5. týden těhotenství

V tomto týdnu pokračuje embryo v děloze v rychlém růstu. Na konci 5. týdne měří zhruba 2 mm a je tedy velké např. jako sezamové semínko. Váha embrya je zhruba 1 gram. Embryo má podlouhlý tvar s širší hlavovou částí a ocáskem.

5. týden těhotenství

5. týden těhotenství: tlukoucí srdce

V tomto týdnu se začíná vyvíjet neurální trubice, ze které se později vytvoří mozek, mícha, nervy a páteř. Formuje se také jednoduché rourkové srdce ve tvaru písmene S a oběhový systém. Na konci pátého týdne začíná srdce pulsovat a krev začíná proudit embryem.

Primitivní placenta vzniklá v minulém týdnu a pupeční šňůra jsou již plně funkční. Placenta vyživuje embryo, zajišťuje výměnu dýchacích plynů a zneškodňuje metabolické odpady embrya.  

5. týden těhotenství5. týden těhotenství: budoucí maminky

5. týden těhotenství je nejčastěji prvním týdnem po vynechání menstruace. Hladina hormonu HCG v těle je již v tomto týdnu obvykle tak vysoká, že i běžné těhotenské testy jsou pro zjištění těhotenství poměrně spolehlivé. V případě pozitivního výsledku testu se včas objednejte na preventivní prohlídku u svého ženského lékaře. Lékař první prohlídku naplánuje obvykle na 8. týden těhotenství (počítáno od prvního dne poslední menstruace). Dřívější prohlídka je obvykle potřeba pouze v případě potíží (krvácení, bolesti) či problémů v předchozích těhotenstvích.

Pokud je výsledek testu negativní a zároveň se neobjevuje menstruační krvácení, zopakujte test po několika dnech znovu. Pokud tato situace trvá delší dobu, poraďte se o dalším postupu se svým lékařem.

V 5. týdnu začínají maminky obvykle pociťovat některé příznaky těhotenství, jako je např. bolest prsounevolnost nebo zvracení.

První trimestr je z pohledu správného vývoje dítěte nejdůležitější částí těhotenství. Vzhledem k rychlému růstu a vývoji je dítě v tomto období nejvíce ohroženo případnými negativními vnějšími vlivy (léky, zářením, vysokými teplotami apod.). Ženy by se měly v těhotenství vyvarovat kofeinu, alkoholu, drog a nikotinu. Důležitý je přiměřený pohyb a pestrá strava. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.

Pokud ještě neužíváte kyselinu listovou, začněte s jejím užíváním co nejdříve (viz náš článek Kyselina listová před otěhotněním a v těhotenství).

Kdy kontaktovat lékaře, když jste v 5. týdnu těhotenství:

  • při pozitivním výsledku těhotenského testu (první prohlídka se obvykle koná mezi 6. a 8. týdnem těhotenství),
  • při silném krvácení
  • při jakkoli silném krvácení, pokud je doprovázeno silnou bolestí v podbřišku, horečkou nebo zimnicí,
  • při horečce vyšší než 39 °C,
  • při silné bolesti v podbřišku, 
  • při jakkoli silné bolesti v podbřišku, pokud neustupuje ani po několika hodinách,
  • při bolesti při močení nebo problémech spustit moč,
  • při častém zvracení, pokud stav neumožňuje jíst a pít,
  • při častém zvracení, které je doprovázeno horečkou nebo bolestí v podbřišku.

5. týdnem začíná 2. měsíc těhotenství.

Sledujte své těhotenství den po dni v naší těhotenské kalkulačce.

Těhotenská kalkulačka

V těhotenském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření vás ještě čekají.

kalkulačce váhy v těhotenství si ověřte, kolik kg byste měla v těhotenství přibrat.

Zeptejte se na 5. týden těhotenství v diskuzním fóru.

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Svatební mini čokoláda

Ostatní

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 18:51

Prázdninové zážitky

Koníčky a volný čas

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 09:43

Květňátka 24

Těhotenství

Poslední příspěvek: 11.9.2023 v 16:47

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.