Jak se vypořádat s opruzeninami u miminka

Opruzeniny potkají snad každé miminko. Dětská kůže je velmi citlivá a když se setká horko, nehoda v plínce a nedostatek času, je v tu ránu neštěstí na světě.

Jak se vypořádat s opruzeninami u miminka

To našim potomkům vadí, a proto nepohodu nejen v plínce hlásí pláčem. Jak se ale opruzenin vyvarovat a dopřát svému drobečkovi maximální pohodlí? Zjistěte, co jsou opruzeniny, jak je snadno poznáte a jak jim předejít. A vaše miminko bude zase nerušeně spinkat a vy s ním.

Co jsou to opruzeniny

Jde se o začervenalá místa, kde se setkávají dvě plochy pokožky, které se vlivem běžného pohybu o sebe třou. Nejčastěji vás překvapí na zadečku, v tříslech a v okolí genitálií. Při velkém horku se objevují i na stehnech, v kolenních jamkách, za oušky, v podpaží či dalších kožních záhybech. Rájem opruzenin jsou vlhká místa, nejčastěji pak plenková oblast. Při přebalování proto dávejte velký pozor a sebemenší zarudnutí hned řešte.

Opruzenina je ve svém základu zánět v kůži, který vyvolává nepříjemné pocity pálení, svědění a v druhé řadě pak nepohodu a pláč. Horší případ je pak mokvavá kůže, kde se objevují drobné praskliny. U nich platí zvýšená opatrnost a hlídání průběhu, který může značit i jiná a vážnější onemocnění. Pokud problémy s opruzením nevyřešíte během 3 až 4 dnů, navštivte dětského lékaře. Může se totiž jednat i naléhavější onemocnění, způsobené bakteriálním nebo kvasinkovým původcem.

Jak vypadá opruzenina

Opruzeniny hledejte především v záhybech kůže jako zarudlé skvrny. Nejčastěji v oblasti zadečku, genitálií, podpaží, třísel, ale i v záhybu kolenní jamky či pod bradičkou.

Srovnejte příznaky se stavem pokožky vašeho dítěte, má v těchto oblastech

  • vlhkou pokožku, která mokvá?
  • puchýřky, které provázejí i prasklinky?
  • podrážděnou pokožku, která se slévá do nehezké vyrážky?
  • suchou kůži a dokonce se její kousky odlupují?
  • červenou kůži, která s hlasitým pláčem naznačuje pálení a svědění?

Pak neztrácejte čas a zasáhněte, aby bylo vaše miminko zase v psychické i fyzické pohodě. A vy nemuseli s opruzeninami běžet i k dětskému lékaři.

Proč má vaše miminko opruzeniny?

  • Nějakou dobu jste mu neměli šanci vyměnit plenku,
  • o zadeček se mu odírá a škrábe plenka, u níž jste neodhadli výběr velikosti, nebo ji nesprávně upevnili na zadečku a proto se zbytečně hýbe,
  • použili jste látkovou plenu a ta zadržuje vlhkost, která je v neustálém kontaktu s kůží,
  • podcenili jste alergii potomka při použití plenky nebo krému,
  • miminko trápí průjem, který neustává a vy vyměňujete jednu plenku za druhou,
  • původcem podráždění je bakteriální nebo kvasinková infekce, kterou provází i jiné komplikace.

Jak se vypořádat s opruzeninami u miminka

Jak předcházet opruzeninám

Základním cílem, který by vás měl zajímat, je udržet miminko v suchu. Na to vyzrajete s pravidelným přebalováním a větráním zadečku. Pokud jste doma a je horko, nebo na chatě, dejte potomkovi volnost a plenu mu vůbec nedávejte. Prevenci zapaření zajistí použití speciálních mastí a krémů určených pro dětskou pokožku.

5 zaručených tipů, jak se vyvarovat opruzenin

1) Dodržujte hygienu se správnými přípravky

Některá miminka koupel zbožňují a některým se tolik nelíbí. Ideální teplota vody pro koupel je 36 - 37 °C. Vhodné je koupat po kratší dobu – cca 10 min.  Zabráníte tím prochladnutí i vysušení pokožky vodou. Pro koupání používejte dětské olejíčky. Jednou týdně můžete použít dětské mýdlo s glycerinem. Jindy používejte pouze olejíček nebo jen vodu. Pokožku dítěte vždy důkladně očistěte od nehod v plenkách a opláchněte od potu. Opruzeninám nahrávají především zbytky stolice a moči, dbejte na jejich důkladné odstranění. Pokud není po ruce zdroj vody použijte vlhčené ubrousky. Vybírejte nejlépe hypoalergenní varianty, které vyhoví i nejcitlivější pokožce miminka.

