Vláknina ve výživě kojenců a batolat

Vlákninou se rozumí nestravitelná část rostlinné potravy, která je nezbytná pro správné zažívání. Rozlišují se dva druhy vlákniny - rozpustná a nerozpustná.

Celozrnný chleba

Rozpustná vláknina působí v tlustém střevě jako prebiotikum (je „potravou“ pro střevní mikroflóru). Nerozpustná vláknina na sebe v trávicím traktu váže vodu, změkčuje stolici a usnadňuje vyměšování.

Doporučený denní příjem vlákniny u dětí

  • Kojenci - doporučený denní příjem vlákniny není pro kojence stanoven. Platí, že pokud má kojenec vyváženou stravu, a především dostatek ovoce a zeleniny,  má i dostatek vlákniny.
  • Batolata a starší děti - doporučený denní příjem se vypočítá jako věk dítěte v letech plus 5, tzn. že např. 4leté dítě by mělo sníst denně alespoň 9 g vlákniny1. Množství vlákniny ve stravě by se mělo zvyšovat postupně s rostoucím věkem.

Nadbytek vlákniny

Strava bohatá na vlákninu může mít příliš nízkou kalorickou hodnotu, protože samotná vláknina má kalorickou hodnotu nulovou. Vzhledem k malému obsahu žaludku u kojenců a batolat a z toho vyplývajícím malým porcím pak může být kalorická hodnota podávaného pokrmu nedostatečná. Potraviny bohaté na vlákninu navíc negativně ovlivňují vstřebávání některých minerálních látek (např. železa, vápníku, fosforu nebo zinku) z potravy. Více viz náš článek Co ovlivňuje vstřebávání železa z potravy. Přebytek vlákniny ve stravě může také způsobit dětem zažívací problémy, např. pocity těžkosti, nadýmání nebo průjmy.

Nedostatek vlákniny

Nedostatek vlákniny ve stravě je obvykle způsoben tím, že dítě konzumuje příliš mnoho potravin živočišného původu, především mléka, mléčných výrobků a masa. To může vést až k zažívacím problémům, nejčastěji k zácpě.

Zeptejte se na vlákninu v příkrmech v diskuzním fóru.

Zdroje:
1Caring for your baby and young child, American Academy of Pediatrics, 2009

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vláknina
https://en.wikipedia.org/wiki/Dietary_fiber
http://www.hc-sc.gc.ca/fn-an/nutrition/infant-nourisson/recom/recom-6-24-months-6-24-mois-eng.php

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.