reklama

Známky blížícího se porodu

Nikdo nedokáže spolehlivě předpovědět, kdy přesně k porodu dojde. Od 38. týdne těhotenství je plod považován za donošený a k porodu může dojít prakticky kdykoli.

Zde uvádíme známky blížícího se porodu, které se objevují týdny nebo dny před porodem:

  • pokles dělohy do pánve,
  • Braxtonovy-Hicksovy kontrakce (poslíčci),
  • změny na děložním čípku,
  • odchod hlenové zátky.

Pokles dělohy do pánve

U žen, které jsou těhotné poprvé, dochází zhruba kolem 36. týdne těhotenství či později k poklesu dělohy směrem dolů do pánve. Ženy často v tomto období cítí určité uvolnění, protože se jim lépe dýchá. Na druhou stranu děloha více tlačí na močový měchýř, což s sebou přináší ještě častější nucení na močení než dříve.

Braxtonovy-Hicksovy kontrakce (poslíčci)

Mnoho žen cítí v druhé polovině těhotenství nepravidelné kontrakce (stažení) dělohy. Odborně se tyto kontrakce nazývají Braxtonovy-Hicksovy podle anglického porodníka, který je popsal. V češtině je pro ně často používán pojem poslíčci. Braxtonovy-Hicksovy kontrakce se objevují spíše ojediněle a nepravidelně, jsou obvykle nebolestivé a trvají půl minuty až minutu.

Ke konci těhotenství se tyto kontrakce objevují častěji a mohou být i mírně bolestivé, protože se podílejí na změnách na děložním čípku. Na rozdíl od skutečných porodních kontrakcí však Braxtonovy-Hicksovy kontrakce nejsou ani na konci těhotenství pravidelné.

Změny na děložním hrdle (děložním čípku)

Děložní hrdlo je nejspodnější částí dělohy a tvoří bariéru mezi dělohou a pochvou. Části děložního hrdla, která ční do pochvy, se říká děložní čípek. Děložní hrdlo v průběhu těhotenství tzv. zraje, tj. dochází k jeho přípravě na porod. Zrání děložního hrdla spočívá v jeho zkracování, měknutí a otevírání.

V průběhu porodu pak dochází za pomoci děložních kontrakcí k otevírání a zkracování děložního hrdla až do jeho úplného zániku a vytvoření souvislého porodního kanálu. Sledování změn na děložním čípku v průběhu těhotenství slouží k posouzení připravenosti porodních cest na porod, není však spolehlivým nástrojem k určení termínu porodu.

Odchod hlenové zátky

Hlenová zátka uzavírá děložní hrdlo a chrání tak dělohu před průnikem bakterií. Při otevírání děložního hrdla před porodem se hlenová zátka uvolňuje a odchází pochvou ven. Může k tomu dojít několik dní nebo hodin před porodem, ale také až v průběhu porodu. Hlenová zátka odchází obvykle ve formě řidšího hlenu, který je bezbarvý nebo s malou příměsí krve.

Známkou opravdového začátku porodu jsou kontrakce, které trvají déle, jsou silnější a pravidelnější, než tomu bylo dříve. Na začátku porodu je interval mezi kontrakcemi obvykle zhruba 10 minut, ale kontrakce nepolevují ani při změně polohy či pohybu. Lékaři obvykle doporučují odjezd do porodnice ve chvíli, kdy se kontrakce objevují v intervalu 5 minut.

Důvodem pro okamžitou návštěvu lékaře jsou zejména:

  • odtok plodové vody,
  • výrazné snížení nebo zvýšení aktivity dítěte,
  • vaginální krvácení, nepolevující silné bolesti břicha, horečka,
  • nepolevující silné bolesti hlavy, poruchy vidění nebo nesnesitelné svědění.

Seznam věcí do porodnice najdete v našem článku Co s sebou do porodnice.

Zeptejte se na známky porodu v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Zdroje:
http://americanpregnancy.org/labor-and-birth/signs-of-labor/
http://www.babycenter.com/0_signs-of-labor_181.bc
https://cs.wikipedia.org/wiki/Děložní_hrdlo
https://cs.wikipedia.org/wiki/Porod

Doporučit e-mailem

Jak se určuje termín porodu Odtok plodové vody

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist