Celiakie - onemocnění dětí i dospělých

Celiakie (celiakální sprue) je autoimunitní onemocnění vyvolané nesnášenlivostí lepku, jehož konzumace vede u postižených osob k poškození sliznice tenkého střeva. Poškozená sliznice tenkého střeva pak hůře vstřebává živiny z potravy.

Těstoviny

Co je celiakie?

Onemocnění je geneticky podmíněné, ovšem ne všichni jedinci s genetickými dispozicemi celiakií skutečně onemocní. Diskutován je kromě jiného i vliv doby zavádění lepku do stravy, množství lepku při zavádění do stravy a vliv délky kojení na rozvoj celiakie. Statisticky se onemocnění častěji vyskytuje u žen.

Odborníci odhadují, že v České republice může být až 50 000 nemocných celiakií. Pouze malá část z nich (zhruba 10 %) však má celiakii správně diagnostikovánu a léčí se.

Jaké jsou příznaky celiakie?

Příznaky celiakie mohou být velmi rozdílné a ne vždy se týkají zažívacího ústrojí. U dětí se příznaky projevují zpravidla kráce po prvním podání lepku, ale onemocnění se může rozvinout až v pozdějším dětském věku nebo i v dospělosti.

Klasickými příznaky u dětí jsou dlouhotrvající průjmy a neprospívání po zavedení lepku do stravy. Tyto typické příznaky se však vyskytují pouze u zhruba 5 % nemocných celiakií. Dalšími příznaky u dětí i dospělých mohou být:

  • zácpa, zvracení, bolesti břicha, nadýmání, pálení žáhy, nafouklé bříško, neklid u dětí,
  • hubnutí,
  • menší vzrůst,
  • deficit železa, vitamínu B12 nebo kyseliny listové nereagující na léčbu,
  • únava, bolesti hlavy,
  • bolesti kostí a kloubů,
  • opožděný nástup puberty,
  • vypadávání vlasů,
  • kožní vyrážka (Duhringova choroba),
  • osteoporóza,
  • neplodnost, sklon k potratům,
  • deprese a další.

Jak probíhá diagnostika celiakie?

Diagnostika probíhá ve dvou krocích. V prvním kroku je proveden odběr krve a zjišťovány endomysiální (EMA) a transglutaminázové (TTG) protilátky ve třídě IgA. Při pozitivním výsledku testu existuje vysoká pravděpodobnost, že testovaná osoba trpí celiakií. Stoprocentní jistotu však může dát pouze provedení biopsie sliznice tenkého střeva a laboratorní vyšetření nabraných vzorků, které je nezbytnou součástí stanovení diagnózy celiakie.

U dětí do dvou let mohou být změny na sliznici tenkého střeva způsobeny i jinými vlivy než celiakií (např. alergie na bílkovinu kravského mléka, virové a bakteriální střevní infekce, imunodeficitní stavy) a proto je nutné u těchto dětí biopsii ještě jednou zopakovat v pozdějším věku pro definitivní potvrzení diagnózy.

U pacientů s celiakií se častěji než v ostatní populaci vyskytuje imunodeficit ve třídě IgA, což může zkreslovat výsledky krevních testů. U těchto pacientů se proto laboratorně vyšetřují i protilátky ve třídě IgG, které ale mají nižší vypovídací schopnost.

Krevní testy i biopsie sliznice tenkého střeva musí být provedeny v době, kdy je lepek pravidelnou součástí stravy vyšetřované osoby. Po určité době dodržování bezlepkové diety dochází totiž k zahojení sliznice tenkého střeva a vyšetřované protilátky se vrací do normálních hodnot.

Je celiakie léčitelná?

Jedinou možnou léčbou tohoto onemocnění je dodržování celoživotní bezlepkové diety. I malé množství lepku může vést u osob s celiakií k poškození sliznice tenkého střeva, dietu je proto nutné dodržovat trvale.

Které potraviny obsahují lepek?

Lepek je obsažen v pšenici, žitu a ječmeni a v potravinách z nich vyrobených. Oves lepek neobsahuje, ale často je, např. při zpracování, znečištěn lepkem z ostatních obilovin a není proto v České republice považován za bezlepkovou potravinu.  

Jaké jsou následky neléčené celiakie?

Změny na sliznici tenkého střeva způsobené celiakií zhoršují vstřebávání živin z potravy, z čehož mohou vyplývat pro nemocného závažné následky:

  • zhoršené vstřebávání cukrů a tuků může způsobovat u dospělých hubnutí, u dětí neprospívání, únavu a nedostatek energie,
  • nedostatek živin může mít vliv na psychomotorický vývoj dítěte a vývoj poznávacích funkcí,
  • nedostatek železa, vitamínu B12 a kyseliny listové v organizmu může způsobovat anémii,
  • nedostatek vápníku a vitamínu D může způsobovat osteoporózu,
  • nedostatek vitamínu K může v některých případech způsobovat poruchy srážlivosti krve,
  • u žen může neléčená celiakie vést k neplodnosti a k potratům,
  • u nemocných celiakií se častěji vyskytují jiná autoimunitní onemocnění, např. cukrovky 1. typu, autoimunitní poruchy štítné žlázy, primární biliární cirhóza a další,
  • nemocní celiakií častěji trpí na neurologické problémy, např. epilepsii, schizofrenii, poruchu koordinace pohybu a další, 
  • neléčená celiakie zvyšuje riziko rozvoje zhoubných nádorů zažívacího ústrojí.

Přečtěte si také článek Kdy a jak zavádět lepek do stravy kojenců.

Zeptejte se na celiakii u dětí v diskuzním fóru.

Zdroje:
http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/06/02.pdf
https://www.coeliac.org.uk/coeliac-disease/
http://www.solen.cz/savepdfs/int/2008/03/03.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Coeliac_disease
http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/zivot_v_praze/praha_bezbarierova/celiakie/pavel_fruhauf.html

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Sociální sítě a těhotenství

Těhotenství

Poslední příspěvek: 2.12.2024 v 19:15

HCG 14 dní po ovulaci

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09

První IVF

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.