Co dělat, když dítě nechce jíst příkrmy
Na začátku přikrmování příliš nezáleží na množství snědeného příkrmu, důležitější je, aby se dítě naučilo jíst ze lžičky.
Začátky přikrmování
- Napoprvé připravte pro dítě pouze malé množství příkrmu (jednu až dvě lžičky). Pokrm pak nabídněte na špičce lžičky dítěti. Některým dětem trvá déle, než se naučí rty shrnout pokrm ze lžičky a posunout jej v ústech dozadu, aby jej mohly polknout. Buďte trpěliví a nespěchejte. Mluvte na dítě a usmívejte se. Pokud budete nervózní, bude ve stresu i dítě.
- Jedním z důvodů, proč dítě odmítá nabízený příkrm, může být to, že ještě není na příkrmy připraveno. V době zavádění příkrmů by dítě již mělo dobře udržet hlavičku, pevně sedět s oporou a zajímat se o svět kolem sebe (např. sledovat vás při jídle a projevovat zájem o jídlo, které jíte). Zvláště pokud začínáte s příkrmy dříve než v 6 měsících, nikam nespěchejte. Pokud dítě nejeví o příkrmy zájem, nenuťte jej, a raději pár dní počkejte a pak zkuste příkrm nabídnout znovu.
- Dalším důvodem odmítání příkrmů může být přílišná únava dítěte. Pokud je dítě ospalé, obvykle nejeví o jídlo příliš velký zájem. Zkuste tedy dítěti nabídnout příkrm v době, kdy je čilé.
- Některým dětem je lžička v ústech na začátku nepříjemná (zvláště, pokud jim zrovna rostou zoubky). Lépe než běžné kovové lžičky jsou snášeny plastové lžičky vhodné velikosti. Pokud dítě lžičku odmítá, můžete zkusit nabídnout trochu příkrmu na vašem prstu. Dítě si tak alespoň zvykne na chuť příkrmu a časem určitě akceptuje i podávání na lžičce.
Starší kojenci
- Rodiče rozhodují o tom, co bude dítě jíst, ovšem množství snědeného příkrmu určuje dítě. Příkrmy dítěti nenuťte. Nechte dítě, ať si samo řekne, kdy má dost. Nucením do jídla se problémy většinou ještě zhorší a dítě začne mít k jídlu odpor. Každé dítě potřebuje jiné množství jídla, neexistuje univerzální pravidlo o velikosti porce. Pokud dítě dobře prospívá (váhově, délkou i psychomotoricky), není třeba množství snědených příkrmů příliš řešit.
- Neočekávejte, že dítě sní každý den stejné množství jídla, nebylo by to přirozené.
- Snažte se dítěti vytvořit co nejpestřejší jídelníček. Pestrost stravy v kojeneckém věku příznivě ovlivňuje budoucí přístup dítěte k jídlu.
- Experimentujte s hustotou a strukturou příkrmů. Některé děti dlouho vyžadují rozmixovaný příkrm, jiné mají od začátku přikrmování raději kousky. Starším kojencům můžete nabídnout jídlo do ruky – pečivo, ovoce nebo vařené kousky zeleniny.
- Pokud dítě nechce jíst, zůstaňte v klidu. Nedávejte najevo své rozladění. Další příkrm pak nabídněte dříve, aby dítě nebylo hladové.
- Pokud dítě vytrvale odmítá nějaký příkrm, vyřaďte jej na čas z jídelníčku a zkuste jej opět podat za pár dnů či týdnů. Méně oblíbenou potravinu můžete také podávat jako součást oblíbeného příkrmu. Pokud má např. dítě rádo jogurt, můžete jogurtem ochutit i zeleninový příkrm či večerní kaši.
- Buďte trpěliví. Dejte dítěti čas na zpracování a polknutí sousta. Na druhou stranu podávání příkrmu by nemělo trvat příliš dlouho, protože dítě neudrží dlouho pozornost a začne být rozmrzelé.
- Mnoho rodičů řeší problémy s jídlem tak, že se snaží upoutat pozornost dítěte během jídla na jinou činnost. Dítě pak zaujato touto činností mnohem ochotněji otevírá pusu na lžičku. Často dochází k tomu, že dítě po jídle ani neví, že něco jedlo. Pokud se rozhodnete k tomuto postupu, pokuste se vymyslet pro dítě nějakou činnost, která je alespoň trochu spojena s jídlem. Dejte např. dítěti vlastní misku s jídlem a lžičku, ať jídlo zkoumá samo, nechte se dítětem na oplátku krmit apod.
- Pokud dítě nechce jíst příkrmy vůbec nebo odmítá příkrmy po několika lžičkách, poraďte se o tom s pediatrem. Nechutenství může být příznakem řady onemocnění. S lékařem se poraďte také v případě, že se u vašeho dítěte projeví příznaky alergického onemocnění.
Zeptejte se na odmítání příkrmů v diskuzním fóru.
Zdroje:
http://homemade-baby-food-recipes.com/my-baby-wont-eat-from-a-spoon/
http://www.euro.who.int/en/publications/abstracts/feeding-and-nutrition-of-infants-and-young-children
Související články
Nově založená témata v diskuzi
Sociální sítě a těhotenství
Poslední příspěvek: 2.12.2024 v 19:15
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53