8. týden těhotenství

V 8. týdnu těhotenství je dítě poprvé nazýváno plodem. Na konci 8. týdne těhotenství měří plod od temene ke kostrči 1,6 cm a váží 1 gram.

8. týden těhotenství

8. týden těhotenství: vývoj plodu

Dítě každý den vyroste o 1 mm. Formují se rty, nos a oční víčka. Končetiny se prodlužují, i když jednotlivé části nohou a rukou ještě nejsou zcela patrné. Ještě nějakou dobu potrvá, než budou vyvinutá kolena, lokty, kotníky nebo prsty. Srdce tluče rychlostí 150 až 170 úderů za minutu, tedy zhruba dvakrát rychleji než srdce dospělého člověka. 

Plod je stále v amniotickém vaku, kde je vyživován žloutkovým váčkem. Placenta se dále vyvíjí a vytváří struktury, které pomáhají připojit placentu k děložní stěně. Děloha se zvětšuje, nyní má zhruba velikost citronu.  

​Příznaky těhotenství v 8. týdnu těhotenství

  • únava - pokud cítíte velkou únavu, odpočívejte a řekněte si o pomoc.
  • nevolnost - může se objevit kdykoli během dne. Jezte malé porce častěji, myslete na dostatečný přísun tekutin.
  • nadýmání a zácpa - v těhotenství se zpomaluje zažívání, což může způsobovat zažívací potíže. Krátká procházka každý den může pomoci potíže vyřešit.
  • bolest hlavy - zvýšený objem krve v těhotenství může způsobovat bolest hlavy. Pokud je bolest nesnesitelná, poraďte se s lékařkou, jaké léky můžete v těhotenství užívat.
  • bolest prsou - vlivem hormonálních změn mohou být prsa nalitá a citlivá.

8. týden těhotenství

Doporučení pro 8. týden těhotenství

  • sledujte svou váhu - začněte si zapisovat tělesnou váhu alespoň jednou týdně, budete tak mít přehled, zda je vaše přibírání v těhotenství v pořádku nebo nikoli. Využít můžete naši kalkulačku váhy v těhotenství. V 8. týdnu těhotenství se u většiny žen ještě váha nijak nemění, případný malý nárůst je spíše způsobený zadržováním vody v těle než těhotenským přibíráním.
  • omezte náročné cvičení - pokud jste se před těhotenství věnovala sportu, poraďte se se svým lékařem, jestli je vhodné se sportem pokračovat. Obecně je v těhotenství dostatečným pohybem chůze nebo lehké aerobní cvičení.
  • jezte malé porce častěji - malými porcemi podávanými častěji omezíte některé potíže spojené s těhotenství, především nevolnost a zvracení.
  • užívejte těhotenské vitamíny - důležitá je zejména kyselina listová, která je nejlepší prevencí defektů neurální trubice u dítěte.

Kdy kontaktovat lékaře, pokud jste v 8. týdnu těhotenství

Sledujte své těhotenství den po dni v naší těhotenské kalkulačce.

Těhotenská kalkulačka

V těhotenském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření vás ještě čekají.

kalkulačce váhy v těhotenství si ověřte, kolik kg byste měla v těhotenství přibrat.

Zeptejte se na 8. týden těhotenství v diskuzním fóru.

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Velké miminko

Těhotenství

Poslední příspěvek: 10.10.2023 v 21:53

Čtvrtý porod - dvojčata

Porod

Poslední příspěvek: 6.10.2023 v 21:01

Prázdninové zážitky

Koníčky a volný čas

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 09:43

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.