reklama

Fungují masti a krémy na křečové žíly?

08. červenec 2019 Křečové žíly jsou poměrně častou zdravotní komplikací, která trápí řadu mužů i žen. Především v teplém počasí se nepříjemné projevy tohoto onemocnění zhoršují.

Pacienti různých věkových kategorií je následně více či méně úspěšně „léčí“ různými mastmi, léky či obklady. Pojďme si představit nejúčinnější způsoby, jak se zbavit křečových žil.

Proč křečové žíly vznikají?

Nemoc křečových žil postihuje vazivo, ze kterého jsou žíly tvořeny. V takto postižených žilách špatně fungují chlopně, které zabraňují zpětnému toku krve. To vede k hromadění krve, žilní tlak roste, což způsobuje rozšiřování žil. Časté jsou také otoky nohou a další nepříjemné pocity jako bolest, napětí, pálení či noční křeče. Již při prvních příznacích by měl žíly vyšetřit lékař, protože čím dříve se začne problém křečových žil řešit, tím jednodušší bude jeho léčba. Neléčené křečové žíly jsou nejen neestetické, ale představují vážné zdravotní riziko, které může skončit trombózou nebo bércovými vředy.

Existuje účinná prevence?

Za křečové žíly si nemůžeme sami, ale způsobuje je především naše genetická dispozice. Proto bohužel neexistuje žádná účinná metoda, která by jejich vzniku zabránila. Ale existují lékařská doporučení, jak se křečovým žilám vyhnout nebo jak si ulevit od obtíží, které toto onemocnění způsobuje. 

V prvé řadě je to zdravý životní styl s dostatkem pohybu. Vaše žíly udrží v dobré kondici dostatek vitamínů ze stravy (především vitamín C, E, rutin, lecitin a koenzym Q10). Ze sportů je vhodné například plavání nebo jízda na kole. Pro zlepšení krevního oběhu se doporučuje sprchování střídavě teplou a studenou sprchou, přičemž studenou by se mělo končit. Vhodné je také nedávat si často nohu přes nohu a nekouřit. 

Lze křečové žíly léčit bez operace?

Fungují masti a krémy na křečové žíly?Možná jste se už setkali s různými babskými radami, jak se zbavit křečových žil, nebo si vybavujete reklamy na masti a krémy proti křečovým žilám. Jejich užíváním určitě nic nepokazíte, ale zároveň od nich nelze čekat zázraky. U lehčích forem křečových žil se doporučuje medikamentózní léčba buď místní v podobě mastí a krémů, celková prostřednictvím léků a potravinových doplňků, nebo kompresivní léčba pomocí nošení speciálních punčoch a bandáží. Je však třeba vědět, že tyto postupy vás křečových žil nezbaví. Pouze zpomalí průběh onemocnění a potlačí jeho nepříjemné příznaky. 

Jak lze operovat křečové žíly bezbolestně?

Pokud se chcete zbavit křečových žil, nezbude vám nic jiného, než jejich chirurgické odstranění. Klasická operace křečových žil, při které se nemocné žíly z těla vytrhávají, je bolestivá a vyžaduje dlouhou rekonvalescenci. Proto není divu, že se jí mnoho pacientů vyhýbá. Raději volí léčbu medikamenty, která jim sice pomáhá zmírnit příznaky, ale onemocnění postupuje tiše dál. Naštěstí již existují nové šetrné operativní metody. 

Ty se vyznačují tím, že uzavřou nemocnou žílu zevnitř například pomocí laseru, radiofrekvence, sklerotizační látky nebo tkáňového lepidla. Žíla se následně vstřebá a její funkci převezme zbytek cévního systému. Tyto postupy jsou ambulantní, provádí se v pouhé lokální anestezii, nevyžadují dlouhodobé nošení kompresivních punčoch. Následná rekonvalescence je rychlá a nenáročná a vy se křečových žil zbavíte jednou pro vždy.

Doporučit e-mailem

Malování podle čísel: Koníček, který vás pohltí Jak se vypořádat s opruzeninami u miminka

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist