Zánět středního ucha

Zánět středního ucha je jedním z nejčastějších onemocnění v kojeneckém a batolecím věku. V prvních dvou letech života jej alespoň jednou prodělají dvě třetiny dětí.

Zánět středního ucha

U většiny dětí se zánět středního ucha rozvine jako následek nachlazení. Důvodem, proč tímto onemocněním trpí nejmenší děti, je především nedostatečně vyvinutá imunita a s tím spojená častější virová onemocnění horních cest dýchacích. Další důvod je anatomický - Eustachova trubice, která spojuje nosohltan a střední ucho, není u nejmenších dětí zcela vyvinutá (je kratší a má jiný tvar) a neplní proto dobře svou ochrannou funkci. 

Častěji se zánět středního ucha objevuje u:

  • dětí navštěvujících jesle nebo školku, protože jsou tam vystaveny většímu množství infekcí od ostatních dětí,
  • dětí krmených umělým kojeneckým mlékem – kojení je podle některých výzkumů prevencí zánětu středního ucha, navíc u dětí krmených vleže na zádech hrozí zatečení malého množství mléka do Eustachovy trubice,
  • chlapců – i když lékaři neznají příčinu, mají chlapci zánět středního ucha častěji než dívky,
  • dětí vystavených pasivnímu kouření – tyto děti mají nejen zvýšené riziko zánětu středního ucha, ale také respiračních infekcí, zánětů průdušek, zápalu plic a astmatu,
  • dětí, jejichž rodiče nebo sourozenci trpěli na záněty středního ucha – sklon k zánětům středního ucha je dědičný a děti, jejichž rodiče nebo sourozenci trpěli na záněty středního ucha, mají vyšší pravděpodobnost onemocnění než děti, které toto onemocnění v rodině neměly.

Příznaky zánětu středního ucha

  • bolest uší (popř. ucha) – starší dítě dokáže místo bolesti určit, menší děti si s pláčem sahají na uši,
  • bolest se může zvyšovat během krmení(sání z lahve nebo z prsu) - sání a polykání mění tlak ve středním uchu,
  • teplota – zánět středního ucha je často doprovázen horečkou (obvykle v rozmezí 38 až 40 °C),
  • výtok z ucha – v některých případech vytéká z ucha žlutavá tekutina nebo hnis (může být i s příměsí krve). Výtok nastává v případě, že dojde k perforaci ušního bubínku (nejedná se o nevratnou změnu, ve většině případů dochází po uzdravení k zacelení otvoru v bubínku),
  • zhoršení sluchu – tekutina za ušním bubínkem někdy způsobuje u dítěte zhoršení sluchu.

Kdy kontaktovat lékaře

Dítě, u kterého je podezření na zánět středního ucha, by měl lékař vidět vždy. Lékař provede tzv. otoskopii, tedy prohlédne pomocí speciálního zrcátka ušní bubínek a posoudí změny způsobené zánětem.

Léčba zánětu středního ucha

Lékař obvykle předepíše ke zmírnění bolesti u dítěte ušní kapky. Na snížení teploty a zmírnění bolesti je možné také podat:

-    paralenové čípky – je možné je podávat od narození,
-    ibuprofen (v různé formě) – je možné jej podávat až od 6. měsíce věku dítěte, nesmí se podávat dětem, které jsou dehydrované nebo zvrací,
-    dítěti nikdy nepodávejte aspirin, ten může vyvolat onemocnění, které může být pro dítě smrtelně nebezpečné (tzv. Reyův syndrom).

Pokud nedošlo k samovolné perforaci bubínku, může lékař v některých případech provést tzv. paracentézu, tedy proříznutí bubínku, která uvolní tlak nahromaděné tekutiny ve středním uchu. U rozvinutého zánětu jsou předepisována antibiotika.

O podávání léků kojencům a batolatům, jejich dávkování a způsobu použití se vždy poraďte s pediatrem dítěte.

Zeptejte se na zánět středního ucha v diskuzním fóru.

Zdroje:
Caring for your baby and young child, American Academy of Pediatrics, 2009
www.pediatriepropraxi.cz/savepdfs/ped/2008/03/07.pdf

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Svatební mini čokoláda

Ostatní

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 18:51

Prázdninové zážitky

Koníčky a volný čas

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 09:43

Květňátka 24

Těhotenství

Poslední příspěvek: 11.9.2023 v 16:47

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.