reklama

Epidurální analgezie (anestezie)

Epidurální analgezie je nejčastěji používanou lékařskou metodou tlumení porodních bolestí. Metoda spočívá v podání malého množství místního anestetika (s malým množstvím opioidu) do epidurálního prostoru (prostor vně obalů míchy v bederní části těla).

Epidurální analgezie tlumí bolesti ve spodní části těla, přičemž žena zůstává při vědomí a ve většině případů se může volně pohybovat (sedět, chodit). Tlumení porodních bolestí umožňuje ženě šetřit síly pro poslední část porodu - vytlačení dítěte. Epidurální analgezie by neměla být úplná, žena by měla cítit zejména v 2. době porodní (viz náš článek 2. doba porodní – porod dítěte) mírnou bolest, zejména na hrázi, aby vnímala signály vlastního těla, kdy tlačit.

V které fázi porodu se epidurální analgezie podává?

Epidurální analgezii se podává v 1. době porodní, kdy dochází k otevírání děložního hrdla (viz náš článek 1. doba porodní – otevírání děložního hrdla). U prvorodiček v době, kdy je děložní hrdlo otevřeno na 4 až 5 cm. U žen, které již rodily, při otevření na 2 až 3 cm.

Jakým způsobem se epidurální analgezie podává?

Epidurální analgezii musí podávat k tomu vyškolený lékař-anesteziolog. Žena si lehne na levý bok nebo si sedne na kraj postele a vyhrbí záda. Lékař vydezinfikuje místo na bedrech a injekcí místního anestetika znecitliví potřebnou oblast kůže a podkoží. Větší jehlou se pak do epidurálního prostoru podá místní anestikum s opioidem. Zároveň se zavede katétr (tenká cévka), který umožní opakované podávání místního anestetika s opioidem. Katétr se následně náplastí připevní k tělu. Účinek nastane 5 až 20 minut po podání anestetika.

Podání epidurální analgezie - video

 

Zeptejte se na epidurální analgezii v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Doporučit e-mailem

Jak probíhá císařský řez Apgar skóre

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist