reklama

Kdy otěhotnět po potratu

Na tuto otázku bohužel neexistuje jednoznačná odpověď a rozhodnutí o tom, kdy otěhotnět po potratu, je na každé partnerské dvojici.

Po spontánním potratu trvá obvykle 4 až 6 týdnů, než se dostaví další menstruační krvácení. Poté je již tělo obvykle zotaveno z potratu. Lékaři se liší ve svých doporučeních, kdy je vhodné po potratu znovu otěhotnět. Někteří říkají, že je možné otěhotnět ihned po první menstruaci po potratu, jiní tvrdí, že takový postup je riskantní, a doporučují počkat s dalším těhotenstvím alespoň 3 až 6 měsíců.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve své zprávě1 z roku 2005 doporučuje po potratu počkat s dalším těhotenstvím alespoň 6 měsíců. Kratší přestávka podle WHO zvyšuje riziko nízké porodní váhy dítěte, předčasného porodu a anémie a krvácení u matky. Doporučení bohužel vychází pouze z jedné studie provedené v Jižní Americe a je otázkou, nakolik je možné je uplatnit v jiných částech světa.

Skotský výzkum2 z roku 2010 naopak zjistil u žen, které otěhotněly do 6 měsíců od potratu, lepší výsledky těhotenství ve srovnání se ženami, které otěhotněly později. Těhotenství založená do 6 měsíců od potratu byla podle autorů studie spojena s nižším rizikem spontánního potratu, mimoděložního těhotenství, předčasného porodu, nízké porodní váhy u dítěte a ukončení těhotenství císařským řezem.

Rozhodnutí je tedy především na dané ženě a na jejím partnerovi. Potrat je psychicky velmi náročný a je možné, že žena nebo oba partneři budou potřebovat delší čas na to, aby se vyrovnali s předchozím nezdarem. Nenuťte se do dalšího těhotenství, pokud se na něj necítíte.

Zvláštní případy

V některých případech lékař doporučí odložit snahu o další těhotenství na delší dobu. Týká se to zejména molárního těhotenství, kde by měla být pauza před dalším těhotenstvím alespoň rok, a opakovaných potratů, u kterých je vhodné pokusit se vyšetřením zjistit možnou příčinu.

Zeptejte se na otěhotnění po potratu v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti na blogu Maminkám.cz.

Zdroje:
1http://www.who.int/reproductivehealth/publications/family_planning/WHO_RHR_07_1/en/
2http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2917004/

Doporučit e-mailem

Kyretáž (revize dělohy) Smutek po potratu

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama

Reklamní články

reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist