reklama

Odtok plodové vody

Plodová voda odtéká z dělohy po prasknutí vaku blan. K tomu obvykle dochází až během porodu, ale u některých žen může dojít k odtoku plodové vody ještě před jeho začátkem (před 1. dobou porodní).

Jak poznám odtok plodové vody?

Plodová voda odtéká buď náhle a ve velkém množství a pak se množství odtékající vody snižuje nebo odtéká od začátku postupně v malém množství. Pro posouzení toho, zda jde skutečně o odtok plodové vody, je rozhodující, že plodová voda vždy teče trvale, nejedná se tedy nikdy o jednorázový výtok. Při pochybnostech, zda se u vás jedná o odtok plodové vody, se pokuste zachytit odtékající tekutinu na vložku a tu pak vezměte do porodnice nebo ke svému gynekologovi. Sestra provede tzv. Temesváryho zkoušku, při které polije vložku speciální tekutinou, která při reakci s plodovou vodou zmodrá.

Plodová voda by měla být bezbarvá a bez zápachu. Zabarvení (žluté, zelené nebo hnědé) nebo zápach plodové vody mohou být příznakem infekce nebo tísně plodu. Příměs krve v plodové vodě je obvykle normální, zvláště pokud už probíhá porod, tj. dochází k otevírání porodních cest.

Co dělat při odtoku plodové vody?

Při odtoku plodové vody vždy jeďte do porodnice, ve které chcete rodit. Pokud je to možné, vezměte s sebou vložku se zachycenou plodovou vodou, aby sestra mohla provést Temesváryho zkoušku. V porodnici lékař provede ultrazvukové vyšetření, při kterém posoudí množství plodové vody v děloze a stav plodu.

Po odtoku plodové vody je nutná hospitalizace v nemocnici, protože prasklými plodovými obaly se mohou do plodové vody a k dítěti dostat nežádoucí bakterie a způsobit infekci. Odtok plodové vody je obvykle známkou blížícího se porodu a porod obvykle nastane do 24 hodin. Pokud k tomu nedojde, lékaři obvykle porod vyvolávají do 48 hodin po odtoku plodové vody, aby předešli bakteriální infekci u plodu.

Zeptejte se na odtok plodové vody v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Zdroj:
Mayo Clinic Guide to a Healthy Pregnancy, Mayo Foundation for Medical Education and Research, 2004

Doporučit e-mailem

Známky blížícího se porodu Kdy jet do porodnice

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist