reklama

8. týden těhotenství

Od 8. týdne těhotenství se vyvíjející dítě již nazývá plodem. V tomto týdnu měří plod zhruba 1,6 cm a je tedy velký např. jako fazole. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Váha plodu je nyní něco přes 1 gram.

8. týden těhotenství: pohyby svalů

Na rukou i na nohou jsou v tomto týdnu již jasně patrné prsty, i když mezi prsty je ještě blána. Víčka téměř zcela zakrývají oči. Pokračuje vývoj uší jak z vnějšku, tak uvnitř hlavičky. Viditelná je špička nosu. Dobře patrné jsou spodní a horní čelist.

Tělo plodu se napřimuje. Ocásek je již téměř neznatelný. Začínají se vyvíjet kosti a zvětšuje se množství svalové hmoty. Svaly již mají schopnost stažení a plod se v děloze neustále pohybuje.

I když je pohlaví plodu určeno již v okamžiku splynutí spermie a vajíčka, nejsou pohlavní orgány plodu v 8. týdnu ještě vyvinuté natolik, aby bylo možné určit pohlaví plodu při ultrazvukovém vyšetření.

8. týden těhotenství8. týden těhotenství: budoucí maminky

V 8. týdnu těhotenství již maminky obvykle pociťují některé potíže, které s sebou těhotenství přináší, jako je např. bolest prsou, nevolnost, zvracení, častější močení či změny nálad. Nejčastěji je v tomto období pociťována bolest prsou doprovázená zvětšením jejich objemu. Zvyšující se hladina těhotenských hormonů v těle způsobuje změny v prsních tkáních, které po porodu umožní kojení.

Poměrně časté je v tomto období špinění či drobné krvácení. Zpravidla se nejedná o závažný příznak, přesto se v takovém případě vždy poraďte s lékařem. Více viz náš článek Krvácení a špinění v těhotenství.

První trimestr je z pohledu správného vývoje plodu nejdůležitější částí těhotenství. Vzhledem k rychlému růstu a vývoji je dítě v tomto období nejvíce ohroženo případnými negativními vnějšími vlivy (léky, zářením, vysokými teplotami apod.). Ženy by se měly v těhotenství vyvarovat kofeinu, alkoholu, drog a nikotinu. Důležitý je přiměřený pohyb a pestrá strava. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.

Sledujte své těhotenství den po dni v naší těhotenské kalkulačce.

Těhotenská kalkulačka

 

V těhotenském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření vás ještě čekají.

 

kalkulačce váhy v těhotenství si ověřte, kolik kg byste měla v těhotenství přibrat.

 

Zeptejte se na 8. týden těhotenství v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Doplňující informace

Obrázek plodu v 8. týdnu těhotenství (www.babycenter.com)
Obrázek dvojvaječných dvojčat v 8. týdnu těhotenství (www.babycenter.com)
Video: Vývoj plodu v 1. až 9. týdnu těhotenství (www.babycenter.com) - na začátku je reklama, po chvíli začíná zajímavé video

Poslední aktualizace článku: 1. 7. 2021

Doporučit e-mailem

7. týden těhotenství 9. týden těhotenství

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist