reklama

Hodnoty hCG v těhotenství

Hormon hCG (lidský choriogonadotropin) se začíná v těle tvořit ve chvíli, kdy se embryo zahnízdí v děložní sliznici. K zahnízdění dochází zhruba týden po oplodnění a hladina hCG v těle od této chvíle postupně roste.

V normálně probíhajícím těhotenství hladina hCG v krvi na začátku rychle roste až do 10. až 12. týdne těhotenství, kdy dosahuje svého maxima. V tomto období se hladina hCG zdvojnásobí každý druhý až třetí den. Po 10. až 12. týdnu těhotenství hladina hormonu hCG mírně klesá až do konce těhotenství, kdy dosahuje zhruba poloviční hodnoty oproti maximu.

Tabulka hodnot hCG v krvi v těhotenství

Počet týdnů od 1. dne
poslední menstruace

Počet dní od 
oplodnění vajíčka

 mIU/mL 
3 týdny 7 dní 5 - 50
4 týdny 14 dní 5 - 428
5 týdnů 21 dní 18 - 7 340
6 týdnů 28 dní 1 080 - 56 500
7 - 8 týdnů 35 - 42 dní 7 650 - 229 000
9 - 12 týdnů 49 - 70 dní 25 700 - 288 000
13 - 16 týdnů - 13 300 - 254 000
17 - 24 týdnů - 4 060 - 165 400
25 - 40 týdnů - 3 640 - 117 000

Ženy, které nejsou těhotné, mají hladinu hCG do 5 mIU/mL, ženy po menopauze pak do 10 mIU/mL.

Nízké hCG

Nízká hladina hCG je obvykle spojena s neprosperujícím těhotenstvím. Důvodem může být spontánní nebo zamlklý potrat nebo mimoděložní těhotenství. Při pochybnostech je třeba provést více rozborů krve s odstupem za sebou, protože důležitější než aktuální výše hladiny hCG je dynamika jejího růstu. Nízká hladina hCG může být také příznakem Edwardsova syndromu u plodu.

Zvýšené hCG

Zvýšená hladina hCG na začátku těhotenství může být příznakem molárního těhotenství nebo vícečetného těhotenství. Zvýšená hladina a pomalejší pokles hCG po 10. až 12. týdnu těhotenství může být příznakem Downova syndromu u plodu, využívá se proto jako marker (β-hCG) při kombinovaném screeningu v 1. trimestru.

Hodnoty hCG v moči

Hormon hCG se objevuje také v moči těhotné ženy. Hodnoty hCG v moči jsou nižší než v krvi, přesto je možné běžnými těhotenskými testy zjistit těhotenství již v den, kdy je očekáván začátek další menstruace, tj. zhruba 14 dní po ovulaci a oplodnění vajíčka. Nejvyšší hladina HCG je v první ranní moči, proto se obvykle doporučuje provádět test ráno.

Časté otázky o hCG

  • Hodnoty hCG u mimoděložního těhotenství

Hodnoty hCG jsou u mimoděložního těhotenství obvykle nižší než při těhotenství vzniklém v děloze. Nemusí to tak ale být vždy, v některých případech jsou hladiny stejné jako u těhotenství v děloze.

  • Hodnoty hCG po umělém oplodnění

Hodnoty hCG po umělém oplodnění (IVF, KET) se neliší od hodnot při běžném těhotenství.

  • Hodnoty hCG u dvojčat

Při vícečetném těhotenství je obvyklá vyšší hladina hormonu hCG v krvi. Počet plodů je třeba vzít v úvahu při posuzování hladin hormonů při kombinovaném screeningu v 1. trimestru.

  • Jiné důvody pro zvýšenou hladinu hCG v krvi

Hladina hCG může být ovlivněna užíváním léků, které obsahují hCG (např. Pregnyl). A zvýšená hladina hCG je bohužel spojena i s některými druhy rakoviny. Hormon hCG vytvářejí nádory prsu, dělohy nebo slinivky břišní. U mužů je zvýšená hladina hCG příznakem rakoviny varlat.

Zeptejte se na hCG v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti na blogu Maminkám.cz.

Zdroje:
Mayo Clinic Guide to a Healthy Pregnancy, Mayo Foundation for Medical Education and Research, 2004
https://en.wikipedia.org/wiki/Human_chorionic_gonadotropin

Doporučit e-mailem

Pohyby plodu v těhotenství Vyšetření na streptokoky skupiny B v těhotenství

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist