reklama

Jak se určuje termín porodu

Lékaři počítají délku těhotenství (gestační věk plodu) od prvního dne poslední menstruace před otěhotněním.

Jedná se o určité zjednodušení, jehož důvodem je skutečnost, že počátek poslední menstruace je jediným spolehlivým datem, od kterého je možné začít těhotenství počítat. Cílem výpočtu není stanovení toho, kdy došlo k oplodnění (předpokládá se, že k němu došlo 14 dní po začátku menstruace), ale určení předpokládaného termínu porodu. Těhotenství počítané od prvního dne poslední menstruace trvá zhruba 40 týdnů, předpokládaným termínem porodu je poslední den 40. týdne těhotenství. Předpokládaný termín porodu lze snadno spočítat tak, že se k datu prvního dne poslední menstruace připočte 7 dní a jeden rok a odečtou se 3 měsíce.

Termín porodu podle poslední menstruace si můžete vypočítat v naší těhotenské kalkulačce.

K ověření správnosti předpokládaného termínu porodu slouží odhad věku plodu podle měření délky plodu při ultrazvukovém vyšetření. Vychází se přitom z hodnoty CRL (Crown-Rump Length), tedy délky plodu od temene ke kostrči. K tomuto účelu je možné použít pouze měření prováděná v období od 8. do 15. týdne těhotenství, nejpřesnější výsledky přitom dávají měření v 11. až 15. týdnu těhotenství. V případě, že rozdíl mezi termínem podle data poslední menstruace a termínem podle ultrazvukového vyšetření není větší než 7 dní, zůstává v platnosti termín porodu podle data poslední menstruace. Pokud je rozdíl větší než 7 dní, použije se jako předpokládaný termín porodu datum určené podle hodnoty CRL.

Výpočet termínu porodu podle CRL


Pouze malé procento dětí (asi 5 %) se narodí přesně v den stanoveného termínu porodu. Lékaři proto označují jako narozené „v termínu“ všechny děti, které přišly na svět od 38. do 42. týdne těhotenství. 

Zeptejte se na termín porodu v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Zdroj:
http://americanpregnancy.org/while-pregnant/calculating-conception-due-date/

Doporučit e-mailem

Známky blížícího se porodu

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist