Vliv načasování podvazu pupečníku na stav matky a dítěte po porodu (analýza WHO)

V článku o železe ve výživě kojenců na Maminkám.cz jsem psala o tom, že Světová zdravotnická organizace doporučuje jako prevenci nedostatku železa u kojenců podvázání a přestřižení pupečníku až po jeho dotepání.

Dítě těsně po porodu

V článku o železe ve výživě kojenců na Maminkám.cz jsem psala o tom, že Světová zdravotnická organizace doporučuje jako prevenci nedostatku železa u kojenců podvázání a přestřižení pupečníku až po jeho dotepání. Doporučení bylo v roce 2008 podpořeno metaanalýzou Světové zdravotnické organizace shrnující 11 dosud publikovaných lékařských studií o vlivu načasování podvazu pupečníku na zdravotní stav matky a dítěte po porodu. Většina studií se uskutečnila ve vyspělých zemích. Za okamžité podvázání pupečníku po porodu bylo ve všech studiích považováno podvázání do 1 minuty po narození (většinou v prvních 15 vteřinách po narození). Načasování pozdějšího podvázání pupečníku bylo různé, nejčastěji šlo o podvázání po 1 minutě, 3 minutách, 5 minutách nebo po dotepání pupečníku. Pokud se pupečník nepodváže ihned po porodu, přejde z placenty do těla dítěte v první minutě po porodu zhruba 80 ml krve, za další dvě minuty ještě 20 ml. Přirozené dotepání pupečníku trvá obvykle 1 až 3 minuty, méně často tato doba překročí 5 minut. Novorozenci se rodí se zásobou železa přibližně 75 mg/kg váhy a dodatečný přísun krve po porodu může zvýšit hladinu železa v těle dítěte o dalších 40 - 50 mg/kg váhy. Podvaz pupečníku až po jeho dotepání se tak může stát prevencí nedostatku železa v kojeneckém věku.

Vliv načasování podvazu pupečníku na stav matky

Studie nepotvrdily vliv pozdějšího podvázání pupečníku na riziko krvácení po porodu, stejně tak podle studií nemá pozdější podvázání pupečníku zřejmě vliv na délku trvání 3. fáze porodní, ani nezvyšuje riziko problémů s odlučováním placenty.

Vliv načasování podvazu pupečníku na stav dítěte

Děti ze skupiny s pozdějším podvázáním pupečníku měly po porodu podstatně zvýšenou hladinu hemoglobinu v krvi. Ještě 6 měsíců po porodu měly tyto děti vyšší hladinu feritinu1 v krvi ve srovnání se skupinou dětí, kterým byl pupečník podvázán ihned po porodu. Sledované skupiny dětí se mezi sebou nelišily v Apgar skóre, potížích s dýcháním, ani v podílu dětí přijatých po porodu na jednotky intenzivní péče.

Na druhou stranu některé studie naznačují, že pozdější podvázání pupečníku může zvyšovat riziko některých pozdějších zdravotních potíží novorozenců, zejména novorozenecké žloutenky (s nutností léčby fototerapií) nebo polycytemie (zmnožení erytrocytů v krvi, které může zhoršovat krevní oběh).

Podle odborníků provádějících metaanalýzu může být podvázání pupečníku až po 1 až 3 minutách po narození snadno zaveditelné do praxe v porodnictví ve vyspělých zemích. Jedinou úpravou, která by se dotkla dosavadních porodnických postupů, je nutnost změny doby podávání uterotonik2 - dnes se podávají při průchodu hlavičky nebo ramének, při pozdějším podvazu pupečníku je nutné podat uterotonika až po přestřižení pupečníku, aby se předešlo nadměrnému přísunu krve směrem k dítěti. Po porodu je nutné také počítat s možnými negativními vlivy pozdějšího podvazu pupečníku, a to zejména s rozvojem novorozenecké žloutenky. Pozdější podvaz pupečníku není vhodný pro děti, které po porodu potřebují pomoc s adaptací nebo pokud se objeví nějaký zdravotní problém u matky.

1 Feritin je bílkovina sloužící k uložení železa v buňce. Hladina feritinu v krvi odráží velikost zásob železa v organizmu.

2 Uterotonika jsou léky posilující činnost děložního svalstva, urychlují vybavení placenty na konci porodu a snižují tak krevní ztráty u matky.

Zdroje:
http://apps.who.int/rhl/pregnancy_childbirth/childbirth/
http://lekarske.slovniky.cz/

-ir-

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Velké miminko

Těhotenství

Poslední příspěvek: 10.10.2023 v 21:53

Čtvrtý porod - dvojčata

Porod

Poslední příspěvek: 6.10.2023 v 21:01

Prázdninové zážitky

Koníčky a volný čas

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 09:43

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.