reklama

3. týden těhotenství

Lékaři počítají týdny těhotenství od prvního dne poslední menstruace. K ovulaci a oplodnění vajíčka dochází obvykle 14 až 21 dní od počátku menstruace, tzn. že ve chvíli, kdy žena otěhotní, je již ve 3. týdnu svého těhotenství.

3. týden těhotenství: skutečný počátek nového života

V článku o 1. a 2. týdnu těhotenství najdete podrobný popis procesu ovulace a oplodnění vajíčka. Spojením vajíčka a spermie ve vejcovodu vzniká tzv. zygota, která se 24 hodin po spojení začíná procesem zvaným rýhování dělit na více buněk. Cesta z vejcovodu do dělohy trvá buňkám 3 až 4 dny, během kterých se původní jednobuněčná zygota mění na shluk buněk. Zhruba týden po oplodnění se rýhováním ze shluku buněk vytvoří buněčná koule zvaná blastocysta. Blastocysta se skládá z dutiny vyplněné tekutinou, vnitřních buněk, ze kterých vznikne samotné embryo, a vnějšího obalu, ze kterého se zformuje placenta. Blastocysta se během několika dní zahnízdí v děložní sliznici (endometriu). Endometrium poté přeroste přes blastocystu a vyživuje ji po 2 až 4 týdny než tuto funkci převezme placenta.

Ta část blastocysty, ze které se zformuje placenta, začíná produkovat těhotenský hormon HCG (choriogonadotropin), který blokuje uvolňování vajíček z vaječníků a vyvolává zvýšenou produkci estrogenu a progesteronu, což jsou hormony, které udržují vysokou děložní sliznici  a podporují růst placenty. Hladina hormonu HCG v těle je v těhotenství tak vysoká, že je z těla vylučován močí a je zjistitelný těhotenskými testy. Domácí těhotenské testy však nejsou dostatečně citlivé, aby odhalily počáteční malá množství HCG v moči, a na pozitivní výsledek testu je nutné počkat minimálně do konce 4. týdne těhotenství.

Již na konci 3. týdne těhotenství měří budoucí embryo zhruba půl milimetru a je tedy viditelné pouhým okem.

3. týden těhotenství: budoucí maminky

Na provedení těhotenského testu je v tomto týdnu ještě brzy a většina žen takto krátce po oplodnění necítí ani žádné těhotenské příznaky (o těch si můžete přečíst v našem článku o těhotenských příznacích v prvních dnech těhotenství). Na konci 3. týdne, ale spíše až v průběhu 4. týdne, se u některých žen objeví tzv. implantační krvácení – drobné krvácení či špinění způsobené uhnizďováním blastocysty v silně prokrvené děložní sliznici.

I když žena v tomto období ještě neví jistě, zda je těhotná, měla by se chovat tak, jako by těhotná byla, protože první trimestr je z pohledu správného vývoje plodu nejdůležitější částí těhotenství. Ženy by se především měly vyvarovat kofeinu, alkoholu, drog a nikotinu. Důležitý je přiměřený pohyb a pestrá strava. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.

Pokud ještě neužíváte kyselinu listovou, začněte s jejím užíváním co nejdříve (viz náš článek Kyselina listová před otěhotněním a v těhotenství).

Sledujte své těhotenství den po dni v naší těhotenské kalkulačce.

Těhotenská kalkulačka

 

V těhotenském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření vás ještě čekají.

 

V kalkulačce váhy v těhotenství si ověřte, kolik kg byste měla v těhotenství přibrat.

 

Zeptejte se na 3. týden těhotenství v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Poslední aktualizace článku: 13. 11. 2021

Doporučit e-mailem

1. a 2. týden těhotenství 4. týden těhotenství

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist