reklama

Doporučená denní dávka a příznaky nedostatku železa

Železo je pro člověka nepostradatelné. V těle dospělého člověka se nachází 3 – 4 g železa1. Převážná část železa v lidském těle (asi 2,5 g)1 je obsažena v hemoglobinu, ze kterého jsou vytvořeny červené krvinky. Červené krvinky zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání v těle.

Železo je, stejně jako většina ostatních minerálů, získáváno z potravy. Ke vstřebávání železa dochází ve dvanáctníku (počáteční části tenkého střeva). Na rozdíl od ostatních minerálů je však železo velmi špatně vstřebatelné – do těla přechází pouze 10 % nebo méně2z celkového příjmu železa. Proto je doporučená denní dávka železa mnohem vyšší než je jeho denní ztráta. Ztráty železa jsou u mužů zhruba 1 mg denně, u žen je to až 2 mg denně1 (důvodem vyšších ztrát u žen je menstruační krvácení). Doporučené denní dávky železa podle věku jsou uvedeny v následující tabulce:

Tabulka – Doporučené denní dávky železa podle věku (mg/den) – data Ústavu pro lékařství Národní akademie věd USA, 2004 

Věk  Chlapci/muži Dívky/ženy
 0-6 měsíců 0,27 0,27
 7-12 měsíců 11 11
 1-3 roky 7 7
 4-8 let 10 10
 9-13 let 8 8
 14-18 let 11 15
 19-30 let 8 18
 31-50 let 8 18
 51-70 let 8 8
 71 a více let 8 8
 V těhotenství - 27
 Při kojení - 9
 ČR dospělía 14 14

Zdroj: http://iom.nationalacademies.org/Reports/2001/Dietary-Reference-Intakes-for-Vitamin-A-Vitamin-K-Arsenic-Boron-Chromium-Copper-Iodine-Iron-Manganese-Molybdenum-Nickel-Silicon-Vanadium-and-Zinc.aspx
a Definováno vyhláškou Ministerstva zdravotnictví č. 450/2004 Sb., o označování výživové hodnoty potravin.
Pozn.: Ztráty železa u matky jsou při kojení nižší než při menstruaci, proto je doporučená denní dávka při kojení nižší než u žen v produktivním věku, které nejsou těhotné, ani nekojí.

Příčiny nedostatku železa

Nedostatek železa v těle může mít několik příčin, např.1:

  • zvýšené ztráty železa krvácením (při poranění, porodu, příp. menstruaci),
  • nedostatečný příjem železa z potravy (strava obsahuje málo potravin s vyšším obsahem železa nebo naopak mnoho potravin, které brání vstřebávání železa v těle),
  • poškození sliznice tenkého střeva, které ztěžuje vstřebávání železa (např. při celiakii, Crohnově chorobě, po operacích trávicího ústrojí).

Příznaky nedostatku železa

Nedostatek železa je nejčastějším důvodem anémie (chudokrevnosti). Při anémii je v krvi snížena koncentrace hemoglobinu pod přirozenou úroveň. V důsledku toho je snížena schopnost krve dodávat tkáním kyslík. Anémie se projevuje zejména3:

  • únavou, malátností, slabostí, dušností,
  • závratěmi, poruchami soustředění,
  • nechutenstvím, hubnutím,
  • bledostí kůže a sliznic.

Předávkování železem

Nadbytek železa v potravě (včetně potravinových doplňků) může vést k příliš vysoké hladině železa v krvi. Tento stav může způsobit poškození buněk jater, srdce a dalších orgánů a při déletrvajícím stavu může být i příčinou smrti. Vážné případy otravy železem obvykle nejsou způsobeny nevhodnou stravou, ale spíše jednorázovým požitím většího množství železa v tabletách1. Potravinové doplňky obsahující železo by proto měli užívat pouze lidé, u kterých byl diagnostikován nedostatek železa v krvi. Namístě je také užívání železa v těhotenství.

Přečtěte si také článek o zdrojích železa v potravě (obsahu železa v potravinách). Připravujeme článek Co ovlivňuje vstřebávání železa z potravy.

Zdroje:
1 https://en.wikipedia.org/wiki/Human_iron_metabolism
2 http://www.euro.who.int/en/publications/abstracts/feeding-and-nutrition-of-infants-and-young-children
3 https://cs.wikipedia.org/wiki/Chudokrevnost
http://iom.nationalacademies.org/Reports/2001/Dietary-Reference-Intakes-for-Vitamin-A-Vitamin-K-Arsenic-Boron-Chromium-Copper-Iodine-Iron-Manganese-Molybdenum-Nickel-Silicon-Vanadium-and-Zinc.aspx
https://en.wikipedia.org/wiki/Iron#Biological_role

Doporučit e-mailem

Minerály 3. část Obsah železa v potravinách

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist