reklama

Spánek batolat: 18 až 24 měsíců

I v batolecím věku potřebují děti mnoho spánku. Na konci druhého roku spí děti obvykle 13 hodin denně, z toho v noci zhruba 11 hodin.

Ve dvou letech již většina dětí potřebuje pouze jedno denní prospání, zpravidla po obědě. Přechod od dvou denních prospání k jednomu by neměl být dítěti nucen, ale měl by vycházet z jeho potřeb.

S přibývajícím věkem se u dětí přirozeně zkracuje doba denního spánku. Minimálně do věku 2 let je však denní spánek nutností, protože bez něj je dítě příliš unavené, což může mít negativní vliv na jeho vývoj. Paradoxně zvýšená únava dítěte nepřináší rychlejší usnutí a delší spánek, naopak platí, že velmi unavené děti usínají obtížněji a jejich spánek je neklidný a přerušovaný. Únava se pak kumuluje a vzniká začarovaný kruh, ze kterého je možné se dostat pouze změnou denního režimu.

Ve věku 18 až 24 měsíců již naprostá většina dětí prospí celou noc. Čím dál tím větším problémem se však často stává uložení dítěte k spánku. V tomto věku u většiny dětí končí období separační úzkosti, děti získávají sebevědomí a pocit nezávislosti. Mnohé děti v tomto věku zkouší, co si mohou dovolit, a záleží na rodičích, co budou ještě tolerovat. Ukládání k spánku se často mění ve válku nervů, ale v tomto případě by si měli svou prosadit rodiče, protože pravidelný spánek je pro vývoj dítěte velmi důležitý (viz náš článek Potřeba spánku a příčiny nespavosti u kojenců a batolat). Při vyjednávání s dítětem často pomůže změna způsobu kladení otázek. Namísto otázky „Chceš už jít spát?“ použijte např. otázku „Chceš si na spaní obléknout to pyžamko se zajíčkem nebo to s medvídkem?“, „Kterou básničku ti mám přečíst před spaním?“ nebo „Kterou hračku si dneska vezmeš s sebou do postýlky?“.

Zde je několik rad, jak pomoci dítěti k bezproblémovému spánku:

  • Dodržujte uspávací rituály. Rituály jsou pro dítě velmi důležité, pomáhají dítěti se zklidnit a připravit se na spánek. Důležité je provádět rituály každý den zhruba ve stejnou dobu a ve stejném pořadí.
  • Naplánujte si denní režim. Pokud budete dítě ukládat k dennímu i nočnímu spánku každý den zhruba ve stejnou dobu, prospěje to vám i dítěti. Denní režim neznamená plánování dne na minuty, spíše máme na mysli přibližné rozložení činností během dne.
  • Umožněte dítěti usínat samostatně. Většina dětí již v tomto věku prospí celou noc, některé se však stále v určitých intervalech budí a vyžadují při dalším usnutí přítomnost rodičů, ať už kvůli kojení nebo jenom podání dudlíku. V tomto věku jde opravdu o zlozvyk, jehož odnaučování se většinou neobejde bez pláče, odměnou však bude zdravější spánek dítěte a odpočatá maminka.

Sledujte vývoj svého dítěte den po dni v naší dětské kalkulačce.

Dětská kalkulačka

 

dětském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření a povinná očkování ještě čekají vaše dítě.

Dětský kalendář

 

Zeptejte se na spánek dítěte v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Dětská kalkulačka

Dětský kalendář

Zdroje:
http://babycentre.co.uk/toddler/sleep/habits18to24months/
http://www.webmd.com/parenting/guide/how-much-sleep-do-children-need
http://raisingchildren.net.au/articles/toddlers_sleep_nutshell.html/context/319

Doporučit e-mailem

Spánek batolat: 12 až 18 měsíců Spánek batolat: 24 až 36 měsíců

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist