3. týden těhotenství

Lékaři počítají týdny těhotenství od prvního dne poslední menstruace. K ovulaci a oplodnění vajíčka dochází obvykle 14 až 21 dní od počátku menstruace, tzn. že ve chvíli, kdy žena otěhotní, je již ve 3. týdnu svého těhotenství.

3. týden těhotenství

3. týden těhotenství: skutečný počátek nového života

V článku o 1. a 2. týdnu těhotenství najdete podrobný popis procesu ovulace a oplodnění vajíčka. Spojením vajíčka a spermie ve vejcovodu vzniká tzv. zygota, která se 24 hodin po spojení začíná procesem zvaným rýhování dělit na více buněk. Cesta z vejcovodu do dělohy trvá buňkám 3 až 4 dny, během kterých se původní jednobuněčná zygota mění na shluk buněk. Zhruba týden po oplodnění se rýhováním ze shluku buněk vytvoří buněčná koule zvaná blastocysta. Blastocysta se skládá z dutiny vyplněné tekutinou, vnitřních buněk, ze kterých vznikne samotné embryo, a vnějšího obalu, ze kterého se zformuje placenta. Blastocysta se během několika dní zahnízdí v děložní sliznici (endometriu). Endometrium poté přeroste přes blastocystu a vyživuje ji po 2 až 4 týdny než tuto funkci převezme placenta.

Ta část blastocysty, ze které se zformuje placenta, začíná produkovat těhotenský hormon HCG (choriogonadotropin), který blokuje uvolňování vajíček z vaječníků a vyvolává zvýšenou produkci estrogenu a progesteronu, což jsou hormony, které udržují vysokou děložní sliznici  a podporují růst placenty. Hladina hormonu HCG v těle je v těhotenství tak vysoká, že je z těla vylučován močí a je zjistitelný těhotenskými testy. Domácí těhotenské testy však nejsou dostatečně citlivé, aby odhalily počáteční malá množství HCG v moči, a na pozitivní výsledek testu je nutné počkat minimálně do konce 4. týdne těhotenství.

Již na konci 3. týdne těhotenství měří budoucí embryo zhruba půl milimetru a je tedy viditelné pouhým okem.

3. týden těhotenství: budoucí maminky

Na provedení těhotenského testu je v tomto týdnu ještě brzy a většina žen takto krátce po oplodnění necítí ani žádné těhotenské příznaky (o těch si můžete přečíst v našem článku o těhotenských příznacích v prvních dnech těhotenství). Na konci 3. týdne, ale spíše až v průběhu 4. týdne, se u některých žen objeví tzv. implantační krvácení – drobné krvácení či špinění způsobené uhnizďováním blastocysty v silně prokrvené děložní sliznici.

I když žena v tomto období ještě neví jistě, zda je těhotná, měla by se chovat tak, jako by těhotná byla, protože první trimestr je z pohledu správného vývoje plodu nejdůležitější částí těhotenství. Ženy by se především měly vyvarovat kofeinu, alkoholu, drog a nikotinu. Důležitý je přiměřený pohyb a pestrá strava. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.

Pokud ještě neužíváte kyselinu listovou, začněte s jejím užíváním co nejdříve (viz náš článek Kyselina listová před otěhotněním a v těhotenství).

Sledujte své těhotenství den po dni v naší těhotenské kalkulačce.

Těhotenská kalkulačka

V těhotenském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření vás ještě čekají.

V kalkulačce váhy v těhotenství si ověřte, kolik kg byste měla v těhotenství přibrat.

Zeptejte se na 3. týden těhotenství v diskuzním fóru.

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Svatební mini čokoláda

Ostatní

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 18:51

Prázdninové zážitky

Koníčky a volný čas

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 09:43

Květňátka 24

Těhotenství

Poslední příspěvek: 11.9.2023 v 16:47

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.