reklama

Reyův syndrom - Dětem nikdy nepodávejte aspirin

Reyův syndrom je vážné onemocnění postihující děti, které během předchozího virového onemocnění užívaly aspirin. Onemocnění postihuje všechny orgány, nejvíce však mozek a játra, a může skončit smrtí nebo doživotními následky.

Příznaky Reyova syndromu

Reyův syndrom je onemocnění postihující pouze děti, nejčastěji ve věku 4 až 12 let1. Onemocnění vždy následuje po prodělaném virovém onemocnění, nejčastěji po chřipce, nachlazení nebo planých neštovicích. Reyův syndrom je až v 95 % případů vyvolán užívání aspirinu během předchozího onemocnění. Teprve asi týden až dva týdny po virovém onemocnění se u dětí objevuje nejdříve silné zvracení, dítě zvrací co hodinu nebo dvě celý den a je apatické, malátné a spavé. Namísto zvracení se u některých dětí rozvine silný průjem. Apatie je následně vystřídána neklidem, rozčílením a hyperaktivitou. Onemocnění postihuje mozek a stav rychle přechází v záchvaty křečí a bezvědomí.

Kdy kontaktovat lékaře

Pokud máte podezření, že vaše dítě onemocnělo Reyovým syndromem, dopravte je co nejdříve k lékaři nebo volejte rychlou záchrannou službu.

Prevence Reyova syndromu

  • dětem až do 18 let nikdy nepodávejte léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, jako je např. Aspirin, Acylpyrin nebo Anopyrin. Namísto nich můžete na bolest, horečku nebo zánět použít léky s paracetamolem nebo ibuprofenem,
  • neužívejte aspirin během kojení, protože lék přechází do mateřského mléka,
  • pozorně čtěte příbalové letáky u léků podávaných dětem, abyste nepodali dítěti aspirin bez úmyslu. Ve složení léků může být uveden jako kyselina acetylsalicylová, kyselina salicylová nebo jako salicyn.

Zeptejte se na Reyův syndrom v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Zdroje:
1 http://www.babycenter.com/0_reyes-syndrome_10901.bc
Caring for your baby and young child, American Academy of Pediatrics, 2009

Doporučit e-mailem

Černý kašel Angína u dětí

reklama
reklama

Reklamní články

reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist