Návrat do školy: vybavte dítěti útulný studijní koutek

Další školní rok je před námi, měli bychom proto věnovat pozornost tomu, zda mají naše ratolesti kvalitní studijní zázemí. Zejména pokud vaše dítě nastupuje do první třídy, čeká vás hodně práce.

Návrat do školy 100

Musí dítě mít svůj vlastní koutek?

Zejména v posledních letech není výjimkou, že je doma sdílen jeden pracovní stůl více členy domácnosti. S tím, jak rodiče stále častěji pracují z domova a byty a domy se kvůli rostoucím cenám nemovitostí zmenšují, není místa na rozdávání. A tak pracovní stůl může přes den sloužit rodičům pro kancelářskou práci a odpoledne slouží dítěti ke studiu a zábavě.

Takový přístup není zcela ideální, a to z mnoha důvodů.

Dítě potřebuje trochu jiné vybavení než dospělák

Zejména v případě menších dětí není vhodné pořizovat jim velký stůl a kancelářskou židli pro dospělé. Dítě by mělo pro zdravý vývoj mít nábytek přizpůsobený své velikosti, aby u něj mohlo dodržovat zásady správného sezení. Pokud se vám nechce každých pár let kupovat vybavení nové, můžete koupit rostoucí stůl a židli, které dítěti vydrží mnohem déle a mohou se potomku během jeho růstu dokonale přizpůsobit.

Přijdou situace, kdy se budete o místo hádat

Znáte to sami, někdy se pracovní den protáhne a vy potřebujete u počítače sedět dlouho do večera. Jenže když odpoledne potřebuje stejné místo využívat váš potomek, není to dost dobře možné. A tak dojde ke tomu, že jeden nebo druhý bude muset udělat ústupek. Přitom je obojí zcela objektivně stejně důležité – rodiče musí zajistit obživu, dítě se ale zase musí naplno věnovat školním povinnostem. Na kompromisy není prostor.

Každý raději ve svém

Skutečně tedy platí, že dítě by mělo mít svůj vlastní stůl. V případě, že máte potomků více, pak je rovněž vhodným řešením, aby každý měl svůj vlastní studijní kout s vlastním stolem a židlí. Kromě zmíněné velikosti nábytku si zde může každý potomek uložit své školní pomůcky, ale i soukromé věci, do kterých mu nikdo nepoleze.

Čím by měl být studijní koutek vybaven?

Základem je již zmíněný stůl s dětskou kancelářskou židlí. Tím to ale zdaleka nekončí. Velice důležité je i osvětlení. Dítě by mělo mít na stole stolní lampičku, myslete i na kvalitní osvětlení celého pokoje.

Kromě desky stolu je nezbytné mít k dispozici několik zásuvek a poliček na školní pomůcky.

Myslete na to, že děti dnes ke studiu zcela běžně používají kromě sešitů a učebnic také počítač. Pracovní prostor na stolní desce by proto měl být dostatečně prostorný na to, aby se na něj vše zmíněné vešlo.

Jaké další doplňky přidat? Třeba kelímek na psací potřeby nebo nástěnku pro vylepení úkolů či fotografií nebo plakátů. Přidat můžete i malou knihovničku.

Pracuje-li potomek často na počítači – nebo na něm třeba hraje hry – k notebooku bude vhodné připojit externí monitor, myš a klávesnici. Tyto periferie zajistí při používání počítače zdravější držení těla.

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Prázdninové zážitky

Koníčky a volný čas

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 09:43

Květňátka 24

Těhotenství

Poslední příspěvek: 3.10.2023 v 15:27

Děti - leden-červen 2023

Těhotenství

Poslední příspěvek: 28.8.2023 v 14:27

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.