Angína u dětí

Hltan je častým místem zánětů jak u dospělých, tak u dětí. Pokud je zánět lokalizován v oblasti mandlí, pak ho označujeme jako angínu (tonzilitidu). Angína může být virového nebo bakteriálního původu.

Angína

Většina angín u dětí je vyvolána viry a onemocnění probíhá obvykle jako běžné nachlazení. Angíny způsobené bakteriální infekcí (hnisavé angíny) jsou méně časté, mají závažnější průběh a vyžadují léčbu antibiotiky. Nejčastějším původcem hnisavých angín jsou streptokoky. Hnisavé angíny se typicky objevují u dětí ve věku 5 až 15 let v zimních měsících. U dětí do dvou let jsou hnisavé angíny vzácné, protože je chrání mateřské protilátky. Inkubační doba angíny je 2 až 4 dny, nemoc se šíří kapénkovou infekcí.

Příznaky angíny

Příznaky virové angíny - podobné jako u nachlazení (bolest v krku, zvýšená teplota, rýma, kašel, případně zánět spojivek).

Příznaky hnisavé angíny:

  • velké bolesti v krku (děti si někdy stěžují také na bolest uší nebo bolesti břicha),
  • potíže při polykání,
  • horečka (až 39 °C),
  • bílý nebo žlutý povlak na mandlích, viz foto,
  • zvětšené uzliny na krku,
  • chrapot, obtížné dýchání při spánku,
  • únava a ospalost,
  • u hnisavé angíny se obvykle neobjevuje rýma, kašel a zánět spojivek (toto se týká dětí nad 5 let, u mladších dětí může být průběh atypický).

Foto: Angína - povlak na mandlíchOdlišit od sebe virovou a hnisavou angínu je na začátku onemocnění obtížné, lékař obvykle provádí krevní test, případně výtěr z krku. Někdy doporučí vyčkat dva až tři dny a až poté, pokud se stav dítěte nelepší, předepíše antibiotika. Tato odložená léčba snižujeme podle některých studií riziko opakování onemocnění, protože dochází k tvorbě protilátek.

Průběh angíny

Angíny virového původu mají obvykle lehký průběh, k uzdravení dochází po 7 až 10 dnech. Hnisavá angína je závažnější onemocnění, dítě by mělo zůstat doma až do úplného uzdravení, tedy alespoň 14 dní.

Léčba angíny

Pokud je angína způsobena virovou infekcí, léčí se jako běžné nachlazení, především klidovým režimem a dostatkem tekutin.

Hnisavá angína vyžaduje kromě klidového režimu také léčbu antibiotiky. Používají se penicilinová antibiotika a doba užívání by měla být alespoň 10 dní. Při opakujících se angínách se používají širokospektrá antibiotika.

Kdy kontaktovat lékaře

Při podezření na angínu byste měli lékaře kontaktovat vždy, protože neléčená hnisavá angína může způsobit závažné komplikace, např. revmatickou horečku nebo onemocnění ledvin.

Odstranění krčních mandlí (tonzilektomie)

Dříve byly dětem s častými angínami odstraňovány krční mandle jako prevence tohoto onemocnění, dnes se už tento postup doporučuje jen výjimečně. Jako hranice pro doporučení k operaci se uvádí 7 hnisavých angín během 1 roku, 5 hnisavých angín za rok po 2 roky nebo 3 hnisavé angíny za rok po 3 roky.1 Více o této operaci si můžete přečíst v našem článku Odstranění krčních mandlí.

Zeptejte se na angínu u dětí v diskuzním fóru.

Zdroje:
Caring for your baby and young child, American Academy of Pediatrics, 2009
1https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2013/01/06.pdf
Foto:
By Michaelbladon at English Wikipedia (Transferred from en.wikipedia to Commons.) [Public domain], via Wikimedia Commons

Související články

Nově založená témata v diskuzi

IVF

Těhotenství

Poslední příspěvek: 18.5.2024 v 21:21

darování vajíček

Těhotenství

Poslední příspěvek: 18.5.2024 v 21:11

Remodelace prsou

Ostatní

Poslední příspěvek: 17.5.2024 v 21:28

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.