Potravinové doplňky mohou mít i negativní účinky

Potravinové doplňky

V British Medical Journal byla publikována studie o vlivu užívání vápníku na riziko infarktu myokardu a kardiovaskulárních příhod.

Vápník v tabletách je často užíván staršími lidmi jako prevence osteoporózy a studie se zaměřila na jeho možné negativní účinky. Vědci provedli metaanalýzu 15 jiných studií, kterých se účastnilo téměř 12 000 osob. Podle autorů metaanalýzy užívání vápníku v tabletách výrazně zvyšuje riziko infarktu. Zvýšené riziko přitom podle vědců převyšuje přínos užívání vápníku v tabletách jako prevence osteoporózy. Zvýšení rizika infarktu se neprojevilo u lidí, kteří přijímali vysoké dávky vápníku z potravy (např. mléka).

Studie byla po publikování podrobena poměrně velké kritice, zejména s ohledem na výběr studií pro metaanalýzu a způsob zpracování dat. Odborníci však oceňují snahu autorů o nový pohled na potravinové doplňky. Zajímavé jsou podle mého názoru dva poznatky, které v diskuzích zazněly:

  • potravinové doplňky jsou dnes užívány masově, přitom jejich proklamované kladné účinky jsou často jen spekulacemi (nejsou vědecky ověřené) a negativními účinky se nikdo nezabývá,
  • vitamíny a minerály ve formě potravinových doplňků nejsou plnou náhradou živin získaných z potravy, tělo je zpracovává jinak a účinky na zdraví mohou být také jiné.

-ir-

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Velké miminko

Těhotenství

Poslední příspěvek: 10.10.2023 v 21:53

Čtvrtý porod - dvojčata

Porod

Poslední příspěvek: 6.10.2023 v 21:01

Prázdninové zážitky

Koníčky a volný čas

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 09:43

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.