2) Pravidelně přebalujte

Že je přebalování 8krát za den moc? Pravidelnost je při potížích s opruzeninami velice důležitá a ještě důležitější je i zvolení správné velikosti pleny. Pokožka miminka je v těchto místech opravdu citlivá a při zapaření a podráždění jde mnohdy o minuty. U každého přebalení, i když se zrovna miminko jen počůralo, dbejte na důkladné očištění zadečku i okolí. Poté pokožku ošetřete krémem nebo mastí na opruzeniny.

3) Větrání, pláč i smutky zahání

Nechte zadeček miminka co možná nejčastěji volně dýchat. Nejenže to prospěje prevenci vzniku opruzenin, ale i v případě podráždění je větrání více než žádoucí. A kdy nechat zadeček volně dýchat? Při přebalování, po vykoupání, při hraní na zahradě, ale i doma, pokud máte s miminkem domluvené signály, pokud akutně potřebovalo plenu nebo posadit na nočník. U menších dětí využijte každou volnou chvilku.

4) Kdo maže ten se směje

Suchá a podrážděná pokožka se u miminek nenosí. Každý záhyb těla je třeba po každém umytí a koupeli důkladně hydratovat. Regeneraci a úlevu při léčbě opruzenin hledejte třeba u speciální přírodní kosmetiky Weleda pro děti. Ta se zárukou 100% přírodních produktů pro pokožku dítěte zajistí hypoalergení péči společně s maximální hydratací. Pravidelné natírání krémy, mastičkami i olejíčky je pro miminko i příjemný zážitek. S olejíčky miminko klidně i namasírujte a dopřejte mu chvilku plnou vůně bylinek a láskyplných doteků maminky.

5) Vyhýbejte se koupání v chlorované vodě

Pokud víte, že vaše dítko nadměrně trpí na opruzeniny, jednoduše se osype, nebo je alergik, vyhýbejte se i častému koupání v bazénech a chlorované vodě. U koupališť zvolte spíše přírodní biotopy a vody, kde je možnost koupání hygienicky potvrzena. Pokud chodíte s mrňouskem na kurzy plavání, nepřekračujte doporučení lektorů a vyberte si vždy jen jeden kurz. Po každém plavání důkladně omyjte pokožku od vody z bazénu a použijte olejíček na koupání. Pokud je vaše dítě citlivé i na běžnou vodu z kohoutku, zvažte nákup filtrů, které by ošetřenou vodu zbavily i běžných koncentrací chlóru.

Při ošetření buďte jemní, ale důslední

Opruzeniny není radno podceňovat u kojenců i batolat. Věnujte jim dostatečnou pozornost a pravidelně je natírejte mastmi a krémy po celou dobu jejich projevů. U léčby platí stejně jako u prevence zachovat podrážděnou pokožku v suchu a čistotě a dostatečně ji odvětrávat.

K léčbě opruzenin použijte

  • Masti a krémy na opruzeniny použijte při každém přebalení miminka. Stejně jako u prevence natírejte jen řádně očištěnou a suchou kůži.
  • Bylinné koupele které si poradí se zánětem a zahojí a zklidní podrážděná místa. Je vhodné je použít jako doplňkovou léčbu k mastičkám a krémům na opruzeniny.

Pokud i přes péči opruzeniny, zarudnutí a nepohoda přetrvávají, navštivte svého pediatra. Ten dokáže vyvrátit či potvrdit vážnější kožní onemocnění či atopickou dermatitidu.

Nyní si s dětskými opruzeninami poradíte levou zadní. Trápí opruzeniny ale i vás? Není to žádná ostuda, často se s nimi totiž setkají ženy v parném létě, když nosí sukně, nebo lidé, kteří jsou v létě v práci stále na nohou. A nepříjemnost je rázem na světě. A co teprve profesionální sportovci? Ti je musí preventivně předvídat po celý rok a bránit se jejch vzniku mastmi a vazelínami. Vyhnout se opruzeninám a ošetřit je pokud už k nim došlo není žádná věda a u dospělých má léčba opruzenin velmi podobný postup jako u dětí. Nebojte se na ně použít kosmetiku určenou pro nejmenší, zaručí vám úlevu i dostatečnou péči.

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.