Černý kašel

Černý kašel (nazývaný také dávivý kašel nebo pertuse) je vysoce nakažlivé bakteriální onemocnění, které bylo dříve běžné hlavně u nejmenších dětí. Po zavedení očkování se jeho výskyt významně snížil, ale v žádném případě nevymizelo zcela.

Černý kašel

Onemocnění se šíří kapénkami, inkubační doba je 7 až 21 dní1. Onemocnění je nebezpečné zejména pro nejmenší děti, u kterých může způsobit dýchací potíže ohrožující je na životě.

Průběh a příznaky černého kašle

Černý kašel obvykle začíná jako běžné nachlazení s rýmou, mírným kašlem a zvýšenou teplotou. Tato fáze trvá zhruba týden až dva týdny. Poté se namísto uzdravení kašel zhoršuje, může se přidat horečka. Objevují se záchvaty silného kašle, při kterých se dítě nemůže nadechnout. Záchvaty jsou častější v noci, ale dítě kašle i během dne. Kašel bez řádného nadechnutí může trvat 20 až 30 sekund, při pokusu o nadechnutí vydává dítě typický zvuk (viz níže) způsobený zúžením dýchací trubice. Kvůli nedostatku kyslíku často dětem modrají rty a kůže kolem úst, některé děti zvrací nebo mají křeče. Oslabené dítě může následně onemocnět zápalem plic.

Fáze nemoci se silným kašlem trvá obvykle 2 až 4 týdny, ale dítě může v menší míře kašlat ještě měsíce. Kašel se také někdy znovu vrací, pokud dítě později onemocní jiným respiračním onemocněním.

Ukázky černého kašle ze stránek Whoopingcough.net

Typický černý kašel u dítěte http://www.whoopingcough.net/cough-child-muchwhooping.wav
Dítě s černým kašlem bez typického zvuku při nadechování www.whoopingcough.net/paroxysm.wav
Černý kašel u dospělého www.whoopingcough.net/wc-adult.wav

Léčba černého kašle

Léčba černého kašle u kojenců probíhá zpravidla v nemocnici, starší děti se obvykle léčí doma. Domácí léčba spočívá v podávání antibiotik, která jsou nejúčinnější, pokud jsou podána na počátku onemocnění. Antibiotika podaná později nemají velký vliv na průběh nemoci, jen zamezují šíření nemoci na další osoby. Běžné léky podávané na kašel nejsou v případě černého kašle účinné a mohou stav dítěte zhoršit, o jejich podání se tedy vždy poraďte s lékařem. Vhodné je zvlčovat vzduch v místosti, aby se naředily hleny, které dítě vykašlává, a často větrat.

Kdy kontaktovat lékaře

Lékaře kontaktujte vždy, pokud máte podezření, že dítě onemocnělo černým kašlem. Pokud onemocní kojenec, kontaktujte rychlou záchrannou službu. Tu volejte i pro starší dítě, pokud má problémy s dýcháním nebo je dehydrované.

Očkování proti černému kašli

Povinné očkování proti černému kašli bylo v Československu zavedeno v roce 19582. Z dřívějších desítek tisíc případů černého kašle ročně se díky očkování snížil počet onemocnění až na pouhé desítky případů v 70. a 80. letech. Od začátku 90. let se počet případů znovu zvyšuje, s maximem v roce 2009 (955 případů)2. Nemoc se objevuje zhruba ve čtyřletých cyklech, především u dětí ve věku 10 až 14 let. Z toho důvodu bylo v roce 2009 zavedeno přeočkování dětí mezi 10. a 11. rokem.

V současné době má očkování proti černému kašli v Česku následující harmonogram3:
1. dávka (očkováno jako součást hexavakcíny) - nejdříve po 9. týdnu věku, u dětí očkovaných proti tuberkulóze nejdříve ve 13. týdnu věku, popř. po zahojení reakce po očkování proti tuberkulóze,
2. dávka (očkováno jako součást hexavakcíny) - nejdříve po 1 měsíci po 1. dávce,
3. dávka (očkováno jako součást hexavakcíny) - nejdříve po 1 měsíci po 2. dávce,
4. dávka (očkováno jako součást hexavakcíny) - nejdříve po 6 měsících po 3. dávce, avšak ne později než v 18 měsících,
5. dávka (očkováno spolu s vakcínami proti záškrtu a tetanu) - mezi 5. a 6. rokem,
6. dávka (očkováno spolu s vakcínami proti záškrtu, tetanu a dětské obrně) - mezi 10. a 11. rokem.

Očkování nazaručuje 100% ochranu před onemocněním, ale velmi výrazně snižuje jeho riziko, popř. zmírňuje průběh onemocnění.

Zeptejte se na černý kašel v diskuzním fóru.

Zdroje:
1 http://telemedicina.med.muni.cz/pdm/detske-infekcni-lekarstvi/index.php?pg=vyukove-texty--infekce-prenasene-vzdusnou-cestou--bakterialni--pertuse-a-parapertuse
2 http://www.szu.cz/uploads/documents/CeM/Clanek_CEM.pdf
3 http://www.olecich.cz/modules/vaccine/vaccine.php?tab=def_age&category=first_year

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.