reklama

Vyšetření na streptokoky skupiny B v těhotenství

Streptokok skupiny B je bakterie, která se běžně vyskytuje v lidském trávicím traktu. U některých žen se může rozšířit také do pochvy. Zatímco mimo těhotenství nezpůsobuje bakterie v pochvě zpravidla žádné problémy, při vaginálním porodu může dojít až k život ohrožující nákaze novorozence.

Streptokoky skupiny B se vyskytují v pochvě až u třetiny těhotných žen1. Pravděpodobnost nákazy novorozence během porodu je malá, jde o 2 až 3 případy2 na tisíc úspěšných porodů, ovšem následky jsou natolik závažné, že byl v České republice zaveden program screeningových vyšetření přítomnosti streptokoků skupiny B u těhotných žen a je stanoven doporučený postup preventivních opatření během porodu.

Onemocnění novorozence vyvolaná streptokoky skupiny B

Rozlišuje se časná a pozdní forma onemocnění novorozence. Časná forma onemocnění - první příznaky se obvykle objeví do 24 hodin po porodu, projevuje se celkovou sepsí, meningitidou nebo zápalem plic. Až 20 %3 novorozenců s časnou formou nákazy má doživotní následky nebo zemře, i když jsou léčeni včas. Pozdní forma onemocnění - objevuje se až týdny či měsíce po narození, nejčastěji jako meningitida. I když jde o závažné onemocnění, je úmrtnost nižší než u časné formy nákazy.

Následující faktory zvyšují riziko nákazy streptokoky skupiny B u novorozence:

- předčasný porod nebo odtok plodové vody před 37. týdnem těhotenství,
- časový rozestup mezi odtokem plodové vody a porodem delší než 12 hodin,
- horečka u těhotné ženy během porodu.

Kdy se vyšetření přítomnosti streptokoků skupiny B v těhotenství provádí a jak probíhá

Vyšetření by mělo být provedeno v období od 35. do 38. týdne těhotenství, obvykle se provádí v 36. týdnu těhotenství. Vyšetření zahrnuje stěr z pochvy a kultivaci vzorku v laboratoři. Výsledek (pozitivní nebo negativní) je zapsán do těhotenského průkazu. U žen, které během těhotenství prodělaly zánět močových cest vyvolaný streptokoky skupiny B, a žen, u nichž došlo v minulém těhotenství k nákaze novorozence streptokoky skupiny B, není nutné test provádět, jsou automaticky považovány za pozitivní.

Jaká je prevence onemocnění u novorozence

Těhotným ženám s pozitivním výsledkem vyšetření na přítomnost streptokoků skupiny B v pochvě je před porodem a během porodu podávána preventivně infuze s antibiotiky (nejčastěji antibiotika penicilinové řady). Antibiotika by měla být podána nejlépe alespoň 4 hodiny před konečnou fází porodu. Pokud jsou antibiotika podána později, např. kvůli rychle postupujícímu porodu, je preventivní účinek menší, ale podání antibiotik má stále smysl. Pokud porod u ženy s pozitivním výsledkem vyšetření začne odtokem plodové vody a dále následuje delší prodleva, kdy porod nepostupuje, využijí obvykle lékaři medicínské možnosti urychlení porodu, aby se zmenšilo riziko nákazy novorozence. Při porodu císařským řezem nejsou u žen s pozitivním výsledkem třeba žádná další opatření, postačí běžná dávka antibiotik, která je při tomto zákroku obvykle podávána.

Ani preventivní podání antibiotik nemusí zcela zabránit propuknutí infekce u novorozence, jen snižuje riziko onemocnění z 2 až 3 případů na tisíc úspěšných porodů na 0,35 případů z tisíce2.

Zeptejte se na streptokoky skupiny B v těhotenství v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti na blogu Maminkám.cz.

Zdroje:
1 http://www.levret.cz/publikace/casopisy/mb/2008-16/?pdf=9
2 http://www.babycenter.com/0_group-b-streptococcus-screening_1647.bc
3 Mayo Clinic Guide to a Healthy Pregnancy, Mayo Foundation for Medical Education and Research, 2004

Doporučit e-mailem

Pohyby plodu v těhotenství Seznam vyšetření v těhotenství

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist