8. týden těhotenství: pohyby svalů
Na rukou i na nohou jsou v tomto týdnu již jasně patrné prsty, i když mezi prsty je ještě blána. Víčka téměř zcela zakrývají oči. Pokračuje vývoj uší jak z vnějšku, tak uvnitř hlavičky. Viditelná je špička nosu. Dobře patrné jsou spodní a horní čelist.
Tělo plodu se napřimuje. Ocásek je již téměř neznatelný. Začínají se vyvíjet kosti a zvětšuje se množství svalové hmoty. Svaly již mají schopnost stažení a plod se v děloze neustále pohybuje.
I když je pohlaví plodu určeno již v okamžiku splynutí spermie a vajíčka, nejsou pohlavní orgány plodu v 8. týdnu ještě vyvinuté natolik, aby bylo možné určit pohlaví plodu při ultrazvukovém vyšetření.
8. týden těhotenství: budoucí maminky
V 8. týdnu těhotenství již maminky obvykle pociťují některé potíže, které s sebou těhotenství přináší, jako je např. bolest prsou, nevolnost, zvracení, častější močení či změny nálad. Nejčastěji je v tomto období pociťována bolest prsou doprovázená zvětšením jejich objemu. Zvyšující se hladina těhotenských hormonů v těle způsobuje změny v prsních tkáních, které po porodu umožní kojení.
Poměrně časté je v tomto období špinění či drobné krvácení. Zpravidla se nejedná o závažný příznak, přesto se v takovém případě vždy poraďte s lékařem. Více viz náš článek Krvácení a špinění v těhotenství.
První trimestr je z pohledu správného vývoje plodu nejdůležitější částí těhotenství. Vzhledem k rychlému růstu a vývoji je dítě v tomto období nejvíce ohroženo případnými negativními vnějšími vlivy (léky, zářením, vysokými teplotami apod.). Ženy by se měly v těhotenství vyvarovat kofeinu, alkoholu, drog a nikotinu. Důležitý je přiměřený pohyb a pestrá strava. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.
Kdy kontaktovat lékaře, když jste v 8. týdnu těhotenství:
- při pozitivním výsledku těhotenského testu (první prohlídka se obvykle koná mezi 6. a 8. týdnem těhotenství),
- při silném krvácení,
- při jakkoli silném krvácení, pokud je doprovázeno silnou bolestí v podbřišku, horečkou nebo zimnicí,
- při horečce vyšší než 39 °C,
- při silné bolesti v podbřišku,
- při jakkoli silné bolesti v podbřišku, pokud neustupuje ani po několika hodinách,
- při bolesti při močení nebo problémech spustit moč,
- při častém zvracení, pokud stav neumožňuje jíst a pít,
- při častém zvracení, které je doprovázeno horečkou nebo bolestí v podbřišku.
Sledujte své těhotenství den po dni v naší těhotenské kalkulačce.
V těhotenském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření vás ještě čekají.
V kalkulačce váhy v těhotenství si ověřte, kolik kg byste měla v těhotenství přibrat.
Zeptejte se na 8. týden těhotenství v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.
Poslední aktualizace článku: 21. 11. 2021