Pohlaví dítěte

Pohlaví dítěte je určeno již ve chvíli, kdy dojde ke splynutí vajíčka a spermie, a rozhoduje o něm výhradně chromozomální výbava spermie.

Holka nebo kluk?

Zatímco vajíčko má vždy jen jeden ženský chromozom X, spermií vznikají dva druhy - jedna polovina z nich má ženský chromozom X a druhá polovina má mužský chromozom Y. Pokud je vajíčko oplozeno spermií nesoucí chromozom X, pak má oplodněné vajíčko, tzv. zygota, dva chromozomy X (XX) a dítě bude mít ženské pohlaví. Když je vajíčko oplozeno spermií s chromozomem Y, pak má zygota chromozomy X a Y (XY) a dítě bude mít mužské pohlaví. Statisticky je při přirozeném početí o něco větší pravděpodobnost, že se narodí chlapec, ale rozdíl je velmi malý - 1,03:1,00 (na 100 narozených dívek připadá 103 narozených chlapců). Pokud je vajíčko oplodňováno ve zkumavce (in vitro), je možné k oplození vybrat pouze spermie s určitým chromozomem či z oplodněných vajíček vybrat ta, která mají určitou chromozomální výbavu, a tak vlastně zvolit pohlaví dítěte. Tato možnost je však určena pouze párům, u nichž jeden z partnerů nebo oba partneři trpí některým dědičným onemocněním vázaným na pohlaví.

Kdy se pozná pohlaví dítěte na ultrazvuku

Pohlavní znaky se u embrya začínají objevovat zhruba v 8. týdnu těhotenství, ale nejsou ještě tak výrazné, aby je bylo možné pozorovat při ultrazvukovém vyšetření. První odhady pohlaví podle zobrazení na ultrazvuku provádějí lékaři obvykle okolo 12. týdne těhotenství, odhad provedený v druhé polovině těhotenství je již vysoce spolehlivý. Určení pohlaví je také součástí některých invazivních vyšetření v těhotenství, např. odběru choriových klků nebo amniocentézy.

Jak ovlivnit pohlaví dítěte

I když na internetu najdete mnoho návodů a rad, jak ovlivnit pohlaví dítěte, žádná z nich není spolehlivá, a při velké snaze dodržovat nesmyslná pravidla se snadno mohou stát překážkou otěhotnění. Také různé nástroje a pověry pro určení pohlaví v těhotenství nemohou přinést spolehlivý výsledek a berte je tedy jen jako zdroj pobavení na začátku těhotenství.

Zeptejte se na pohlaví dítěte v diskuzním fóru.

Zdroje:
CAMPBELL, Neil A.; REECE, Jane B. Biologie. Brno : Computer Press, a.s., 2008

https://www.czso.cz/csu/czso/oby_cr

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Svatební mini čokoláda

Ostatní

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 18:51

Prázdninové zážitky

Koníčky a volný čas

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 09:43

Květňátka 24

Těhotenství

Poslední příspěvek: 11.9.2023 v 16:47

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.