reklama

Časté otázky k výživě batolat

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky k výživě batolat.

Mohou batolata jíst plísňové sýry?

Ano, plísňové sýry nejsou rizikovější než ostatní mléčné výrobky, ovšem plísňové sýry obvykle dětem nechutnají, protože jsou hodně aromatické.

Mohou batolata jíst houby?

Ano, ale raději v malém množství (do polévek, rizota nebo jako koření pod maso), nikoli jako hlavní jídlo, a dobře tepelně upravené.

Mohou batolata jíst ryby?

Ano, mohou, více viz náš článek o rybách ve výživě žen a dětí.

Mohou batolata jíst med?

Ano, prostředí v jejich žaludku je již natolik kyselé, že zničí případné bakterie Clostridium botulinum obsažené v medu.

Mohou batolata jíst sójové výrobky (mléka, jogurty, pudinky)?

Tato otázka je poměrně diskutabilní. Sója obsahuje tzv. izoflavony, které se svou chemickou strukturou podobají ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu a v těle člověka se snad i chovají podobně jako hormon estrogen. Izoflavony se proto např. podávají ženám v přechodu jako „přírodní" léčba klimakterických obtíží. Někomu tohle stačí, aby si řekl, že batoleti sóju v žádném případě dávat nebude. Na druhou stranu v Asii, kde je sója běžnou součástí stravy, se sója, sójové mléko i výrobky z něj (tofu apod.) podávají i malým dětem a nikdo nad tím nepřemýšlí jako my. Navíc, už desítky let se ve vyspělých zemích i nejmenším kojencům podává sójové kojenecké mléko a nemá to žádný vliv na jejich zdraví. Americká pediatrická akademie k sójovému mléku jen uvádí, že není o nic lepší (ani horší) než kojenecká mléka vyrobená z kravského mléka. Další argument, který zpochybňuje předpokládaný účinek izoflavonů v těle, je ten, že placebem kontrolované studie zkoumající vliv izoflavonů na klimakterické obtíže u žen nezjistily měřitelný přínos izoflavonů (placebo v tomto případě přinášelo stejný užitek).

Sójové výrobky tedy zřejmě nejsou pro malé děti škodlivé a můžete jim je v rozumném množství nabídnout, pokud jsou součástí vašeho rodinného jídelníčku.

Je pro batolata vhodné celozrnné pečivo?

Ano, ale je třeba vyzkoušet, jak dítě snáší vysoký obsah vlákniny v celozrnném pečivu. Více viz náš článek o vláknině ve výživě kojenců a batolat.

Zeptejte se na výživu batolat v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti na blogu Maminkám.cz.

Doporučit e-mailem

Výživa batolat

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist