reklama

Vcestné lůžko (placenta previa)

Placenta je u většiny žen uložena na zadní stěně dělohy, výjimečně však může být umístěna také v dolní části dělohy. Pokud placenta překrývá vnitřní děložní branku, hovoříme o tzv. vcestném lůžku (vcestné placentě, latinsky placenta previa).

Vcestné lůžko se vyskytuje u zhruba 1 z 200 porodů1 a je významnou komplikací těhotenství, protože může způsobit u těhotné ženy životu nebezpečné krvácení během těhotenství nebo při porodu.

Vcestné lůžko může mít jednu ze čtyř podob:

 1. nízko položená placenta - placenta je uložena v těsné blízkosti vnitřní branky, ale nepřekrývá ji,
 2. placenta se dotýká okraje vnitřní děložní branky
 3. placenta částečně překrývá vnitřní děložní branku
 4. placenta zcela překrývá vnitřní děložní branku

Rizikové faktory pro vznik vcestného lůžka

 • vyšší věk,
 • vyšší pořadí těhotenství,
 • vícečetné těhotenství,
 • předchozí porod (porody) císařským řezem,
 • předchozí operace dělohy, např. kyretáž,
 • vcestné lůžko v předchozím těhotenství,
 • kuřáctví matky.

Diagnostika vcestného lůžka

Vcestné lůžko je obvykle diagnostikováno při ultrazvukovém vyšetření v první polovině těhotenství. V tomto období ještě nejde o konečnou diagnózu, protože s růstem dělohy se placenta obvykle posunuje směrem nahoru. I tak vám ale lékař obvykle doporučí omezení sexuálních aktivit a fyzicky náročných činností (zvedání těžkých předmětů, těhotenské cvičení apod.). Při diagnóze vcestného lůžka byste také měla podstupovat jen opravdu nezbytná vaginální vyšetření, protože jakékoli podráždění čípku může vyvolat krvácení z placenty.

Pokud je vcestné lůžko přítomno i v dalších fázích těhotenství, velmi často způsobí u těhotné ženy krvácení z rodidel, obvykle na konci 2. trimestru nebo na začátku 3. trimestru. Krvácení je nebolestivé, jasnou krví. Může být lehké i silné a trvat déle nebo se po několika dnech vracet. Při každém krvácení v těhotenství urychleně vyhledejte lékařkou pomoc. Krvácení z důvodu vcestného lůžka je obvykle důvodem hospitalizace v nemocnici.

Porod při vcestném lůžku

Způsob a načasování porodu závisí na tom, do jaké míry překrývá placenta vnitřní branku dělohy, a také na tom, zda dochází ke krvácení z placenty.

Pokud placenta překrývá vnitřní branku zcela, je normální vaginální porod nemožný, a žena podstoupí plánovaný císařský řez obvykle v 36. týdnu těhotenství. Pokud se navíc objeví i silné krvácení, je často nutné provést císařský řez dříve. Ženám v takové situaci jsou obvykle při hospitalizaci podávány léky, které urychlují zrání plic plodu, aby se předešlo komplikacím při předčasném narození. Na druhou stranu, pokud je krvácení vážné a ohrožuje život ženy, je nutné uskutečnit císařský řez okamžitě bez ohledu na stav dítěte.

Pokud placenta překrývá vnitřní branku jen částečně nebo se dotýká vnitřní branky okrajem, je vaginální porod v některých případech možný, zvláště pokud u ženy nedochází ke krvácení z placenty. V mnoha případech však placenta začne silně krvácet v průběhu porodu při otevírání děložního čípku a je nutné provést akutní císařský řez pro ohrožení života matky i dítěte. Častěji je proto i v tomto případě plánován císařský řez.

Při vcestném lůžku dochází dále k problémům s odlučováním placenty po porodu, ať už vaginálním nebo císařským řezem. Ženy, které mají vcestné lůžko, mají mnohem vyšší pravděpodobnost krvácení při odlučování placenty a častěji potřebují při porodu transfuzi krve.

Při nízko uložené placentě, která nepřekrývá vnitřní branku a nekrvácí, je obvykle dávána přednost přirozenému porodu.

Zeptejte se na vcestné lůžko v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti na blogu Maminkám.cz.

Zdroje:
1Mayo Clinic Guide to a Healthy Pregnancy, Mayo Foundation for Medical Education and Research, 2004
http://en.wikipedia.org/wiki/Placenta_praevia

Doporučit e-mailem

Preeklampsie v těhotenství Rh faktor v těhotenství

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama

Reklamní články

reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist