Pro a proti domácí přípravy příkrmů pro kojence

Rozhodujete se, zda vařit domácí příkrmy? Tento článek o výhodách a nevýhodách domácích příkrmů vám může usnadnit rozhodování.

Masozeleninový příkrm

Pro

  • Doma připravované příkrmy jsou levnější než kupované. I po započítání výdajů na energie vyjde domácí příprava příkrmů podstatně levněji než kupované alternativy. Nemělo by to být to nejdůležitější hledisko, ale mnoho rodin s nízkými příjmy se rozhoduje právě podle tohoto kritéria.
  • U doma připravovaných příkrmů znáte přesné složení. U kupovaných příkrmů sice znáte složení, ale neznáte poměr použitých surovin. Navíc se v příkrmech často vyskytují potraviny nevhodné pro daný věk nebo potraviny záhadných názvů, např. (vybráno náhodně z etiket značky Hami) extrakt z droždí, bezlepkový pšeničný škrob apod., které zřejmě málokdo používá doma k vaření.
  • Doma připravované příkrmy mohou mít pestřejší složení i chutě než kupované. Mnoho druhů ovoce, zeleniny nebo obilovin se v kupovaných příkrmech vůbec nevyskytuje. Chuť kupovaných příkrmů je sice zpravidla výraznější než těch domácích, ale tato chuť je v podstatě stále stejná bez ohledu na složení výrobku. Děti, které jsou krmeny převážně kupovanými příkrmy, také často právě kvůli výraznější chuti kupovaných příkrmů hůře přijímají doma připravovanou stravu.
  • Vyšší obsah vitamínů u domácích příkrmů. Pokud se domácí příkrmy připravují převážně z čerstvých surovin a jsou ihned podávány, mají vyšší obsah vitamínů než kupovaná alternativa. Sterilizace kupovaných příkrmů vysokými teplotami sice zaručuje mikrobiologickou nezávadnost pokrmu, ale zároveň ničí část vitamínů obsažených v potravinách. Množství obsažených vitamínů se také snižuje s dobou skladování, přičemž kupované příkrmy mají běžnou dobu spotřeby dva roky.

Proti

  • Vaření příkrmů je časově náročné, a to i v případě, že část příkrmů zamrazujete a nevaříte každý den. K času věnovanému vaření je třeba připočíst ještě čas věnovaný studiu návodů a receptů na přípravu příkrmů, který je u většiny maminek nesrovnatelně delší než čas, který by věnovaly výběru příkrmů ve skleničkách v obchodech nebo na internetu.
  • Naproti tomu kupované příkrmy jsou vždy po ruce (tedy pokud jste si je koupili), stačí je pouze ohřát. Pokud máte dítě, které chce jídlo „teď hned“, budou pro vás pro oba kupované příkrmy méně stresující. Tato výhoda kupovaných příkrmů také vynikne, pokud se vám doma připravovaný příkrm z nějakého důvodu nepovede, např. ho připálíte.
  • Kupované příkrmy jsou díky sterilizaci mikrobiologicky nezávadné. Při domácí přípravě je přece jen vyšší riziko kontaminace bakteriemi a z toho vyplývajících onemocnění u kojenců (především průjmů). Na vině bývá nedostatečná hygiena při přípravě pokrmu, nedostatečná doba vaření, příliš dlouhé skladování, skladování v nevhodných podmínkách, zanesení nečistot při podávání apod. Z tohoto důvodu se také při cestování doporučuje raději použít kupované příkrmy, které mohou být skladovány při pokojové i nižší teplotě, než s sebou převážet doma připravený pokrm.
  • U kupovaných příkrmů je kontrolován obsah některých látek, např. sodíku, rtuti, olova nebo dusičnanů (normy jsou definovány vyhláškami Ministerstva zdravotnictví a předpisy Evropského společenství). Obsah těchto látek v kupovaných příkrmech není nulový, jak by se někdy mohlo zdát (např. u dusičnanů to v podstatě není možné), pouze se pohybuje v rámci poměrně přísné normy. Pro běžně prodávané potraviny (maso, zelenina, ovoce apod.) platí méně přísné limity, které jsou kontrolovány pouze namátkovými kontrolami. Ovšem neplatí tvrzení, že doma připravované příkrmy obsahují těchto látek více, platí pouze, že obsah těchto látek v doma připravovaných příkrmech neznáme. Doporučujeme vám k přečtení článek Dusičnany v zeleninových příkrmech.

Domací i kupované příkrmy mají tedy své výhody i nevýhody a je pouze na rodičích, jak se rozhodnou. Na závěr jeden důkaz, že při nákupu hotových příkrmů není dobré spoléhat na označení vhodného věku od výrobce, ale je třeba vždy přečíst složení. Tomuto příkrmu od Hami totiž chybí k dokonalosti pouze chilli:

Hami příkrm
Hami - Červené fazole s rajčaty (od 10. měsíce)

Složení ve 100 g výrobku:
Fazole červené 28,5 g, račatový protlak 26 g, rýže 19 g, červená paprika 8 g, cibule, žampióny 5 g, zelená paprika 3 g, kukuřice cukrová, ananasový koncentrát, kukuřičný olej, kukuřičný škrob, extrakt z droždí (pekařské droždí, sůl), černý pepř (0,013 g).

Zeptejte se na příkrmy v diskuzním fóru.

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Sociální sítě a těhotenství

Těhotenství

Poslední příspěvek: 2.12.2024 v 19:15

HCG 14 dní po ovulaci

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09

První IVF

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.