Spánek batolat: 24 až 36 měsíců

I v batolecím věku potřebují děti mnoho spánku. Mezi druhým a třetím rokem věku spí děti obvykle 12 až 13 hodin denně, z toho 10 až 11 hodin v noci.

Tři roky

Většina dětí ještě potřebuje alespoň jedno denní prospání, zpravidla po obědě. Některé děti v tomto věku již přes den nespí a nahrazují potřebnou dobu spánku delším nočním spánkem. Spánek dětí v tomto věku je stále ještě hodně přerušovaný, ale naprostá většina dětí již po probuzení v noci dokáže rychle znovu usnout bez pomoci rodičů.  

S přibývajícím věkem se u dětí přirozeně zkracuje celková doba spánku a oslabuje se potřeba denního spánku. Rodiče by však stále měli u dětí dbát na dostatečný a kvalitní spánek. Nedostatek spánku může způsobovat zvýšenou únavu, která může mít negativní vliv na vývoj dítěte (viz náš článek Potřeba spánku a příčiny nespavosti u kojenců a batolat). Paradoxně zvýšená únava dítěte nepřináší rychlejší usnutí a delší spánek, naopak platí, že velmi unavené děti usínají obtížněji a jejich spánek je neklidný a přerušovaný. Únava se pak kumuluje a vzniká začarovaný kruh, ze kterého je možné se dostat pouze změnou denního režimu.

Pro zdravý spánek batolat je důležité dodržovat pravidelný denní režim. Pokud budete dítě ukládat k dennímu i nočnímu spánku každý den zhruba ve stejnou dobu, prospěje to vám i dítěti. Velkou pomocí při ukládání k spánku jsou uspávací rituály. Rituály jsou pro dítě velmi důležité, pomáhají mu se zklidnit a připravit se na spánek. Důležité je provádět rituály každý den zhruba ve stejnou dobu a ve stejném pořadí. Děti v tomto věku se často snaží posunovat dobu uložení k spánku různými požadavky (ještě napít, ještě jednu písničku atd.). Zkuste tyto požadavky předvídat a udělat z nich součást uspávacího rituálu. Při vyjednávání s dítětem také často pomůže změna způsobu kladení otázek. Namísto otázky „Chceš už jít spát?“ použijte např. otázku „Chceš si na spaní obléknout to pyžamko se zajíčkem nebo to s medvídkem?“, „Kterou básničku ti mám přečíst před spaním?“ nebo „Kterou hračku si dneska vezmeš s sebou do postýlky?“.

Mezi druhým a třetím rokem věku se u dítěte často objevuje nový druh strachu, který narušuje noční spánek. Může se jednat o noční můry (dítě se s pláčem probudí ze špatného snu), strach ze tmy nebo strach ze strašidel a příšer (pod postelí, za skříní, v tmavé chodbě). Jedná se o normální fázi ve vývoji dítěte, která by měla rychle pominout. Rodiče by měli dítě v takové chvíli především uklidnit a dodat mu sebejistotu. Není dobré se dítěti vysmívat, zlehčovat celou situaci, ale není vhodné ji ani zveličovat. Rodiče jsou pro dítě v tomto věku ještě nejvyšší autoritou, takže pokud maminka potvrdí, že pod postelí žádné příšery nejsou, bude tomu dítě věřit.

Zdroje:
http://babycentre.co.uk/toddler/sleep/habits24to36months/
http://www.webmd.com/parenting/guide/how-much-sleep-do-children-need
http://raisingchildren.net.au/articles/toddlers_sleep_nutshell.html/context/319

Sledujte vývoj svého dítěte den po dni v naší dětské kalkulačce.

Dětská kalkulačka

dětském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření a povinná očkování ještě čekají vaše dítě.

Dětský kalendář

Zeptejte se na spánek dítěte v diskuzním fóru.

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.