Co je ovulace?

Ovulace je proces, při kterém je zralé vajíčko uvolněno z vaječníku. Ženy mají dva vaječníky, ale během jednoho menstruačního cyklu probíhá ovulace standardně jen v jednom z nich. Po ovulaci vstoupí vajíčko do vejcovodu, kterým se pomalu pohybuje směrem k děloze.

Ovulace

Pokud se během této cesty setká se spermií a ta dokáže proniknout do vajíčka, dojde k oplodnění. Po průchodu vejcovodem pokračuje vajíčko do dělohy. Pokud došlo k oplodnění vajíčka, dojde v děloze k jeho zahnízdění a přerušení menstruačního cyklu. Pokud vajíčko oplodněno není, odchází z těla pryč při následující menstruaci.

Ovulace a menstruační cyklus

Doba menstruačního cyklu se počítá od prvního dne menstruačního krvácení. Tímto dnem začíná folikulární fáze cyklu, ve které dochází ke zrání vajíčka ve vaječníku a nárůstu děložní sliznice. Zrání vajíčka napomáhá folikuly stimulující hormon (FSH). Po dozrání vajíčka uvolňuje tělo luteinizační hormon (LH), který spouští ovulaci. K ovulaci dochází 18 až 48 hodin po uvolnění LH. V rámci menstruačního cyklu dochází k uvolnění LH obvykle okolo 12. až 13. dne cyklu a k ovulaci okolo 14. dne cyklu, ale u mnoha žen dochází k ovulaci dříve nebo později než 14. den cyklu.

Po ovulaci nastává luteální fáze cyklu. V té buď dojde k oplodnění vajíčka a menstruační cyklus se přeruší, nebo vajíčko oplodněno není a narostlá děložní sliznice odchází z těla ven při krvácení, kterým začne další menstruační cyklus. Luteální fáze cyklu obvykle trvá 14 dní a její délka obvykle kolísá mnohem méně než délka folikulární fáze. Zpětně tedy můžete poměrně přesně určit den ovulace tak, že od prvního dne cyklu odečteme 14 dní. 

Plodné období a ovulace

Doba možného oplodnění vajíčka ve vejcovodu je velmi krátká, jen zhruba 24 hodin po ovulaci. Naproti tomu spermie mohou přežít ve vejcovodu 3 až 6 dní. Plodné období v rámci jednoho menstruačního cyklu tedy trvá max. 3 až 6 dní, z toho jen v jednom dni může dojít ke splynutí spermie a vajíčka. Tato doba může být i výrazně kratší než 6 dní, záleží přitom především na životnosti spermií konkrétního muže. Proto je důležité naplánovat oplodňující soulož na dobu krátce před ovulací nebo max. na den ovulace.

Příznaky ovulace

Fyzicky se ovulace u ženy příliš neprojevuje a většina žen si jí v průběhu cyklu není vědomá.

Příznaky ovulace mohou být následující:

 • změny na děložním čípku - během ovulace se děložní čípek prodlužuje a otevírá, na dotek je měkčí než před ovulací,
 • změny hlenu děložního čípku - množství hlenu se v době ovulace zvyšuje, hlen je průhledný a vazký (dá se natáhnout mezi prsty), vzhledově připomíná vaječný bílek,
 • zvýšení chuti na sex,
 • napětí v prsou.

Méně časté příznaky ovulace:

 • lehké špinění,
 • bolest vaječníků na jedné straně podbřišku - více v našem článku o bolestivé ovulaci.

Metody zjišťování ovulace

Pro zjištění ovulace se používá několik metod, některé pomáhají určit, kdy k ovulaci dojde, jiné potvrzují, že k ovulaci v daném cyklu došlo:

 • kalendářní metoda - pokud máte pravidelný menstruační cyklus, je možné určit den ovulace odečtením 14 dnů od očekávaného data následující menstruace. Např. při délce cyklu 28 dní nastává ovulace 14. den cyklu, při délce cyklu 32 dní nastává ovulace 18. den cyklu. Metoda se nedá použít, pokud máte nepravidelný cyklus. Pro výpočet můžete použít naši Ovulační kalkulačku.
 • měření bazální teploty - bazální teplota je teplota naměřená po delší době klidu, typicky ráno po probuzení. Krátce po ovulaci dojde ke zvýšení bazální teploty zhruba o 0,5 °C a tato zvýšená teplota přetrvává až do začátku dalšího cyklu, popř. déle, pokud dojde k oplodnění vajíčka a vzniku těhotenství.
 • domácí ovulační testy - je možné je koupit v lékárně nebo v drogerii, testují přítomnost luteinizačního hormonu v moči. LH se v moči objevuje těsně před ovulací a je tedy silnou známkou blížící se ovulace.  
 • ultrazvukové vyšetření a sledování hladiny hormonů - lékař může sledovat ovulaci pomocí ultrazvuku a zároveň odebrat krev na testy hladiny LH a estrogenu.

Nepravidelná ovulace

Nepravidelná ovulace nemusí vždy znamenat nějaký zdravotní problém, přesto pokud se vám nedaří otěhotnět a zároveň máte nepravidelný menstruační cyklus, měla byste se o tom poradit s lékařem. 

Možné příčiny nepravidelné ovulace jsou následující:

 • nízký věk - první rok až dva po začátku menstruace mají dívky menstruační cyklus nepravidelný, 
 • vysoký věk - před menopauzou (mezi 45 a 55 lety) začínají mít ženy nepravidelný cyklus,
 • příliš nízká nebo příliš vysoká váha - nadváha, ale i podváha mohou způsobovat nedostatečnou tvorbu hormonů potřebných pro správné fungování menstruačního cyklu,
  extrémní stres nebo tělesná zátěž - obě příčiny mohou způsobovat hormonální nerovnováhu,
 • poruchy štítné žlázy - nadměrná i nedostatečná tvorba hormonů štítné žlázy mohou způsobit hormonální nerovnováhu,
 • syndrom polycystických ovarií - při tomto onemocnění vajíčka dozrávají ve vaječnících, ale nejsou uvolňována do vejcovodu. Místo toho se hromadí ve vaječnících a způsobují jejich otoky a tvorbu cyst, což vede k bolestivým stavům a neplodnosti,
 • nadměrná tvorba prolaktinu - hormon prolaktin se tvoří v těle ve větším množství v těhotenství (příprava mléčných žláz) a při kojení (stimuluje tvorbu mléka). Zároveň v tomto období blokuje ovulaci. Pokud se tento hormon tvoří v těle mimo těhotenství, může způsobovat neplodnost.

Nepravidelná ovulace může komplikovat snahu o otěhotnění, protože se hůře plánují oplodňující soulože. Lékaři v tomto případě doporučují mít sex každý druhý až třetí den od 7. dne cyklu. V případě, že není možné toto pravidlo dodržet, je vhodné používat např. domácí ovulační testy, příp. se domluvit s lékařem, že pomocí ultrazvukového vyšetření a sledování hladiny hormonů určí vhodnou dobu pro oplodnění.

Časté otázky ohledně ovulace

Jak často bychom měli mít sex, pokud se snažíme otěhotnět?

K otěhotnění stačí jeden sex ve správnou dobu, pokud ale chcete zvýšit pravděpodobnost otěhotnění je vhodné mít sex každý den nebo alespoň obden v plodném období menstruačního cyklu. Plodné období nastává 3 až 6 dní před ovulací a končí dnem ovulace.

Můžu mít ovulaci vícekrát v měsíci?

V normálním menstruačním cyklu by mělo dojít jen k jedné ovulaci. Ve výjimečných případech může být uvolněno více než jedno vajíčko a je pak možné počít dvojvaječná dvojčata (trojčata atd.).

Je možné otěhotnět jen při ovulaci?

Spermie mohou přežít ve vejcovodu 3 až 6 dní a vajíčko čeká ve vejcovodu na oplodnění až 24 hodin, takže příležitost pro oplodňující sex je celých těchto až 6 dní. 48 hodin po ovulaci už je příležitost k otěhotnění prakticky nulová. Přesto nedoporučujeme používat toto pravidlo jako formu antikoncepce, protože někdy není jednoduché určit, zda už ovulace proběhla či nikoli.

Nastává ovulace 14. den cyklu?

U žen, jejich menstruační cyklus trvá 28 dní, nastává ovulace obvykle 14. den cyklu. Pokud má ale žena jinou délku cyklu, tak pravidlo 14. dne neplatí. Doba po ovulaci do příští menstruace je 14 dní dlouhá, ovšem část cyklu před ovulací může mít různou délku.   

Můžu mít ovulaci během menstruačního krvácení?

Spíše ne, protože ani 5 až 7 dní po začátku cyklu nemůže být vajíčko dostatečně vyzrálé na to, aby se spustil proces ovulace. 

Můžu mít ovulaci hned po skončení menstruačního krvácení?

Je to možné při velmi krátkém cyklu (např. 21 dní), ale spíše výjimečně.

Můžu otěhotnět během menstruačního krvácení?

Ve výjimečných případech ano. Spermie mohou přežít ve vejcovodech až 6 dní a pokud zároveň dojde k ovulaci dříve, např. 10. den cyklu, může dojít k otěhotnění.

Můžu mít ovulaci aniž bych měla menstruaci?

Ano, ovulace může přijít po anovulačním období kdykoli. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, následuje menstruace. Pokud k oplodnění dojde, žádná menstruace už nenásleduje.

Můžu mít menstruaci a přitom nemít ovulaci?

Ano, při hormonální nerovnováze může být spuštěna menstruace, aniž by předtím došlo k ovulaci. Pokud máte pochybnosti, použijte některou z metod sledování ovulace (měření bazální metody, ovulační testy, ultrazvukové vyšetření).

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.