Syndrom polycystických ovarií (PCOS)

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je častou příčinou neplodnosti u žen. Ženy s tímto syndromem mají v těle zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů, což u nich negativně ovlivňuje průběh menstruačního cyklu.

Polycystické vaječníky

Kvůli špatné tvorbě ženských pohlavních hormonů vajíčka ve vaječnících nedozrávají a nedojde k jejich uvolnění z vaječníků. Z folikulů (nedozrálých vajíček s obalem) se vytvářejí cysty, které se hromadí ve vaječnících. Vaječníky mohou být kvůli cystám až dvakrát zvětšené oproti normální velikosti.

Syndrom polycystických ovarií se obvykle začíná projevovat již v mladém věku brzy po první menstruaci. Příčina syndromu je prozatím neznámá, poslední výzkumy ukazují souvislost s produkcí inzulinu, což je hormon regulující množství cukru v krvi.

Příznaky syndromu polycystických ovarií

  • nepravidelná menstruace nebo úplné chybění menstruace,
  • velmi slabé nebo naopak velmi silné menstruační krvácení,
  • akné,
  • zvýšené ochlupení na neobvyklých místech (v obličeji, na hrudi nebo na břiše),
  • zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů v krvi, zejména testosteronu,
  • nadváha nebo obezita,
  • neplodnost,
  • zvýšená hladina cukru v krvi.

Ženy s nepravidelnou nebo chybějící menstruací by měly problém vždy řešit se svým lékařem, protože syndrom polycystických ovarií s sebou nese mnoho rizikových faktorů ovlivňujících celkové zdraví, např. zvýšené riziko cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo rakoviny vaječníků.

Diagnostika syndromu polycystických ovarií

Zvětšené vaječníky jsou hmatatelné při běžném gynekologickém vyšetření. Krevní testy mohou potvrdit hormonální nerovnováhu typickou pro tento syndrom. Ultrazvukové vyšetření se používá pro zjištění výšky děložní sliznice a potvrzení přítomnosti cyst ve vaječnících.

Léčba syndromu polycystických ovarií

Pokud žena neplánuje otěhotnět, spočívá léčba obvykle v užívání hormonální antikoncepce, která zcela zastaví dozrávání vajíček ve vaječnících. Hormonální antikoncepce má obvykle pozitivní vliv i na problémy způsobené nadbytkem mužských pohlavních hormonů, tzn. že může zmírnit akné a tvorbu ochlupení.
Ženy, které plánují otěhotnět, mohou užívat hormonální léčbu, která podporuje zrání vajíček ve vaječnících. Pokud tato léčba nestačí, je možné ji podpořit léky určenými pro léčbu cukrovky, které snižují hladinu cukru v krvi. V některých případech je možné operačně odstranit cysty na vaječnících, což může zvýšit pravděpodobnost otěhotnění, efekt je však často jen krátkodobý.
Obézním ženám lékaři doporučují snížení váhy, které často vyřeší problémy samo o sobě, bez nutnosti užívat léky.

Diskutujte o syndromu polycystických ovarií v diskuzním fóru.

Zdroje:

http://www.babycenter.com/0_polycystic-ovarian-syndrome-pcos_7432.bc

Litin, Scott, M.D. Mayo Clinic Family Health Book, 4. vydání, Rochester: Mayo Clinic, 2009

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.