Týden respektu k porodu

Porodnice

Dneškem začíná Světový týden respektu k porodu. Na stránkách www.respektkporodu.cz najdete program akcí v Praze i na jiných místech republiky. Program vypadá zajímavě, z mého pohledu je asi nejzajímavější úterní přednáška o doporučeních WHO pro normální porod.

V Česku je podávání léků a zasahování do přirozeného průběhu porodu běžnou součástí porodnické praxe, i když k tomu často není jiný důvod, než že se to takto dělalo vždycky. Pokud je to lékařům vyčítáno, často oponují tím, že dnes již všechny takové zásahy ženám jen nabízejí a je na ženě, zda možnosti využije nebo ne. Problém podle mě spočívá v tom, že nabízení probíhá velmi aktivně a v případě odmítnutí jste znovu přesvědčováni o výhodách nabízeného postupu, nevýhody zmiňovány nejsou (toto je moje zkušenost z porodnice v Praze Krči). Přesvědčuje vás autorita (lékař nebo porodní asistentka) a vy jste v té chvíli znevýhodněni svou situací, prožívanou bolestí nebo únavou, takže odmítnutí je velmi obtížné.

Nechci teď kritizovat lékaře nebo porodní asistentky, věřím, že jsou přesvědčeni o výhodách svých zažitých postupů, které se jim v minulosti osvědčily, a dělají vše v dobré víře. Jen zde chci navrhnout, jak tuto situaci o trochu zlepšit. Přínosné by podle mého názoru bylo, pokud by ženy měly možnost konzultovat před porodem průběh porodu s porodní asistentkou dané nemocnice. Ta by je seznámila s tím, jak konkrétně probíhá porod v dané nemocnici, dále o čem bude muset žena v průběhu porodu pravděpodobně rozhodovat a jaké jsou výhody a nevýhody nabízených postupů. V klidu předem promyšlená rozhodnutí by pak byla součástí porodního plánu.

Částečně toto řeší placené předporodní přednášky v porodnici, na které by ale podle mého názoru měla navazovat právě individuální konzultace porodního plánu. Vhodné by bylo, aby každá porodnice měla připravený vzor porodního plánu, který by obsahoval postupy dané konkrétní nemocnice. Důležité je, aby jednou odmítnuté procedury nebyly při porodu nabízeny znovu, pokud to nebude nutné, jinak porodní plán v podstatě ztrácí smysl.

Pokud se na porod nyní chystáte, zajímejte se o jeho průběh, vyžádejte si ve vaší porodnici informace o tom, jaké procedury a jaké léky vám budou lékaři nabízet v jeho průběhu, ptejte se na jejich výhody i nevýhody a připravte si předem porodní plán. Opravdu se to vyplatí.

-ir-

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Velké víkendové slevy

Nakupování a výbavička

Poslední příspěvek: 14.4.2024 v 08:36

Deodorant pro citlivou pokožku

Nakupování a výbavička

Poslední příspěvek: 12.4.2024 v 21:43

IVF_duben_24

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 12.4.2024 v 14:14

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.