reklama

1. doba porodní – otevírání děložního hrdla

V 1. době porodní dochází za pomoci děložních kontrakcí k otevírání a zkracování děložního hrdla až do jeho úplného zániku a vytvoření souvislého porodního kanálu. Tato fáze porodu obvykle trvá 10 až 15 hodin, může však být i podstatně kratší nebo delší.

Známkou začátku porodu jsou kontrakce,které trvají déle, jsou silnější a pravidelnější, než tomu bylo dříve v průběhu těhotenství. Na začátku porodu je interval mezi kontrakcemi obvykle okolo 10 minut(může to však být i více nebo méně) a kontrakce trvají zhruba 30 až 45 sekund, přičemž nepolevují ani při změně polohy či pohybu. Postupně dochází ke zkracování intervalu mezi jednotlivými kontrakcemi. Lékaři obvykle doporučují zůstat na začátku porodu ještě v klidném prostředí domova a do porodnice odjet až ve chvíli, kdy se kontrakce objevují v intervalu zhruba 5 minut(viz náš článek Kdy odjet do porodnice). Děložní hrdlo je v tuto dobu obvykle otevřené na 4 až 5 cm.

Zhruba v tuto dobu začínají být kontrakce bolestivější a delší než na začátku porodu. Kontrakce v této fázi mohou trvat zhruba 45 až 60 sekund a opakují se po 3 až 5 minutách. S pomocí těchto kontrakcí se děložní hrdlo postupně otevře až na 8 cm.

V poslední fázi 1. doby porodní se ještě zvýší frekvence a délka kontrakcí. Kontrakce trvají 60 až 90 sekund a opakují se po 2 až 3 minutách. Kontrakce na konci 1. doby porodní jsou obvykle pro ženu velmi bolestivé. Výsledkem je zánik děložního hrdla a vytvoření děložní branky o průměru zhruba 10 cm. V tuto chvíli jsou porodní cesty připraveny k porodu, dítě je hlavičkou sestouplé na pánevní dno a žena obvykle cítí velký tlak na konečník.

Zeptejte se na průběh porodu v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Doporučit e-mailem

Kdy jet do porodnice 2. doba porodní – porod dítěte

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist