reklama

Výživa batolat

Po roce věku by dítě mělo postupně přejít na běžnou rodinnou stravu.

 • Strava dítěte by měla být pestrá, zdravá a chutná. I když to může znít překvapivě, platí až na několik výjimek pro zdravou výživu dítěte stejná pravidla jako pro výživu dospělých. Pokud doma nejíte zdravě, může být společné stolování s dítětem příležitostí to změnit.
 • Ve stravě omezte sůl a vynechte ostrá koření a tučná masa. Vařte z přirozených surovin a omezte průmyslově zpracované potraviny, které mají aditivy pozměněnou chuť i vzhled. Potraviny s malou výživovou hodnotou, např. sladkosti, povolte dítěti jen občas, nikoli jako běžnou součást stravy.
 • Neomezujte příliš tuk ve výživě dítěte, děti jej potřebují pro zdravý vývoj. Tučná masa nejsou vhodná pro děti, ani pro dospělé, ale libové maso by mělo být pravidelnou součástí jídelníčku dítěte. Plnotučné mléko je vhodné podávat alespoň do 2 let věku.
 • Doporučené denní složení stravy dvou a tříletých dětí:
Věk dítěte 2 roky 3 roky
Pohlaví dítěte   dívky chlapci
Příjem energie 1 000 kcal 1 200 kcal 1 400 kcal
Obiloviny (pečivo, rýže, cereálie) 90 g 120 g 150 g
Zelenina 1 hrnek 1,5 hrnku 1,5 hrnku
Ovoce 1 hrnek 1 hrnek 1,5 hrnku
Mléko a mléčné výrobky 2 hrnky 2 hrnky 2 hrnky
Maso, ryby, vejce, luštěniny 60 g 90 g 120 g
Tuky 3 lžičky 4 lžičky 4 lžičky


Pozn.: Doporučení USDA (Ministerstvo zemědělství USA) pro děti ve věku 2 a 3 let, které mají denně 30 až 60 min. pohybu nad rámec běžných aktivit (např. rychlá chůze, tanec nebo běh).
Zdroj: http://www.mypyramid.gov/mypyramid/index.aspx

 • Pokud chcete, aby dítě drželo spolu s vámi nějakou speciální dietu, např. vegetariánskou nebo veganskou, poraďte se o tom s lékařem.
 • Na začátku budete muset jídlo mačkat a krájet na malé kousky. Pozor na potraviny, u kterých je velké riziko vdechnutí - nejrizikovější jsou oříšky, tvrdé bonbóny, párky, syrová mrkev, hroznové víno nebo třešně. Dítě nikdy nenechávejte jíst o samotě.
 • Děti se v batolecím věku osamostatňují, což se projevuje i při stolování. Odmítání jídla a náhlé změny v chutích patří k batolecímu věku, takže se nenechte dítětem rozčílit. Pokud budete dítěti jídlo nutit, jenom tím posílíte jeho odpor. Nesnědené jídlo nenahrazujte sladkostmi, buď dítěti nabídněte stejné jídlo později nebo podejte dříve následující svačinu.
 • Dítě nejlépe motivujete k jídlu vlastním příkladem. Stolujte společně, mluvte s dítětem o jídle, experimentujte s chutí i konzistencí jídla, zkoušejte nové suroviny a recepty. Jídlo musí být především chutné, protože dítěti těžko vysvětlíte, že má jíst něco, co mu nechutná, jen proto, že je to zdravé. Každé dítě je jiné, má jiné chutě a jinak snáší různé potraviny, což bychom měli respektovat.
 • Prohlídky u lékaře již nejsou v batolecím věku tak časté, sledujte proto růst dítěte (výška, váha) sami a zaznamenávejte si míry do růstových grafů (např. ve zdravotním průkazu). Pokud se dítě odchyluje od běžných růstových křivek, poraďte se o tom s lékařem.
 • S lékařem se také poraďte, pokud chcete podávat dítěti nějaký multivitamínový přípravek. Obecně, pokud má dítě pestrou a vyváženou stravu, pak má i dostatek živin a umělé přípravky nejsou potřeba. Jedinou výjimkou může být vitamín D, zejména v zimním období.
 • Pro zdravý tělesný a psychický vývoj dítěte není důležitá jen strava, ale také pohyb, pobyt venku a celkové prostředí, ve kterém dítě vyrůstá.

Tipy k výživě batolat

 • sladkosti schovejte na místo, kde je dítě neuvidí, umyté ovoce naopak vystavte,
 • čerstvou zeleninu nabídněte dětem nakrájenou na zajímavé tvary, tyčinky, spirály apod., lépe ji pak přijmou,
 • nezlobte se na babičky, že dávají dítěti sladkosti, patří to k dětství,
 • pokud nevíte, co vařit, inspirujte se jídelníčky, které dávají některé školky na internet, např. tímto.

Zeptejte se na výživu batolat v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti na blogu Maminkám.cz.

Doporučit e-mailem

Časté otázky k výživě batolat

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist