

Doporučit e-mailem

10. týden těhotenství 12. týden těhotenství

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist