reklama

Spánek batolat: 12 až 18 měsíců

I v batolecím věku potřebují děti mnoho spánku. V 18 měsících spí děti obvykle 13 až 14 hodin denně, z toho zhruba 11 hodin v noci.

Ve 12 měsících ještě obvykle potřebují během dne dvě prospání, v 18 měsících již většina dětí spí přes den pouze jednou. Přechod od dvou denních prospání k jednomu by neměl být dítěti nucen, ale měl by vycházet z jeho potřeb.

S přibývajícím věkem se u dětí přirozeně zkracuje doba denního spánku. Minimálně do věku 2 let je však denní spánek nutností, protože bez něj je dítě příliš unavené, což může mít negativní vliv na jeho vývoj. Paradoxně zvýšená únava dítěte nepřináší rychlejší usnutí a delší spánek, naopak platí, že velmi unavené děti usínají obtížněji a jejich spánek je neklidný a přerušovaný. Únava se pak kumuluje a vzniká začarovaný kruh, ze kterého je možné se dostat pouze změnou denního režimu.

Zatímco na konci prvního roku docházelo u dítěte především k rychlému rozvoji motorických schopností, první polovina druhého roku přináší především rozvoj sociálních dovedností a také postupný vývoj řeči. Dítě začíná mít na mnoho věcí svůj názor a dovede ho velmi důrazně prosazovat, a to nejen pláčem jako dříve, ale i řečí, gestem nebo pohybem. Mnohé děti v tomto věku zkouší, co si mohou dovolit, a záleží na rodičích, co budou ještě tolerovat. Ukládání k spánku se často mění ve válku nervů, ale v tomto případě by si měli svou prosadit rodiče, protože pravidelný spánek je pro vývoj dítěte velmi důležitý (viz náš článek Potřeba spánku a příčiny nespavosti u kojenců a batolat).

Zde je několik rad, jak pomoci dítěti k bezproblémovému spánku:

  • Dodržujte uspávací rituály. Rituály jsou pro dítě velmi důležité, pomáhají dítěti se zklidnit a připravit se na spánek. V tomto věku se již děti rituálů účastní a mají z nich radost. Naopak vynechání i jen části ritálu je může zneklidnit. Rituály mohou zahrnovat koupání, převlékání do pyžamka, poslední večerní kojení, čtení pohádek nebo básniček, zpívání písniček, rozloučení s hračkami, polibek na dobrou noc a mnoho dalších věcí podle osobních zvyklostí. Důležité je provádět rituály každý den zhruba ve stejnou dobu a ve stejném pořadí.
  • Naplánujte si denní režim. Pokud budete dítě ukládat k dennímu i nočnímu spánku každý den zhruba ve stejnou dobu, prospěje to vám i dítěti. Denní režim neznamená plánování dne na minuty, spíše máme na mysli přibližné rozložení činností během dne. Během dne je třeba sledovat u dítěte známky únavy a ukládat ho k spánku ve vhodnou dobu.
  • Umožněte dítěti usínat samostatně. Pokud si dítě v mladším věku vytvoří asociaci mezi nějakou činností (houpání, krmení) a spánkem, je pravděpodobné, že pak bude tuto činnost dlouhodobě vyžadovat při každém usínání, což může být i v tomto věku několikrát za noc. Většina dětí již v roce věku prospí celou noc, některé se však stále v určitých intervalech budí a vyžadují při dalším usnutí přítomnost rodičů, ať už kvůli kojení nebo jenom podání dudlíku. V tomto věku jde opravdu o zlozvyk, jehož odnaučování se většinou neobejde bez pláče, odměnou však bude zdravější spánek dítěte a odpočatá maminka.

Sledujte vývoj svého dítěte den po dni v naší dětské kalkulačce.

Dětská kalkulačka

 

dětském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření a povinná očkování ještě čekají vaše dítě.

Dětský kalendář

 

Zeptejte se na spánek dítěte v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Zdroje:
http://babycentre.co.uk/toddler/sleep/habits12to18months/
http://www.webmd.com/parenting/guide/how-much-sleep-do-children-need
http://raisingchildren.net.au/articles/toddlers_sleep_nutshell.html/context/319

Doporučit e-mailem

Spánek kojenců: 9 až 12 měsíců Spánek batolat: 18 až 24 měsíců

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist